Konspekt zajęć matematycznych dla klasy I szkoły podstawowej
Czas: 30 minut
Prowadząca: Magdalena Kędzierska
Blok tematyczny: Jesień w sadzie
Temat do dziennika: Zapoznanie dzieci z liczbą 8 na podstawie wiersza pt. „Jeżyk Felek”.
Cel ogólny: zapoznanie dzieci z liczbą 8 i jej aspektami: kardynalnym i porządkowym oraz nauka pisania cyfry 8.
Cele operacyjne: uczeń:
tworzy zbiory ośmioelementowe,
przelicza elementy w zbiorach w zakresie 8,
używa liczebników porządkowych do określania kolejności przedmiotów,
zna kształt cyfry 8,
potrafi ułożyć kształt cyfry 8 z włóczki, tasiemki,
potrafi zapisać cyfrę 8 po śladzie i samodzielnie,
rozkłada liczbę 8 na składniki,
dodaje i odejmuje w zakresie 8.
Metody pracy: słowna, oglądowa, aktywizująca.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: wiersz pt. „Jeżyk Felek” i ilustracja do niego, sylwety owoców, plansza z liczbą 8, włóczka, tacki z kaszą manną, karta pracy.
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie obecności i pracy domowej.
Wprowadzenie do tematu na podstawie wiersza pt. „Jeżyk Felek”, stworzenie na tablicy ilustracji do wiersza, rozmowa na temat wiersza. Wskazywanie kolejności owoców.
Pokaz wzoru liczby 8 na planszy, pokaz sposobu pisania na tablicy.
Układanie liczby 8 z włóczki, pisanie cyfry 8 przez dzieci: w powietrzu, na ławce, na tackach z kaszą manną, po śladzie.
Zabawa ruchowa „Wykonaj działanie matematyczne i ćwiczenie gimnastyczne”.
Zadania w karcie pracy: pisanie cyfry 8, dorysowywanie i przeliczanie elementów w zbiorach, rozwiązywanie działań matematycznych.
Ozdabianie przez dzieci cyfry 8.
Podziękowanie uczniom za współpracę. Zakończenie zajęć.