Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej, obejmujący realizację podstawowych treści programowych - poziom AB - przeznaczony dla uczniów o obniżonych możliwościach w zakresie percepcji dydaktycznych ( tzw. klasy wyrównawczej) Temat: Informacji bez liku...o bezokoliczniku.
Cel główny: Uczeń potrafi rozpoznawać bezokoliczniki pośród innych części mowy.
Cele poznawcze: Uczeń potrafi:
wykorzystywać wiedzę z zakresu nauki o języku i rozpoznawać/ odróżniać części mowy: rzeczowniki i osobowe formy czasowników od bezokolicznika
rozpoznawać w tekście bezokoliczniki
czytać tekst wyraziście, ze zrozumieniem
odpowiadać na proste pytania
zadawać pytania kolegom
pracować z wykorzystaniem słownika ortograficznego
tworzyć wyrazy pokrewne
pracować odpowiedzialnie w grupie ( umiejętność kluczowa)
Pojęcie:bezokolicznik
Środki dydaktyczne:
tekst wiersza ks. J.Twardowskiegopt. "Czy wiesz, że..."
tekst wiersza J.Tuwima pt. "Ptasie radio"
słowniki ortograficzne
Słownik Terminów Nauki O Języku
arkusz papieru A-3 / tabela/
Formy pracy:grupowa, indywidualna, pod kierunkiem nauczyciela, praca z tekstem literackim
Czas pracy: 45 minut
Przebieg zajęć:
Sprawdzenie zadania domowego- uczniowie mieli za zadanie nauczyć się pięknie czytać wybrany wiersz- ks.J.Twardowskiego lub J.Tuwima.
Przypomnienie wiadomości o rzeczownikach i osobowych formach czasowników- określanie form gramatycznych.
Tworzenie wyrazów pokrewnych- ćwiczenia językowe.
Wprowadzenie pojęcia bezokolicznik.
Odczytanie hasła ze STNoJ.
Podawanie wyrazów, które są bezokolicznikami.
Zapis w zeszycie wyjaśnienia znaczenia terminu bezokolicznik- definicja uproszczona, dostosowana do poziomu klasy.
Tworzenie bezokoliczników- uzupełnianie tabel.
Prace z tekstem literackim.
Uczniowie dostają teksty utworów ks.J.twardowskiego i J.Tuwima.
Wyszukiwanie bezokoliczników.
Wyszukiwanie bezokoliczników- praca ze słownikami orograficznymi.
Konkurs- podział klasy np. na 4 czteroosobowe grupy.
Która grupa znajdzie/wymyśli i prawidłowo zapisze jak najwięcej wyrazów, które są bezokolicznikami?
Pamiętajmy, że kończą się one literami:
-c | -ć | - ść | - źć |
---|---|---|---|
............... | ............... | ............... | ............... |
Zadanie domowe:
Wybierz 10 bezokoliczników i utwórz osobowe formy czsowników.
Wybierz 10 bezokoliczników i ułóż z nimi zdania.
Opracowała i zajęcia z tego zakresu
przeprowadziła Agnieszka Filak