KONSPEKT ZAJĘĆ
Grupa: klasa II
Czas trwania zajęć: 6h
Temat dnia: Szkoła tak przyjemna i miła jak dom.
Cele ogólne:
rozwijanie zainteresowań uczniów;
inspirowanie do twórczego myślenia i otwartości rozmowy;
ćwiczenia orientacji przestrzennej.
Cele operacyjne:
uczeń:
orientuje się w schemacie własnego ciała i doskonali orientację w przestrzeni;
zgodnie organizuje pracę w małej grupie;
projektuje i estetycznie wykonuje pracę plastyczną ilustrującą wymarzoną szkołę;
odróżnia i prezentuje różne zabarwienia uczuciowe oraz typowe zachowania w określonych okolicznościach;
wyzbywa się złych emocji, wie jak unikać niepożądanych sytuacji;
korzysta z pomocy kolegów i koleżanek, a także darzy pomocą innych.
Środki dydaktyczne:
Papier szary, pędzle, farby, tkaniny, radio, kaseta z nagraniami melodii, klej, taśma bezbarwna, kubeczki jednorazowego użytku, taca, kostka do gry, jabłko- kwaśne, naklejki.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Przebieg zajęć:
Zabawa porządkowa pt. „Szkoła”
Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy - w koszyczku ma małe karteczki o kształcie: trójkąta, kwadratu, koła i prostokąta i każde dziecko losuje jedną karteczkę, po czym podchodzi do dużego arkusza szarego papieru, przy którym znajduje się dana figura geometryczna. N. włącza muzykę, a dzieci po jej usłyszeniu udają, że idą „na przerwę”, czyli swobodnie poruszają się po korytarzu. Pauza w muzyce oznacza powrót do „swoich sal lekcyjnych”, czyli do wyznaczonych arkuszy papieru.
Praca plastyczna w grupach.
W każdej grupie jest około 5 osób, a więc każda osoba ma przydzielone jakieś zadanie. Dzieci w grupie kwadratów odliczają do pięciu i osoba z nr 1 przedstawia końcowe wyniki pracy, nr 2 sprząta i oddaje materiały po zakończonej pracy nauczycielowi, nr 3 zgłasza się do nauczyciela po potrzebne materiały, nr 4 pilnuje porządku w całej grupie, nr 5 jest osobą przewodniczącą i nadzorującą pracę pozostałych osób.
Uczniowie mają do ozdobienia powierzoną im część budynku szkolnego - arkusze papieru. W tym celu wykorzystują zgromadzone materiały: tkaniny zasłonowe, firanki, taśmy, wstążki itp.
- Każde dziecko ma do zaprojektowania jedną salę zajęć - okienko wyznaczone na dużym arkuszu papieru. Nauczyciel nie mówi uczniom co powinno być w salach, ani jak mają wyglądać- uczeń sam poprzez twórcze myślenie rozwija swoją wyobraźnię.
- Uporządkowanie stanowisk pracy przez grupy i zabezpieczenie prac przed zniszczeniem.
- Podziękowanie uczniom za prawidłową organizację pracy i zachęcenie do udziału w dalszej części zajęć.
Zabawa „Kostka mimiczna”
Najpierw nauczyciel pokazuje co należy robić w tej grze następnie uczeń, który siedzi w kole na dywanie rzuca dużą kostką sześcienną ( na ściankach są przedstawione miny: złość, smutek, śmiech, zdziwienie, krzyk) i pokazuje minę wyrzuconą na kostce, nazywa ją oraz określa sytuacje, które mogą wywołać takie uczucia. Żadna sytuacja przedstawiona przez ucznia nie może się powtórzyć. W końcowej części zabawy nauczyciel zachęca, aby rzadko towarzyszyły im złe emocje oraz pyta: Dlaczego ludzie się denerwują? Co należy zrobić, aby mniej się denerwować? Czy można przestać całkowicie się denerwować?
„Trzy krzesła” - sprawdzenie wiadomości uczniów na temat właściwego zachowania w szkole.
Nauczyciel ustawia 3 krzesła i umawia się z dziećmi, że jedno jest krzesłem prawdy, drugie krzesłem fałszu, a trzecie to krzesło niewiedzy. Do krzeseł troje uczniów przykleja odpowiednie kartki. Zadaniem uczniów jest wskazanie odpowiedzi, siadając na odpowiednim krześle. Wypowiadane przez nauczyciela zdania są kierowane kolejno do każdego ucznia siedzącego w kręgu.
Przykładowe zdania:
Każdy uczeń powinien starannie przygotowywać się do zajęć.
Nie trzeba brać do szkoły drugiego śniadania.
W czasie przerwy można biegać po korytarzu.
Pocieszę zmartwioną koleżankę.
Powiem nauczycielowi: dzień dobry”.
Następnie nauczyciel prosi chętnego ucznia, aby zajął jego miejsce i podał kilkorgu uczniom zdania, nauczyciel siada do kręgu i nie ingeruje w to co mówi uczeń.
„Szkoła moich marzeń”
Uczniowie tworzą cały budynek szkolny łącząc poszczególne prace grup z wcześniejszego zadania. Łączenie 4 arkuszy papieru w celu otrzymania pracy ilustrującej 2 - piętrowy budynek szkolny. Każda osoba z danej grupy wypowiada się co chciałaby zmienić w swojej szkole.
Burza mózgów - uczniowie zgłaszają propozycje dokonania zmian w powierzonej im sali zajęć. Nauczyciel spisuje propozycje uczniów i w miarę możliwości obiecuje im, iż z ich pomocą postara się zmienić wystrój klasy, na taki jaki oni chcą aby był.
Zabawy z wykorzystaniem wspólnie wykonanej pracy plastycznej:
Zabawa „Kelner” -ćwiczenie orientacji w przestrzeni.
W każdym okienku utworzonego z połączonych arkuszy budynku szkoły ustawiona jest jedna osoba. Wybrany uczeń pełni rolę kelnera. Jego zadaniem jest zanieść tacę z drugim śniadaniem osobie, którą wskaże nauczyciel, np. „Zanieś śniadanie osobie, która znajduje się na drugim piętrze i po swojej lewej stronie ma sąsiada”. Błędne wykonanie zadania oznacza zjedzenie plasterka kwaśnego jabłka. Osoba, o której była mowa staje się teraz kelnerem, a ten zajmuje swoje „okienko”- czyli pracę, którą wykonał. Po kilku razach, gdy uczniom zabawa się podoba, można wybrać ucznia, który będzie mówił, na które piętro szkoły kelner ma zanieść śniadanie.
Zabawa „Telefon do…”
Każda osoba zajmuje miejsce w dowolnym okienku. Zadaniem chętnego ucznia jest odgadnięcie, o kim mówi nauczyciel, np. „Dzwonię do osoby, która po lewej stronie ma koleżankę, a po prawej stronie nie ma nikogo. W jej kolumnie, przed nią stoją dwie osoby, ale za nią już nikt nie stoi”
8. Zakończenie zajęć. Nauczyciel rozdaje uczniom naklejki z dziecięcą twarzą. Osoby, którym podobały się zajęcia przyklejają ją w dowolnym okienku.