SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY 4
Temat: Ortografia w naszym codziennym życiu.
Cele:
Uczeń powinien:
bezbłędnie zapisywać wyrazy omawiane na lekcji;
znać (utrwalić sobie) reguły ortograficzne
redagować kilkuzdaniowy tekst
krótko zaprezentować wybrany przez siebie przedmiot
Metody: ćwiczeń, elementy dramy i metody podającej
Pomoce: przedmioty przyniesione przez uczniów na lekcję, wizytówki przedmiotów, słowniczki ortograficzne, plansze z wybranymi wyrazami zawierającymi trudność ortograficzną (dla dyslektyków).
Tok lekcji:
Omówienie celu lekcji, zapisanie tematu.
Prezentacja przedmiotów zawierających trudność ortograficzną (ó, u, ch, h, rz, ż), z którymi uczniowie stykają się codziennie (kilka słów o rzeczy, podawanie reguł pisowni, tworzenie wystawy przedmiotów na wyznaczonym do tego celu miejscu w klasie - przy każdym przedmiocie uczniowie stawiają wizytówkę), zapisanie wyrazów na tablicy i do zeszytów. Każde dziecko prezentuje jedną rzecz, np. To moje ulubione pióro, dostałam je na gwiazdkę. Pióro pisze się zawsze przez ó, bo wymienia się na e w wyrazie pierze.
Układanie zdań z wyrazami z tablicy - każdy uczeń buduje jedno zdanie (jest to ćwiczenie przygotowujące dzieci do redagowania kilkuzdaniowego tekstu).
Redagowanie kilkuzdaniowego, spójnego tekstu z wyrazami zapisanymi
na tablicy - temat dowolny, praca samodzielna. (Jeśli dzieci zgromadzą rzeczowniki związane ze szkołą, np.: pióro, gumka, temperówka, mogą ułożyć tekst o piórniku. Taki temat można zasugerować uczniom słabszym, mającym trudności z pisaniem wypracowań.)
Rozłożenie plansz z wyrazami zawierającymi trudność ortograficzną
w trzech kątach klasy, poproszenie uczniów z dysleksją o podejście
do każdej planszy i przeczytanie słów, a następnie zapisanie ich na tablicy. Pozostali uczniowie sprawdzają czy ich koledzy dobrze zapisują wyrazy. (Nauczyciel może udać, że losuje numery dzieci, może przydzielić zadanie uczniom z dysleksją i nie mającym trudności z ortografią, aby nie wyróżniać ani nie dyskryminować dyslektyków).
Zadanie pracy domowej.
Jakie rzeczy w twoim pokoju mają w nazwie trudność ortograficzną? Wypisz je
w zeszycie.