SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
TEMAT: Biblioteka - ważne miejsce w mojej szkole.
Cel główny: Zachęcanie uczniów do korzystania ze zbiorów szkolnej biblioteki.
Cele szczegółowe:
Uczeń wyjaśnia słowa: biblioteka, książka, księgozbiór.
Uczeń wie, jak korzystać z katalogu podręcznego.
Uczeń odróżnia beletrystykę od książek naukowych.
Uczeń wie, jakie zasady panują w czytelni.
Uczeń korzysta ze słowników zgromadzonych na lekcji.
Metody: pogadanka, met. oglądowa, burza mózgów.
Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna.
Pomoce: słowniki, plansze z wyjaśnionymi pojęciami, kartki, mazaki, karty książek, karty biblioteczne uczniów.
Przebieg zajęć:
WPROWADZENIE
Powitanie i czynności organizacyjno - porządkowe.
Przedstawienie szkolnej bibliotekarki.
Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat:
Co to jest biblioteka?
Czemu i komu ma ona służyć?
Zapis spostrzeżeń na tablicy.
OPRACOWANIE
Bibliotekarka, nawiązując do uczniowskiej definicji biblioteki, wyjaśnia to słowo.
Bibliotekarka prowadzi pogadankę zmierzającą do wyjaśnienia przez uczniów słów: książka, księgozbiór. Uczniowie wykorzystują słowniki. Następnie na tablicy umieszczone zostają plansze z definicjami słów.
Pogadanka o tym z jakich bibliotek uczniowie korzystają, jakie książki mogą w nich wypożyczyć. Rozmowa doprowadza do podziału na beletrystykę i książki o charakterze naukowym. Następuje prezentacja takich książek dostępnych w szkolnej bibliotece.
Przedstawienie uczniom kart identyfikacyjnych książek i sposobu ich katalogowania, a także wyjaśnienie zasad wypożyczania zbiorów.
Burza mózgów: jak należy obchodzić się z książkami?
PODSUMOWANIE
Każdy uczeń otrzymuje karteczkę, na której wypisane są tytuły książek. Zadanie polega na ustaleniu, które z nich są pozycjami naukowymi,
a które rozrywkowymi. Podczas rozwiązania konkursu następuje przypomnienie pojęć poznanych na lekcji.
Podsumowanie aktywności klasy i pożegnanie.
Opracowała:
mgr A.Szalewska
Nauczyciel w ZSS nr 42 w Zabrzu