Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy 6 szkoły podstawowej
Czas: 45min
Temat: Człowiek jako część natury w wierszu „ To ziemia” Janusza Kofty.
Cele: Zapoznanie uczniów z biografią Janusza Kofty.
Zapoznanie uczniów z tekstem poetyckim.
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania wiersza białego
Zapoznanie uczniów z terminem przerzutnia.
Zapoznanie uczniów z puentą w wierszu.
Cele kształcące: Doskonalenie umiejętności analizy i interpretacji tekstu.
Doskonalenie umiejętności odczytywania symboli – Ziemia jako symbol domu nie tylko ludzi, ale też zwierząt oraz roślin.
Cechy wychowawcze: Uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody.
Ukazanie uczniom zależności pomiędzy człowiekiem a przyrodą.
Ukazanie uczniom sposobów ochrony przyrody.
Uczeń potrafi: Podać cechy wiersza białego.
Zna termin przerzutnia i potrafi rozpoznać ją w tekście.
Wskazać elementy, które tworzą Ziemię.
Odnaleźć w tekście puentę oraz wyjaśnić jej znaczenie.
Wskazać najbardziej znane utwory Janusza Kofty.
Metody: Elementy wykładu.
Elementy dyskusji.
Formy pracy: Praca w grupie.
Pomoce naukowe: A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami. Język polski, Gdańsk 2011, s.250.
Plan lekcji: - Czynności organizacyjne
- Uświadomienie celów i zadań lekcji
- Zapisanie tematu lekcji
-
-Praca domowa
-Ocena pracy uczniów
Tok lekcji :
- Dzień dobry
*Dzień dobry
- Sprawdzę listę obecności, a następnie przejdziemy do tematu lekcji.
- Przybliżę wam teraz postać autora wiersza, którym się dzisiaj zajmiemy. Janusz Kofta był nie tylko pisarzem, ale również dramaturgiem, satyrykiem, malarzem oraz piosenkarzem. Urodził się w 1942 r. a zmarł w 1998r. Najbardziej znane utwory jego autorstwa to: „Pamiętajcie o ogrodach”, „ Jej portret” czy „ Z tobą chce oglądać świat”. Są to jednocześnie teksty piosenek, które zyskały dużą popularność. Dzisiaj natomiast zajmiemy się utworem „ To ziemia”.
- Proszę o skupienie, przeczytam wam teraz ten wiersz.
- Teraz niech każdy z was po cichu jeszcze raz go przeczyta i podkreśli w nim te elementy, które tworzą obraz Ziemi.
- O czym według was opowiada ten wiersz?
* Wiersz opowiada o naturze, o przyrodzie i człowieku który żyje na Ziemi.
- Jakie elementy tworzą obraz Ziemi ?
*Obłoki, owoce, drzewa, ptaki.
- Jak przedstawiony jest człowiek w utworze?
*Człowiek jest ukazany jako element Ziemi, który nigdy nie jest sam gdyż otacza go przyroda.
-Proszę was teraz, abyście w formie schematu zapisali te informacje, które odczytaliście z tekstu.
- Które strofy w utworze są puentą?
* „ To Ziemia
Ziemia ojczyzna ludzi”
- Jak pewnie zauważyliście w wierszu nie mamy znaków interpunkcyjnych więc jest to wiersz wolny. Zastosowano również zabieg zwany przerzutnią. Proszę o zanotowanie do zeszytu tego co zaraz wam podyktuje. Przerzutnia jest to przeniesienie końcówki zdania, myśli do następnego wersu w celu zaakcentowania słowa, wyrażenia lub w celu wprowadzenia w utworze elementu chaosu, bądź zwiększenia dynamiki.
- Jak możemy dbać o Ziemię, by istniała jak najdłużej i aby nam żyło się na niej jak najlepiej?
* Segregować śmieci.
*Nie niszczyć kwiatów ani innych roślin.
*Oszczędzać wodę.
*Zakładać filtry na kominy.
*Sadzić jak najwięcej drzew.
*Zamiast torebek foliowych używać papierowych.
*Nie wypalać traw.
*Nie płoszyć zwierzyny.
- Jakie emocje wywołał w was ten wiersz?
Podsumowanie: - Co zapamiętaliście z dzisiejszej lekcji?
- Co wam się podobało?
- Jak wy chronicie przyrodę i dbacie o Ziemię?
Praca domowa: - Napisz, w dowolnej formie pracę domową, w której opiszesz miejsce, które zapisało się w Twojej pamięci. Prace zbiorę 20 maja. Proszę napisać ją na oddzielnych kartkach.