Scenariusz lekcji z języka polskiego dla klasy VI - "Zmieniamy baśń o Czerwonym Kapturku"
Zmieniamy baśń o Czerwonym Kapturku - scenariusz lekcji z języka polskiego dla klasy VI
czas trwania - 2 godziny lekcyjne
I. Cele operacyjne
Po zakończeniu zajęć uczeń:
- zna przygody głównej bohaterki i porządkuje je chronologicznie
- potrafi zredagować wypowiedź w formie pamiętnika
- wykorzystuje tekst literacki dla własnej twórczości
- współpracuje w grupie
- uczestniczy aktywnie w scenkach dramowych
- rozumie przesłanie wypływające z baśni
- wyciąga wnioski
II. Metody
- drama
- plastyczna działalność ucznia
- praca w grupach
- element dyskusji
III. Materiały
- rekwizyty (fartuszek, kapelusz, czerwony kapturek.....)
- papier, kredki
IV. Przebieg zajęć
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęć, podaje temat lekcji. Uczniowie siedzą w kręgu, notują tylko temat lekcji.
1. Nauczyciel prosi, aby każdy uczeń wymyślił jedno zdanie z baśni o Czerwonym Kapturku i zapamiętał je. Może to być początek baśni, środek lub koniec. Po minucie każdy uczeń wypowiada je głośno i zapamiętuje. Następnie uczniowie wstają i chronologicznie układają baśń - formują koło. Tam, gdzie brakuje jakiegoś wydarzenia, uczniowie robią odstęp.
Dzieci chronologicznie powtarzają swoje zdania. W ten sposób przypominają treść baśni.
2. Każdy z uczniów rysuje na kartce coś, co kojarzy mu się z wsią (pole z pasącą się krową, dom, wiatrak....). Po dwóch, trzech minutach uczniowie ustawiają swoje budowle - rysunki wzdłuż wiejskiej drogi.
Nauczyciel prosi, aby dzieci wyobraziły sobie pewną sytuację. Oto do wsi, w której mieszkał kiedyś Czerwony Kapturek, przyjeżdża turysta i prosi mieszkańców, aby opowiedzieli mu coś o wiosce sławnej dziewczynki. Dzieci wypowiadają się.
Uwaga: wykonanie tego zadania rozpoczyna nauczyciel, który wymyśla np. taką historię. "Dzień dobry, jestem sołtysem tej wioski. Tak, mieszkała tu kiedyś taka dziewczynka, mówiliśmy na nią Czerwony Kapturek. Straszna historia ją spotkała! W tym domu po prawej stronie (nauczyciel wskazuje na narysowany dom) mieszkała jej ciocia, która była nauczycielką. Czerwony Kapturek miał ciągłe problemy z nauką, więc często ciocię odwiedzał".
3. Uczniowie wyobrażają sobie, że dziewczynka zwana Czerwonym Kapturkiem była zwykłym dzieckiem, czasami grzecznie wykonywała polecenia mamy i taty, a czasem buntowała się, gdy mama kazała jej coś zrobić. Uczniowie przygotowują, a następnie prezentują scenki, które przedstawiają rozmowę mamy, taty i Czerwonego Kapturka przed wyjściem do babci.
Uwaga: Uczniowie prezentujący scenki wykorzystują rekwizyty: wiklinowy kosz, czerwony fartuszek i kapturek; krawat, marynarka (dla taty); fartuszek (dla mamy).
4. Minął rok od spotkania z wilkiem. Czerwony Kapturek pisze pamiętnik.
Uczniowie wczuwają się w rolę dziewczynki i redagują krótki tekst jej pamiętnika. Nauczyciel włącza się w wykonanie zadania.
Następnie uczniowie prezentują swoje wypowiedzi.
5. Zakończenie, podsumowanie lekcji. Uczniowie zastanawiają się nad odpowiedzią na pytanie: Kto może być wilkiem we współczesnym świecie?- próba dyskusji.
Nauczyciel w razie potrzeby naprowadza uczniów na odpowiedzi (koleżanka, która namawia na wagary; ktoś, kto daje innym narkotyki....)
6. Praca domowa- W formie 6,7 zdań napisz, kto wg Ciebie może być wilkiem we współczesnym świecie?