KONSPEKT ZAJĘĆ
Grupa: klasa II
Temat: Bawimy się w lustra - na podstawie „Lustereczka” D. Gellner.
Czas trwania: 4 godz.
Cele ogólne:
- ćwiczenia w nazywaniu emocji swoich i innych ludzi;
- wdrażanie do swobodnego improwizowania;
- uczenie prawidłowej oceny zachowań własnych oraz innych ludzi.
Cele operacyjne:
uczeń:
- wyraża różne emocje za pomocą gestów i mimiki (strach, radość, smutek, zadowolenie, zdenerwowanie itd.);
- podaje miejsca, gdzie można spotkać lustra;
- odgrywa scenkę improwizowaną;
- współpracuje w grupie;
- „odbija”, powtarza prezentowane czynności;
- wciela się w rolę lustra;
- omawia budowę scenariusza oraz zasady podziału na rolę;
- odczytuje swoją rolę ze scenariusza;
- wyjaśnia czym są didaskalia;
- odnajduje swoją rolę w tekście scenariusza;
- ocenia zachowania własne oraz innych ludzi;
- tworzy własny portret metodą collage-u.
Metody:
- metody oparte na słowie: dyskusja;
- metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych;
- metody gier dydaktycznych: metoda sytuacyjna, giełda pomysłów
(wg Cz. Kupisiewicza).
- metody podające: praca ze źródłem drukowanym, objaśnienie;
- metody eksponujące: drama (wg F. Bereźnickiego).
Środki dydaktyczne:
- skserowany tekst „Lustereczka” D. Gellner dla wszystkich uczniów, duża kartka szarego papieru, lusterka, kartki A4, nożyczki, klej, farby, kredki, pisaki, pędzle, kubki, ściereczki.
Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Przebieg zajęć:
Losowanie karteczek z początkami zdań, np. „Czuję się jak…”, „Chciałabym…”, „Mam ochotę…”, „Boję się…” itp. Zadanie uczniów polega na dokończeniu wylosowanego przez siebie zdania.
Wspólna nauka tekstu piosenki :
Lusterko, lusterko, lusterko pełne snów.
Gdzie spojrzysz lusterko, lusterko, tam i tu.
Gdzie spojrzysz lusterko, lusterko, tam i tu.
Lusterko pełne snów.
Uczniowie stoją w kole i śpiewają piosenkę wyrażając przy tym emocje mimiką i gestem. Pierwszą emocję proponuje nauczyciel, a następnie jedno z dzieci powtarza refren z inną emocją (np. z zachwytem, ze znużeniem, z zadowoleniem, ze zdziwieniem, ze zdenerwowaniem itp.), a pozostali włączają się do śpiewu itd.
Za każdym razem uczniowie obserwują w lusterku swoją twarz.
Giełda pomysłów. Uczniowie wymyślają jak największą liczbę pomysłów na niezwykłe zastosowanie lustra. Wspólne wybranie najbardziej ciekawych i oryginalnych pomysłów.
Rozmowa z uczniami na temat luster.
Pytanie do uczniów: Gdzie w życiu codziennym spotykamy lustra?
Uczniowie zapisują nazwy tych miejsc na wspólnej dużej kartce (np. sala baletowa, sala balowa, zakład fryzjerski, samochód, gabinet stomatologiczny, wesołe miasteczko, łazienka).
Zadanie w grupach. Nauczyciel dzieli dzieci na grupy 4-, 5-osobowe. Każda grupa wybiera jedno z wypisanych wcześniej miejsc, w których są lustra. Zadanie polega na przedstawieniu scenki pantomimicznej oddającej zachowanie osób w tym miejscu.
Grupa I - w samochodzie,
Grupa II - w zakładzie kosmetycznym itd.
Grupy kolejno przedstawiają scenki pantomimiczne, jeden uczeń z każdej grupy jest w tym czasie „lustrem”, tzn. odbija (powtarza) prezentowane czynności. Po zakończeniu scenki, nauczyciel prosi dziecko w roli lustra, aby powiedziało co widziało. Uczeń opowiada np. o scence w samochodzie: „Widziałem, że w samochodzie jechało kilka osób, kierowca przeglądał się w lusterku… itd.”.
Po każdej scence uczniowie analizują zachowanie przedstawionych osób.
Wspólnie ustalają, które zachowanie było właściwe, bezpieczne itd.
Zadanie w parach. Dzieci stają w parach twarzami do siebie po obwodzie koła. Raz są osobami stojącymi przed lustrem a raz ich odbiciem. Zadanie polega na dokładnym powtarzaniu ruchów osoby stojącej przed lustrem. Nauczyciel kila krotnie polega zmiany osób w parach, mówiąc np. „przechodzimy o dwie osoby w prawo”.
Czytanie tekstu „Lustereczko” z podziałem na role. Wypisanie wszystkich wyrazów z trudnościami ortograficznymi z tekstu, wybranie dwóch z nich i ułożenie z nimi zdań.
Nauczyciel omawia budowę scenariusza oraz zasady podziału na role. Prosi uczniów o odczytanie poszczególnych ról w tekście, zaznaczając, których wyrazów i zdań nie wymawiamy głośno (didaskalia- tekst pochyłym drukiem). Wybranie osób do poszczególnych ról i odczytanie tekstu z podziałem na role. Ponowne odczytanie tekstu z udziałem innych osób.
„Lustereczko” - D. Gellner
Dziewczynki wyciągają ze sterty ubrań wstążki i kapelusze, przymierzają różne stroje, podchodzą do dziecka stojącego z lustereczkiem, prawdziwym lub papierowym.
Dz. I: Lustereczko, lustereczko
W złotej ramie!
Mam do ciebie pytanie.
Lustereczko: A jakie?
Dz. I: No, wiesz przecież:
„Kto jest najpiękniejszy na świecie?”
Czy ja w tych nowych spinkach?
Czy jakaś inna dziewczynkach?
Dz. II: (odpycha pierwszą):
Lustereczko, lustereczko
Powiedz szczerze -
kto ma najładniejszy kołnierzyk?
Dz. III: Odsuńcie się choć trochę,
Bo ja mam fartuszek w grochy!
Dz. IV: A ja mam rajstopki w kropki
I chustkę w białe stokrotki!
Dz I: (ponownie przepycha się do lusterka, rozrzucając dookoła wstążki i stroje):
Powiedz, która lepsza wstążka?
Ta szeroka? Czy ta wąska?
Lustereczko, lustereczko,
Powiedz mi...
Lustereczko: Ani mi się śni!
Dość mam tych wszystkich pytań.
Odwracam się i kwita!
Jak zniknie ten cały bałagan,
To wtedy z wami pogadam.
Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat zachowania się dziewczynek przed lustrem - na podstawie tekstu „Lustereczko”
Pytania do tekstu:
- Jak dziewczynki zachowywały się przed lustrem?
- Jak myślicie dlaczego dziewczynki tak się zachowywały?
- Dlaczego lustereczko nie chciało spełnić życzeń dziewczynek?
Scenka improwizowana pt „Zachowanie dziewczynek, z którymi lustereczko chce rozmawiać”. Podział na grupy 5-osobowe. Zadaniem grupy jest odegranie scenki przedstawiającej, jak powinno zachowywać się dziewczynki, żeby lustereczko chciało z nimi rozmawiać? Po każdej odegranej scence wypowiadają się, czy ich zachowania były poprawne i dlaczego.
Uczniowie indywidualnie wykonują swój portret metodą collage-u przy pomocy kredek, pisaków, wycinanek itp. przy wcześniejszym przejrzeniu się w lusterku.
Podsumowanie zajęć:
Rozmowa w kole na temat wykonanych prac. Omówienie zajęć:
- Co wam się podobało w dzisiejszych zajęciach, a co nie?
- Czego się dzisiaj nauczyliście?