Konspekt lekcji języka polskiego w klasie I gimnazjum.
Imię i nazwisko prowadzącego: Barbara Rutyna Data 06.04.2008
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 min.
TEMAT LEKCJI: Czy komputer nas wyręczy? Poznajemy pisownię wyrazów o podobnym brzmieniu, lecz różnym znaczeniu.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
- uczeń nabywa kompetencje w zakresie odbioru tekstu (artykułu prasowego),
- uczeń potrafi rozpoznawać, wytłumaczyć i opisywać, nowo poznane zagadnienia z zakresu ortografii,
- uczeń umie zastosować poznane informacje w praktyce,
- uczeń wdraża się do samodzielnej pracy, wykorzystując różne źródła informacji,
- uczeń potrafi korzystać ze słownika ortograficznego (haseł oraz wstępu),
Na poziomie wiadomości:
- uczeń zna i potrafi zastosować wszystkie poznane zasady pisowni wyrazów z: (h, ch, ż, rz, u, ó).
- uczeń rozumie i potrafi zastosować wszystkie zasady ortograficzne poznane w szkole podstawowej
- uczeń potrafi samodzielnie omówić, jakie problemy z ortografii zawierają wyrazy o takim samym brzmieniu, lecz różnym znaczeniu
Na poziomie postaw:
- uczeń jest wdrażany do dbałości o estetykę tekstu pisanego,
- uczeń jest motywowany do samodzielnej pracy nad tekstem pisanym,
- uczeń jest świadomy jak ważną rolę odgrywa komputer we współczesnym świecie i wie, że to nie zwalnia ludzi z posiadania umiejętności poprawnego pisania,
MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE: treść artykułu prasowego z „Gazety Wyborczej”, ćwiczenia i plansze przygotowane przez nauczyciela dyplomy konkursowe, tarcza do oceny lekcji przez uczniów
METODY: metoda ćwiczeń praktycznych, praca z tekstem, dyskusja, metoda podająca
FORMY PRACY: praca zbiorowa, praca indywidualna.
PRZEBIEG LEKCJI:
ETAPY LEKCJI |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE |
UWAGI |
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE (1 min) |
Nauczyciel wita się z uczniami i sprawdza obecność. |
Uczniowie witają się z nauczycielem. |
Komunikowanie się nauczyciel - uczeń. |
|
ZAANGAŻOWANIE (5min) |
Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji: Czy komputer nas wyręczy? Poznajemy pisownię wyrazów o podobnym brzmieniu, lecz różnym znaczeniu.
Głośno odczytuje artykuł z „Gazety Wyborczej” o wyższości znajomości zasad ortografii nad bezkrytycznym ufaniem komputerowi.
Nauczyciel pyta, uczniów czy zgadzają się z autorem i prosi, aby w opinii uwzględnili własne doświadczenia podczas korzystania z różnych edytorów tekstu podczas pracy z komputerem.
Nauczyciel kontynuując pyta, czy sprawdzają tekst napisany na komputerze nawet, jeśli program nie zaznaczył błędów na czerwono. |
Uczniowie przepisują temat lekcji do zeszytów.
Uczniowie uważnie słuchają tekstu czytanego.
Ochotnicy włączają się w dyskusje z nauczycielem i w swych wypowiedziach przyznają autorowi artykułu rację.
Uczniowie odpowiadają, że nie zawsze gdyż komputer z reguły nie popełnia błędów. |
Rozumienie tekstu czytanego (artykułu prasowego).
Komunikowanie się nauczyciel - uczeń. Umiejętność wyciągania samodzielnych wniosków z nowo poznanego tekstu.
Umiejętne wykorzystanie własnych doświadczeń w odniesieniu do lekcji. |
Załącznik nr 1. |
BADANIE (10 min)
|
Po przeprowadzeniu krótkiej dyskusji z uczniami, nauczyciel zapisuje na tablicy kilkanaście wyrazów z trudnością ortograficzną. Tłumaczy uczniom, że są to wyrazy, których pisownię trzeba znać, gdyż komputer często może się pomylić, ponieważ słownik zawarty w programie do pisania nie dba o kontekst.
Prosi, aby uczniowie przepisali wszystkie słowa do zeszytów. Wyrazów jest tyle ilu uczniów, więc prosi, aby każdy uczeń po kolei podał, jaką częścią mowy jest każde z nich.
Nauczyciel słucha odpowiedzi uczniów i koryguje błędy. |
Uczniowie uważnie słuchają nauczyciela.
Uczniowie podają, jaką częścią mowy są poszczególne wyrazy.
Uczniowie zapisują obok każdego wyrazu, jaką on jest częścią mowy. |
Umiejętność przyswajania nowych informacji
Praktyczne wykorzystanie wiedzy ze szkoły podstawowej. |
Załącznik nr 2, ćwiczeni nr 1. |
PREZENTACJA (10 min)
PREZENTACJA (10 min) |
Nauczyciel odwołując się do artykułu tłumaczy, że właśnie, dlatego potrzebne są zasady ortografii abyśmy nawet podczas pracy z komputerem nie popełnili błędu.
Na potwierdzenie tych słów nauczyciel zapisuje na tablicy wyrazy, po czym pisze zwroty zawierające luki, które uczniowie mają uzupełnić samodzielnie ołówkami w zeszytach.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie podchodzili kolejno do tablicy i rozwiązywali ćwiczenie a sam czuwa nad poprawnością. |
Uczniowie słuchają nauczyciela.
Uczniowie przepisują ćwiczenie do zeszytów i uważają, aby nie popełnić błędów.
Uczniowie wykonują ćwiczenia samodzielnie i ćwiczą sprawność ortograficzną.
Uczniowie po kolei (tak jak siedzą) w ławkach podchodzą do tablicy i uzupełniają zwroty o brakujące słowa. |
Umiejętność poprawnego pisania.
Wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce.
Umiejętność wyciągania wniosków z popełnianych błędów. |
Załącznik nr 2, ćwiczenie nr 2. |
PRZEKSZTAŁCANIE (15 min)
|
Nauczyciel ogłasza konkurs ortograficzny pod tytułem: „Bądź mądrzejszy od komputera”. Rozdaje każdemu kartki, na których znajdują się zdania, a w puste miejsca należy wpisać poprawne formy wyrazów z nawiasu, które tak samo się wymawia, ale inaczej pisze.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie podpisali kartki i zamienili się nimi w ławce, po czym wiesza na tablicy planszę z poprawnie wykonanym ćwiczeniem. Nauczyciel prosi, aby każdy poprawił pracę kolegi innym kolorem (czerwony lub zielony), za każdy poprawny wyraz przydzielając 1 punkt, po czym sumę punktów wpisuje obok nazwiska.
Nauczyciel zbiera prace i wyłania zwycięzcę konkursu. |
Uczniowie pracują samodzielnie. Wykorzystują wiedzą z ortografii i zdobyte dzisiaj wiadomości.
Uczniowie poprawiają pracę kolegów stosując się do instrukcji nauczyciela. |
Umiejętność samodzielnej pracy przy wykorzystaniu własnej wiedzy.
Umiejętność poprawiania błędów. |
Załącznik nr 2, ćwiczenie nr 3.
Załącznik nr 3. |
PODSUMOWANIE (2 min) |
Nauczyciel wręcza dyplomy dla „mądrzejszych od komputera” za I, II, III miejsca i składa gratulacje. |
Uczniowie przyjmują dyplomy, co motywuje ich do dalszej pracy. |
Ocena umiejętności własnego uczenia się. |
Załącznik nr 4. |
REFLEKSJA (2 min) |
Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi tarczę i prosi, aby uczniowie zaznaczyli kółeczkiem jak oceniają dzisiejszą lekcję. Zasady oceniania obowiązują jak w tarczy strzeleckiej. Im bliżej środka tym lepiej, im dalej tym, lekcja była mniej trafna. |
Uczniowie anonimowo zaznaczają oceny na tarczy. |
Ewaluacja własnego nauczania. |
Załącznik nr 5. |
1