Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI
Temat lekcji: Zdanie i równoważnik zdania.
Cele lekcji:
Poziom wiadomości:
- uczeń rozpoznaje różne rodzaje wypowiedzeń pojedynczych ( zdanie,
równoważnik zdania, zawiadomienie, wykrzyknienie).
- uczeń wie, co to jest wypowiedzenie
- uczeń zna typy wypowiedzeń
Poziom umiejętności:
- uczeń potrafi przekształcić zdania w równoważniki zdań
- uczeń potrafi zredagować krótką notatkę używając równoważników zdań.
- uczeń potrafi posługiwać się różnymi rodzajami wypowiedzeń pojedynczych,
dostosowując je do intencji, sytuacji odbiorcy
Poziom postaw:
- poszerzanie wiedzy o języku ojczystym
- dbanie o poprawność językową i ortograficzną zapisanych treści
Hasło z podstawy programowej: Zdanie i równoważnik zdania.
Metody pracy: heureza, podająca, mapa mentalna, metoda zajęć praktycznych.
Formy pracy: jednostkowa, zbiorowa, grupowa.
Pomoce dydaktyczne: plansza gramatyczna, materiały przygotowane przez nauczyciela, zeszyt ćwiczeń.
Przebieg lekcji:
ETAPY LEKCJI |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA | CZYNNOŚCI UCZNIA | UWAGI |
---|---|---|---|
Z A A N G A Ż O W A N I E |
Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji dotyczących wiersza „Złoty kubek”. Nauczyciel informuje uczniów, że na dzisiejszej lekcji porozmawiamy sobie co to jest wypowiedzenie, zdanie i równoważnik zdania. Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie tematu lekcji. |
Wybrany uczeń przypomina wiadomości dotyczące poznanego na poprzedniej lekcji wiersza. Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach. |
|
B A D A N I E P R E Z E N T A C J A P R Z E K S Z T A Ł C A N I E |
Przyglądając się jakiejś dłuższej wypowiedzi albo przeglądając zapisany tekst zauważymy jednostki, dzięki którym porozumiewamy się. Jest to zazwyczaj wyraz lub kilka wyrazów, które tworzą strukturę zgodną z zasadami naszej gramatyki. W mowie wyodrębnione są one za pomocą pauz lub zmiany intonacji, w piśmie najczęściej granicą takiej jednostki jest kropka, czasem inny znak interpunkcyjny: znak zapytania czy wykrzyknik. Ta najmniejsza jednostka językowa, która powiadamia o naszych myślach, pragnieniach i uczuciach nazywa się WYPOWIEDZENIEM. Nauczyciel pisze na środku tablicy wyraz WYPOWIEDZENIE. Nauczyciel prosi uczniów o przerysowanie schematu do zeszytów. Nasze wypowiedzi kierujemy do odbiorców z określonym celem. Czasem kieruje nami chęć zawiadomienia o czymś, pytamy o coś lub żądamy czegoś. Ze względu na cel naszej wypowiedzi wyróżniamy wypowiedzenia: Oznajmujące: wypowiedzenie, w którym oznajmiamy o czymś lub o kimś, wypowiadamy swoje sądy o tym, co się działo, dzieje, np. Idę do sklepu. Pytające: wypowiedzenie, którym zwracamy się do kogoś z pytaniem, oczekując na nie odpowiedzi: Co robisz jutro? Rozkazujące: wypowiedzenie, w którym wyrażamy rozkaz, prośbę, żądanie lub życzenie: Wyjdź stąd! Praca w grupach. Nauczyciel rozdaje uczniom polecenia. I grupa: Zredaguj notatkę dotyczącą twoich obowiązków domowych. Zastosuj równoważniki zdań. ( 4 wypowiedzenia). II grupa: Wyobraź sobie, że złowiłeś złotą rybkę, która spełni trzy twoje życzenia. Zapisz je w postaci równoważników zdań. III grupa: Podane równoważniki zdań przekształć w zdania:
Prezentacja pracy uczniów. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadania 1 z zeszytu ćwiczeń. Odczytanie poprawnych odpowiedzi. Wykonajcie proszę w takim razie zadanie 2. |
WYPOWIEDZENIE a) Zdanie ( zawierające formę osobową) b) nie zawierające formy osobowej czasownika, które dzielą się na:
Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela. Uczniowie pracują w grupach. Liderzy poszczególnych grup odczytują odpowiedzi. Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela. Uczniowie wykonują zadanie. |
Na tablicy powstaje wykres z podziałem wypowiedzeń. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów. |
P O D S U M O W A N I E |
Proszę przypomnieć jak dzielimy wypowiedzenia? Zadanie domowe: W zeszycie ćwiczeń wykonaj zadanie nr 4 i 5 ze strony 18. |
Wybrany uczeń wymienia. | Nauczyciel objaśnia zadanie uczniom. |
R E F L E K S J A I E W A L U A C J A |
Czy podobała się wam dzisiejsza lekcja? Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki do uzupełnienia. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Uczniowie wyrażają swoje zdanie. | Załącznik numer 2. Nagrodzenie przez nauczyciela plusami aktywnych uczniów. |
---|
Załącznik numer 1
WYPOWIEDZENIE
Zawierające formę osobową, nie zawierające formy osobowej czasownika
czyli zdanie
np. Wybieram się do pracy.
Dopuszczające możliwość wprowadzenia nie dopuszczające wprowadzenia formy
formy osobowej czasownika osobowej czasownika
czyli równoważnik zdania
np. Kto tam?
Wykrzyknienie zawiadomienie
Np. Uwaga! Ojej!!! Akcja pod Arsenałem
Ciach!! Powitanie gości.
Mundury dla dam.