Scenariusz zajęć przyrodniczych dla klasy I szkoły podstawowej
Czas: 30 minut
Prowadząca: Magdalena Kędzierska
Blok tematyczny: Jesień w sadzie.
Temat do dziennika: Zapoznanie dzieci z pracami wykonywanymi jesienią na działce oraz z wybranymi warzywami okopowymi na podstawie wycieczki i spotkania z ogrodnikiem.
Cel ogólny: zapoznanie dzieci z pracami wykonywanymi jesienią na działce oraz z wybranymi warzywami okopowymi.
Cele operacyjne: uczeń:
opowiada, jak wygląda jesień na działce,
opowiada o pracy ogrodnika na działce,
zna wybrane warzywa okopowe,
wie, czym różnią się warzywa okopowe od innych warzyw,
rozpoznaje wybrane warzywa okopowe po opisie i po dotyku,
nazywa warzywa na obrazkach.
Metody pracy: słowna, oglądowa, aktywizująca.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: obrazek przedstawiający pracę na działce pocięty na puzzle, sylwety warzyw, warzywa, pudełko, karty pracy.
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjno – porządkowe.
Wprowadzenie do tematu na podstawie omówienia wcześniejszej wycieczki i ułożonego z puzzli obrazka.
Nauczyciel dzieli dzieci na 5 grup i każdej grupie rozdaje pocięty na kawałki obrazek. Zadaniem dzieci jest ułożenie obrazka. Następnie nauczyciel zadaje pytania:
Co jest przedstawione na obrazku?
W jakim zawodzie pracują osoby na rysunku?
Jakie czynności wykonują ogrodnicy?
A o jakich pracach na działce opowiadał pan ogrodnik podczas wycieczki?
Jakie warzywa są wykopywane jesienią?
Omawianie wybranych warzyw na podstawie zagadek i obrazków.
Nauczyciel zadaje dzieciom zagadki. Dzieci, które znają odpowiedź zgłaszają się. Wybrane przez nauczyciela dziecko zawiesza na tablicy obrazek, który jest rozwiązaniem zagadki i opisuje własnymi słowami warzywo.
ZAGADKI:
Dobra gotowana, dobra i surowa,
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa.
Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk,
I pociągniesz mocno – wnet z ziemi wyskoczy. MARCHEWKA
Każdy odgadnie tę zagadkę:
Ma biały korzeń i zieloną natkę. PIETRUSZKA
Ma gruby brzuszek i ogonek mały,
Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. BURAK
Liście długie ma, zielone jeden w drugim ułożone.
Przy korzonkach biała główka, pyszna z niego jest surówka. POR
Biała bulwa pomarszczona, do rosołu wymarzona. SELER
Pod krzakiem w polu rośnie ich wiele,
Dzieci je chętnie pieką w popiele. ZIEMNIAK
Posadził dziadek wioną w ogrodzie,
Chodził ją potem oglądać co dzień. RZEPA
Zabawa ruchowa pt. „Sałatka jarzynowa”.
Nauczyciela zaprasza dzieci na dywan i rozdaje dzieciom sylwety warzyw: marchew, pietruszka, burak, ziemniak. Wszystkie dzieci siedzą w kole. Na polecenie nauczyciela odpowiednie dzieci zamieniają się miejscami, np.: marchewki z pietruszkami – dzieci szybko zamieniają się miejscami; buraki z ziemniakami. Na hasło SAŁATKA JARZYNOWA każde dziecko zmienia miejsce.
Odgadywanie przez dzieci, jakie to warzywo na podstawie dotyku.
Do przygotowanego pudełka z otworami na ręce nauczyciel (tak żeby dzieci nie widziały) wkłada wybrane przez siebie warzywo. Zadaniem wybranego dziecka jest odgadnięcie, jakie to warzywo.
Zadanie w karcie pracy.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kartę pracy i wyjaśnia jak zrobić zadanie: należy odpowiednio połączyć części warzyw: część rosnącą pod ziemią z częścią rosnącą nad ziemią – liśćmi, natką.
Ozdabianie przez dzieci sylwety warzywa i jedzenie marchewki.
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku małą sylwetę owocu i częstuje marchewką. Zadaniem dzieci jest ozdobienie warzywa w zależności od tego, czy podobały im się zajęcia, czy nie. Dzieci, które mają ochotę częstują się marchewką.
Podziękowanie uczniom za współpracę. Zakończenie zajęć.