Konspekt lekcji języka polskiego w klasie III
Data: 24.02.2009r.
Przedmiot: język polski
Klasa: III d Gimnazjum nr 11 w Lublinie
Temat: Fleksja - powtórzenie wiadomości o częściach mowy.
Cele:
ogólne: - powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących części mowy
szczegółowe: uczeń - wyjaśnia pojęcie fleksja;
- wymienia części mowy;
- dzieli części mowy na odmienne i nieodmienne;
- wymienia samodzielne i niesamodzielne części mowy;
- podaje najważniejsze cechy i funkcje części mowy;
Metody: wiodąca - metoda poszukująca, wspomagające - metoda ćwiczeniowa, metody aktywizujące
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: podręcznik, materiały przygotowane przez nauczyciela
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
Czynności wstępne |
3 min |
- powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności - zapisanie tematu |
|
|
Faza orientacyjna
|
7 min |
N rysuje krzyżówkę na tablicy (załącznik 1), czyta pytania; prosi o podanie rozwiązania
N podaje definicję: Fleksja to dział nauki o języku, zajmujący się regułami odmiany wyrazów, ich klasyfikacją i podziałem na części mowy. |
U zapisują odpowiedzi, odczytują hasło: fleksja
U piszą |
|
Faza operacyjna |
30 min |
N: Jakie mamy części mowy w języku polskim? N: Które z nich odmieniają się, a które są nieodmienne? N: co to znaczy, że części mowy są samodzielne? N rysuje na tablicy tabelkę (załącznik 2), wpisuje kolejne części mowy; pomaga U odpowiednio uzupełnić puste pola. |
U wymieniają wszystkie 10 części mowy U: pełnią samodzielnie jakieś funkcje w zdaniu U uzupełniają informacje o częściach mowy |
|
Synteza |
5 min |
N: najważniejszą umiejętnością jest właściwe rozpoznawanie części mowy. N: Nazwijcie części mowy w podanych zdaniach: - Mały kotek biegnie szybko do domu, - Hura! Jutro jedziemy na wycieczkę do Krakowa! - Artur chyba nie miał racji…
Praca domowa: W 5 zdaniach dowolnego tekstu nazwij wszystkie części mowy. |
Chętni U nazywają części mowy |
|
Część mowy |
Funkcje |
Pytania |
Odmienna |
Samodziel |
Funkcje |
Uwagi |
czasownik |
- nazywa czynność lub stan |
- co robi |
- osoby |
+ |
- orzeczenie |
- posiada 3 czasy (przeszły, teraźniejszy, przyszły) - może występować w 3 trybach (oznajmujący, przypuszczający, rozkazujący) - posiada 2 strony: czynną i bierną - występuje w formie dokonanej lub niedokonanej |
rzeczownik |
- nazywa osoby, rzeczy, zjawiska przyrody, zwierzęta, rośliny |
- kto? |
- przypadki - liczby |
+ |
- podmiot - dopełnienie - przydawka - orzecznik |
- każdy rzeczownik ma rodzaj, ale nie odmienia się przez rodzaje |
przymiotnik |
- służy do określania rzeczowników |
- jaki (-a, -e)? - który (-a, -e)? - czyj (-a, -e)? |
- przypadki - liczby - rodzaje |
+ |
- przydawka - orzecznik |
- można stopniować przymiotniki ( stopień równy, wyższy, najwyższy) |
liczebnik |
- określa liczbę, ilość, kolejność |
- ilu?, ile? - który z kolei |
- przypadki |
+ |
- przydawka - orzecznik |
Wyróżniamy liczebniki: główne, porządkowe, zbiorowe, ułamkowe, nieokreślone |
przysłówek |
- służy do określania czasownika - nazywa czas, miejsce, sposób wykonania czynności |
- jak? - gdzie? - kiedy? |
- |
+ |
- okolicznik - orzecznik |
- można stopniować przysłówki odprzymiotnikowe |
zaimek: - rzeczowny - przymiotny - liczebny - przysłowny |
- zastępuje w wypowiedzi inne części mowy: rzeczowniki, przymiotniki, liczebniki, przysłówki - pozwala skrócić, uprościć wypowiedź
|
Takie same, jak części mowy, którą zastępuje |
Tak samo, jak część mowy, którą zastępuje |
+ |
Takie same, jak części mowy, które zastępują |
Zaimki: - rzeczowne np. co, coś, kto, nic, nikt, się, siebie - przymiotne np. jaki, taki, mój, ten, który, żaden - liczebne np. tyle, ile, ileś - przysłowne np. jaki, tam, tak, gdzieś, wtedy |
przyimek |
- wskazuje na zależności przestrzenne, czasowe, przyczynowe i inne pomiędzy różnymi częściami zdania |
- |
- |
- |
- |
- wyróżniamy przyimki proste (w, pod, nad, z) i złożone (poprzez, pomiędzy, zza) - przyimek nabiera znaczenia w zestawieniu z „imieniem”(rzeczownik, przymiotnik, liczebnik), przy którym stoi; taka całość to wyrażenie przyimkowe |
spójnik |
- łączy wyrazy w obrębie zdania oraz zdania składowe (współrzędne i podrzędne) |
- |
- |
- |
- |
|
partykuła |
- modyfikuje znaczenie wyrazu lub zdania, w którym występuje |
- |
- |
- |
- |
- partykuły służą do: uwydatniania sensu wypowiedzi, formułowania pytań, wyrażania twierdzenia, przeczenia, przypuszczenia, poleceń, życzeń, rozkazów |
wykrzyknik |
- wyraża silne stany uczuciowe mówiącego (oj!, ach! Hura!) - służy do wyrażania wezwań i poleceń, głównie w stosunku do zwierząt (np. hej!, prr!, kici, kici!) |
- |
- |
- |
- |
- wykrzyknikami są tez niektóre wyrazy dźwiękonaśladowcze np. hau!, trach!, bęc! |