Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV (lekcja 1-godzinna)
Temat: „Podróżować to żyć” (H.Ch. Andersen) - rozmawiamy o podróżach.
Cele:
Uczeń umie dokonać analizy wiersza Teresy Ferenc p.t. „Ścieżka za domem”.
- Uczeń potrafi określić, kim jest podmiot liryczny.
- Uczeń wymienia środki stylistyczne, jakie pojawiają się w utworze (epitety, porównania) i ilustruje je przykładami.
Uczeń potrafi wypowiedzieć się logicznie w formie pisemnej i ustnej.
Uczeń umie napisać kartkę (pocztówkę) do przyjaciela.
Uczeń potrafi korzystać ze Słownika języka polskiego.
Metody pracy:
Heureza
Pogadanka
Formy organizacyjne:
Praca w grupach
Praca zbiorowa - jednolita
Pomoce dydaktyczne:
Podręcznik (utwór Teresy Ferenc p.t. „Ścieżka za domem”)
Karta pracy
Słownik języka polskiego pod red. Elżbiety Sobol
Przebieg lekcji:
Sprawdzenie listy obecności
Zapisanie tematu lekcji na tablicy.
Nauczyciel czyta uczniom wiersz p.t. „Ścieżka za domem” Teresy Ferenc.
Jeden z uczniów raz jeszcze odczytuje wiersz.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące wiersza: Jak wygląda ścieżka za domem? (ścieżka jest zarośnięta liliowymi wrzosami, liliowymi ostami) Jakie środki stylistyczne możecie wskazać w tym wierszu? (epitety i porównania) Co to jest epitet? Wskażcie epitety. (liliowe wrzosy, liliowe osty, światy dalekie) Co to jest porównanie? Wskażcie porównania. (A łopian liśćmi jak słonia uszy drogę zagłuszył; Chyba polecę -jak moja Ziemia- w wielkich przestrzeniach). Kto jest podmiotem lirycznym w wierszu? (podróżnik) Co chce zrobić podmiot liryczny? (chce udać się w podróż, pójść w dalekie światy, polecieć w wielkich przestrzeniach) O co pyta podmiot liryczny? (dzieci mają odnaleźć pytania w wierszu). Jaką decyzję podejmuje podmiot liryczny? (udaje się w podróż) Nauczyciel pyta, czy uczniom podobał się wiersz.
Nauczyciel rozmawia z uczniami o podróżach. Zadaje pytania:
Kto z was lubi podróże? Gdzie byliście? Jakie miejsca zwiedziliście? Kim jest podróżnik? Jakie cech powinien posiadać podróżnik? Jak myślicie, nadajecie się na podróżników? Gdzie można udać się w podróż? Jakie miejsca warto zwiedzić? (uczniowie wypełniają kartę pracy)
Nauczyciel zleca zapoznanie się z cytatami umieszczonymi na karcie pracy. Dzieci podejmują próbę wyjaśnienia, co dany cytat oznacza. Dzieci ustosunkowują się do tematu lekcji. Zastanawiają się, czy życie można nazwać podróżą.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, a następnie rozdaje im kartony i mazaki. Nauczyciel przypomina, jak należy napisać pocztówkę. Zadaniem każdej grupy jest stworzenie pocztówki i zaprezentowanie jej reszcie klasy.
Nauczyciel zadaje uczniom pracę domową. (Proszę napisać kartkę z wakacji. Do rodziców).
Nauczyciel prosi jednego z uczniów o podsumowanie lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów, jak oceniają oni swoją pracę na lekcji.