Scenariusz lekcji dla klasy 2 szkoły podstawowej.
Temat: poznajemy nazwy warzyw na podstawie wiersza Jana Brzechwy „ Na straganie” .
Cele ogólne:
Rozwijanie wiadomości o warzywach i owocach.
Cele szczegółowe:
- dzieci wymieniają warzywa występujące w wierszu.
- dzieci rozróżniają podstawowe warzywa.
- dzieci potrafią przyporządkować nazwę warzyw do obrazka.
- dzieci doskonalą umiejętność dodawania do 20.
- dzieci potrafią pogrupować warzywa i owoce.
- dzieci potrafią podzielić nazwy warzyw i owoców na sylaby.
Metody:
-rozmowa
- burza mózgów
-realizacja zadań stawianych przez nauczyciela.
-ćwiczenia
- praca w grupie
Środki dydaktyczne: Wiersz Jana brzechwy pt. „ na straganie” , arkusze przedstawiające warzywa, miniatury warzyw i owoców, szablony salaterek, szablony z nazwami warzyw, zagadki.
Przebieg zajęć:
Powitanie grupy
Prezentacja wiersza
Zadania dotyczące wiersza
Podziękowanie i pożegnanie uczniów.
Ad 1. Dzien dobry dzieci. Mam dla Was kilka zagadek. Spróbujecie mi na nie odpowiedzieć? Może zgadniecie jakim tematem będziemy się dzis zajmowac.
Zagadki:
-Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa.
Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk
I pociągniesz mocno – wnet z ziemi wyskoczy.( marchewka)
-Ma gruby brzuszek i ogonek mały.
Będzie z niego pewnie
barszczyk doskonały( burak)
-Jaka to głowa,
duża czy mała,
z zielonych liści
składa się cała?( kapusta)
-Jakie warzywo,
chociaż niewielkie,
wyciśnie z oczu
słoną kropelkę? (cebula)
-Każdy z was odgadnie
łatwo tę zagadkę,
ma bielutki korzeń
i zieloną natkę. (pietruszka)
Nauczyciel pyta dzieci czy wiedzą co będzie ich dzisiejszym tematem( dzieci odpowiadają, że warzywa).
Ad 2 Nauczyciel czyta wiersz na forum klasy. W czasie czytania pokazuje obrazki przedstawiające kolejno występujące w wierszu warzywa. Później zadaje dzieciom kilka pytań: Jakie warzywa występowały w wierszu? Jakie zdanie powtarzało się kilka razy? Jak wyglądała pietruszka? Nauczyciel prosi by dzieci opisały mu jak wygladają poszczególne warzywa. ( marchewka, pietruszka, burak, cebula). Pyta się dlaczego tak ważne jest jedzenie warzyw.
Ad 3 Ćwiczenia dla dzieci:
Przyporządkowanie nazw warzyw do ilustracji- nauczyciel ma przygotowane obrazki przedstawiające warzywa i szablony z ich nazwami. Dzieli dzieci na grupy. Rozdaje pomoce dydaktyczne. Prosi dzieci by przyporządkowały nazwy warzyw do podpisów.
Ćwiczenia matematyczne. Ćwiczymy dodawanie do 20. Nauczyciel przygotowuje szablon z działaniami matematycznymi. Prosi dzieci by dokładnie policzyły marchewki i dodały je do buraków. Wynik zapisują obok.
Robimy sałatkę. Dzieci otrzymują od nauczyciela szablony owoców i warzyw. Każdy po jednym. Nauczyciel na tablicy rysuje 2 miski, salaterki. Prosi kolejno dzieci by podeszły do tablicy i swoje warzywko lub owoc przykleiły do odpowiedniej miseczki. W ten sposób powstają dwie sałatki, owocowa i warzywna.
Zabawa ruchowa.