Konspekt lekcji języka polskiego w klasie Ic
Data: 14.09.2009 r.
Przedmiot: język polski
Klasa: I c IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie
Temat: O funkcjach językowych w twórczy sposób.
Cele:
ogólne: powtórzenie i utrwalenie wiadomości na temat funkcji językowych
szczegółowe: uczeń - przypomina schemat komunikacji Jacobsona,
- wymienia funkcje języka i podaje ich cele,
- rozpoznaje dominujące funkcje językowe w różnych tekstach'
- charakteryzuje funkcje posługując się przykładami z tekstów
- samodzielnie konstruuje teksty w zależności od funkcji, jaką mają pełnić.
Metody: wiodąca - metoda ćwiczeniowa (model lekcji według Kreatora)
Formy: grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: przykładowe teksty ilustrujące różne funkcje językowe, karty pracy
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji |
Czynności nauczyciela (N) |
Czynności uczniów (U) |
Czynności wstępne
|
- powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności - zapisanie tematu |
|
Zaangażowanie
|
N: Przez kilka ostatnich lekcji zajmowaliście się komunikacją i zapoznawaliście się z funkcjami językowymi. Jak już wiecie, znajomość tych funkcji jest bardzo ważna, bo pozwala lepiej zrozumieć komunikat, intencję kogoś, kto do nas mówi, a także pozwala nam precyzyjniej konstruować wypowiedzi. Na początku przypomnijmy schemat komunikacji oraz funkcje, o których już mówiliśmy. N: Teraz poćwiczymy rozpoznawanie tych funkcji w różnych tekstach.
|
Chętni U podaja składniki schematu komunikacji oraz wymieniają funkcje: informacyjną, ekspresywną, impresywną, fatyczną, poetycką, sprawczą |
Badanie
|
N dzieli U na 6 grup; każda z grup otrzymuje zestaw tekstów (załącznik 1). N: Przeanalizujcie wszystkie grupy tekstów i zwracając uwagę na wspólne cechy charakterystyczne, postarajcie się odpowiedzieć, jaka jest dominująca funkcja językowa w poszczególnych grupach i uzupełnijcie tabelki (załącznik 2) N nadzoruje pracę U, pomaga w razie wątpliwości
N prosi kolejne grupy o przyporządkowanie właściwych funkcji poszczególnym tekstom
|
U analizują w grupach przykładowe teksty, przyporządkowują im odpowiednie funkcje i starają się określić ich cechy charakterystyczne, uzupełniając tabelki U odczytują właściwe miejsca z tabelki |
Przekształcanie |
N rozdaje uczniom karty pracy oraz podaje instrukcję: W oparciu o przeanalizowane przykłady zredaguj tekst, którego nadrzędną funkcją będzie informacyjna / fatyczna / ekspresywna / impresywna / poetycka / sprawcza (dla każdej grupy inna). Przygotuj się do prezentacji tekstu. |
Uczniowie redagują w grupach własne teksty, zgodnie z pleceniem: Gr.1. - f. poetycka - wierszowane podziękowanie Gr.2. - f. fatyczna - mini-wywiad Gr.3. - f. impresywna - kazanie
Gr.4. - f. informacyjna - ogłoszenie na temat naboru do prywatnej szkoły Gr.6. - f. ekspresywna - relację o koncercie
|
Prezentacja |
N słucha wystąpień liderów grup, koryguje ewentualne błędy.
|
U prezentują wyniki pracy |
Refleksja |
N zbiera uzupełnione mini - ankiety. N: Dziękuję za uwagę.
|
U piszą, co im się podobało, a co nie. |
Załącznik 2
Funkcja tekstu |
Cel |
Charakterystyka środków językowych |
Teksty |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3