Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II c
Data:20.02.2009r.
Przedmiot: język polski
Klasa: II c Gimnazjum nr 11 w Lublinie
Temat: Niebo zostawić aniołom? Urszula Kochanowska opowiada… Bolesław Leśmian rozmyśla…
Cele:
ogólne: - ćwiczenie umiejętności analizy oraz interpretacji utworu lirycznego
szczegółowe: uczeń - podaje różne synonimy słowa niebo;
- porównuje różne wizje nieba;
- przypomina podstawowe informacje o Janie Kochanowskim i Urszuli Kochanowskiej;
- opisuje wizerunek Boga, sytuację Urszulki, jej uczucia;
- dokonuje charakterystyki głównej bohaterki wiersza;
- na podstawie tekstu przedstawia wyobrażenie Bolesława Leśmiana dotyczące nieba.
Metody: wiodąca - metoda praktyczna (praca z tekstem), wspomagające - metoda poszukująca, metody aktywizujące
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: podręcznik
Przebieg lekcji:
Etapy lekcji |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
Czynności wstępne |
3 min |
- powitanie uczniów -sprawdzenie listy obecności - zapisanie tematu |
|
|
Faza orientacyjna
|
10 min |
N: Zamknijcie na chwilę oczy. Wyobraźcie sobie, że jesteście w niebie. Opiszcie, co was otacza, co widzicie i co słyszycie. N: Podajcie wyrazy bliskoznaczne do słowa niebo (N zapisuje propozycje U na tablicy) N odczytuje z podręcznika informacje na temat nieba zawarte w Piśmie Świętym i dokumentach Kościoła (str. 180); N: Na co te informacje zwracają uwagę? N prosi o otworzenie podręczników na stronie 181.N: Opiszcie, co widzicie na fragmencie tryptyku H. Boscha „Rajski ogród”; Której wizji nieba bliższy jest ten obraz: „ludzkiej”, czy biblijnej? N: Dzisiaj poznamy wizję nieba dwudziestowiecznego poety Bolesława Leśmiana. Zapiszcie temat: Niebo zostawić aniołom? Urszula Kochanowska opowiada… Bolesław Leśmian rozmyśla… |
U zastanawiają się chwilę, kilku chętnych opisuje swoje wyobrażenia U: raj, niebiosa, zaświaty, królestwo niebieskie U: na obecność Boga, Chrystusa, niebo to cel ostateczny, największe, szczęście dla człowieka
U otwierają podręcznik, opisują obraz
U piszą |
|
Faza operacyjna |
25 min |
N: Przypomnijcie, kim była Urszula Kochanowska, kto był jej ojcem, co on napisał?
N prosi o samodzielne przeczytanie wiersza (podręcznik, str. 181), prosi chętnego U, by przeczytał na głos
N: Spróbujcie określić, jak na początku utworu ukazane jest niebo? N: Jak reaguje na prośbę Bóg? Jak można Go scharakteryzować?
N: spróbujmy teraz powiedzieć kilka słów o Urszuli. Kim ona jest w wierszu, w jakich sytuacjach zostaje ukazana, czy podoba jej się niebo?
N: Opiszcie na podstawie tekstu uczucia dziewczynki N: Teraz scharakteryzujemy wspólnie Urszulkę. |
U: Urszula to córka Jana Kochanowskiego, który napisał „Treny” po jej śmierci U czytają
U: początkowo niebo przypomina pustkowie U: o niebo przypominające dom w Czarnolesie U Bóg spełnia prośbę Urszulki, jest wszechmogący, dobry, pogodny, życzliwy U: jest ona osoba mówiącą oraz bohaterką wiersza, ukazana w momencie przybycia do nieba i kiedy czeka na rodziców, niebo jej nie zachwyciło U: nieśmiałość, radość, lęk, rozczarowanie U podają i zapisują w zeszycie cechy dziewczynki (m.in. przedwcześnie zmarła dziewczynka, tęskni za rodzicami, za domem, dorosła nad miarę itp.)
|
|
Synteza |
7 min |
N: Zastanówcie się, dlaczego 20-wieczny poeta za bohaterkę wiersza wybrał zmarłą córkę renesansowego poety?
Praca domowa: ćw. 5 str. 182
|
U podają różne propozycje
U: jego życie na ziemi |
|