Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V.
Temat:
Cel główny: Uczeń doskonali umiejętności pracy z ćwiczeniami z zakresu materiału: równoważnik zdania a zdanie i podział wypowiedzeń ze względu na cel, zdanie oznajmujące, pytające, rozkazujące, znaki interpunkcyjne.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
wyjaśnić różnicę między zdaniem a równoważnikiem zdania.
przekształcić podane równoważniki zdań na zdania.
zauważyć wśród różnych wypowiedzeń równoważniki zdań.
uzupełnić zdania brakującymi znakami interpunkcyjnymi.
omówić podział zdań i równoważników zdań ze względu na cel wypowiedzi.
przekształcić zdanie oznajmujące na rozkazujące.
ułożyć zdania pytające i rozkazujące.
odróżnić zdania oznajmujące od pytających i rozkazujących.
Pomoce dydaktyczne: podręcznik Anny Wojciechowskiej „Słowa na start. Podręcznik do nauki o języku z ćwiczeniami” klasa 5, część II, str. 7 -12
Metody i techniki pracy: pogadanka, ćwiczeniowa.
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa.
Czas trwania zajęć: 45 minut
Przebieg lekcji:
Sprawy organizacyjno – porządkowe (sprawdzenie obecności).
Podanie tematu lekcji.
Zapoznanie uczniów z celami i wyjaśnienie co będzie robione na lekcji. Zapisanie w zeszycie: Praca z ćwiczeniami „Słowa na start II” str. 7 -12.
Przypomnienie wiadomości o zdaniu i równoważniku zdania. (Zdanie to wypowiedzenie, które zawiera orzeczenie w formie osobowej. Równoważnik zdania nie posiada orzeczenia. Czasownik w formie osobowej, np. piszę, rysujesz, mówią. Czasownik w formie bezosobowej, np. przybić, ćwiczyć, śpiewać.) Prośba do uczniów o podanie przykładowych równoważników zdania (Koncert w filharmonii. Gdzie klucze do garażu?).
Uczniowie rozwiązują ćwiczenie 1, 2, 3, 4, 5 i 6 ze stron 7, 8 i 9. Po wykonaniu każdego zadania jest ono sprawdzane razem z nauczycielem na forum klasy.
Nauczyciel pyta uczniów co wiedzą na temat celowości wypowiedzi (przypomnienie wiadomości). ( Zdania i równoważniki zdań ze względu na cel wypowiedzi dzielimy na: oznajmujące – informują nas o czymś, rozkazujące – wyrażają polecenie, rozkaz lub życzenie oraz pytające – służą do postawienia pytań.)
Notatka do zeszytu:
Podział zdań ze względu na cel wypowiedzi:
ZDANIE
OZNAJMUJĄCE Czyli takie, które nas o czymś powiadamia, informuje. Np. Dzisiaj Eskimosi już rzadko kiedy budują igloo. Na końcu zdania oznajmującego stawiamy kropkę lub wykrzyknik. Np. Dziś są urodziny Ani. Ciocia przyjechała! |
ROZKAZUJĄCE Czyli takie, które wyraża rozkaz, prośbę, życzenie. Np. Nie depcz moich kwiatków. Na końcu zdania rozkazującego stawiamy wykrzyknik lub kropkę. Np. Wyrzuć śmieci! Podaj mi rękę. |
PYTAJĄCE Czyli takie, które jest pytaniem. Np. Czy dzikie zwierzęta powinno się trzymać w klatkach? Na końcu zdania pytającego stawiamy znak zapytania, ale możemy też dodać wykrzyknik. Np. Jak to się stało?! |
---|
Klasa wykonuje ćwiczenie 1, 2, 3, 4, 5 i 6 ze stron 10, 11 i 12.
Praca domowa:
ćwiczenie 7 ze strony 9,
Ułóż zdania rozkazujące, pytające i oznajmujące z czasownikami: mówić, cieszyć się. Pamiętaj o znaku interpunkcyjnym na końcu zdania.
Ułóż jak najwięcej pytań, do których odpowiedzi znajdują się w poniższym zdaniu.
W minioną niedzielę oglądałem z rodzicami interesujący film o życiu afrykańskich plemion.