KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY I GIMNAZJUM
Hasło programowe: Charakterystyka postaci literackiej.
Temat: Historia z latarnią w tle... Charakterystyka Józefa Skawińskiego.
Cele:
a) ogólny: uczeń potrafi napisać charakterystykę postaci
b) szczegółowe:
- potrafi przypomnieć plan charakterystyki i dopasować do niego informacje dotyczące głównego bohatera,
- potrafi poprawnie posługiwać się cytatami.
Metody: praca z tekstem, gorące krzesło, instruktaż
Forma organizacyjna: zbiorowa, jednostkowa
Środki dydaktyczne: tekst „Latarnika” Henryka Sienkiewicza, wzór CV do uzupełnienia, krzyżówka
Lp. | Etapy | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1. 2. 3. |
Faza orientacyjna Faza operacyjna 3. Synteza |
1. Rozmowa z uczniami – zwrócenie uwagi na wydarzenia i sytuację bohatera. Czy takie zdarzenie mogło mieć miejsce? Przedstawienie genezy powstania utworu oraz przypomnienie faktów historycznych. 2. Podanie tematu i celów lekcji. 1. Nauczyciel mówi: Rozdam Wam teraz karty pracy (załącznik 1), proszę o samodzielne uzupełnienie CV Józefa Skawińskiego. Możecie, oczywiście, korzystać z tekstu. Na wykonanie zadania macie siedem minut. Po upływie tego czasu: Teraz poświęcimy minutę na odczytanie życiorysu. Poproszę chętnych o zgłaszanie się, aktywność nagrodzę plusami. 2. Wyjaśnienie sposobu dalszej pracy na lekcji – Potrzebujemy dwóch osób. Jedna odegra rolę dziennikarza, druga wcieli się w postać Józefa Skawińskiego. Zadaniem reszty będzie zadawanie mu pytań z lektury dotyczących jego osoby, on zaś odpowiada na nie rzeczowo, zgodnie z tekstem. Zadaniem nauczyciela jest pilnować, aby uczniowie pracowali na podstawie lektury. 3. Wybranie ucznia na dziennikarza prowadzącego program o Skawińskim. 4. Wybranie osoby, która wcieli się w rolę bohatera wywiadu. 5. Wspólne przypomnienie planu charakterystyki postaci i zapisanie go na tablicy. 6. „Przeniesiemy się” za chwilkę do naszego studia talk-show. Proszę Was o zapisywanie odpowiedzi udzielanych przez bohatera wywiadu. Oddaję teraz głos dziennikarzowi. Dziękuję za tak aktywny udział w naszej „scence”. Wszystkim biorącym w niej aktywny udział stawiam piątki. Zadaję Wam dwie prace domowe: na jutro wypełnijcie krzyżówkę (załącznik 2), a na następną środę napiszcie wypracowanie. Proszę, zapiszcie w zeszytach: Na podstawie wypełnionego CV, informacji zdobytych podczas wywiadu oraz treści lektury napiszę charakterystykę Skawińskiego. |
1. Uczniowie na podstawie własnych przemyśleń po przeczytaniu lektury i informacji przytoczonych przez nauczyciela, odpowiadają na stawiane pytania. Próbują dociec, czy nowelę można zaliczyć do dzieł realistycznych. 2. Zapisują w zeszytach podany przez nauczyciela temat. 1. Uczniowie wypełniają karty pracy. Proszą o wyjaśnienie budzących wątpliwości pytań (np. Nie mogę znaleźć informacji o wykształceniu głównego bohatera). Uczniowie poprzez podniesienie ręki zgłaszają chęć odczytania 2. Uczniowie słuchają wyjaśnień nauczyciela. Proponują osoby, które mogą wcielić się w postaci zaaranżowanej scenki. 3. Uczniowie przypominają informacje, które powinny być zawarte w charakterystyce postaci, właściwą kolejność przypomina nauczyciel. 4. Wstęp dziennikarza – przedstawia postać Skawińskiego jako gościa programu. 5. Widownia zadaje pytania Skawińskiemu. Gość programu na nie odpowiada. (np. Kim pan jest z zawodu? Czym się pan zajmuje na co dzień? Gdzie pan mieszka? Czy ma pan rodzinę? Gdzie pan spędził dzieciństwo? Gdyby zamówiłby pan portret, na które cechy pańskiego wyglądu powinien |
Uczeń odgrywający rolę Skawińskiego powinien dobrze znać lekturę oraz mieć zaznaczone odpowiednie fragmenty w tekście. |
Załącznik 2
H. Sienkiewicz "LATARNIK"
1. Nazwa miejscowości, w której Skawiński został latarnikiem.
2. Narodowość Skawińskiego.
3. Skawiński miał tu fabrykę cygar.
4. Imię Skawińskiego.
5. Bohater założył tu farmę.
6. Miłość do ojczyzny.
Załącznik 1
KARTA PRACY UCZNIA
Imię i nazwisko: ......................................
Adres: …………………………………...
Data urodzenia/wiek: ...............................
Narodowość: .............................................
Stan cywilny: ............................................
Wykształcenie: ………………………….
Przebieg służby wojskowej:
1) ...............................................
2) ...............................................
3) ...............................................
4) ...............................................
5) ...............................................
6) ...............................................
Przebieg pracy zawodowej:
1) ..............................................
2) ..............................................
3) ..............................................
4) ..............................................
5) ..............................................
6) ..............................................
7) ..............................................
8) ..............................................
9) .............................................
podpis ...................................
Aspinwall, ...........................