Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II gimnazjum (lekcja 1-godzinna)
Temat: Fenomen powieści internetowej na przykładzie Bloku Sławomira Shuty – próba odpowiedzi na pytanie, czy można zachęcić gimnazjalistę do czytania?
Cele:
Uczeń wie, że istnieje powieść internetowa.
Uczeń uczy się czytać powieść internetową.
Uczeń wypełnia kartę pracy dotyczącą powieści internetowej pt. Blok.
Uczeń pracuje z Internetem, wyszukuje potrzebne informacje.
Metody pracy:
Heureza
Pogadanka
Formy organizacyjne:
Praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
Komputery z dostępem do Internetu (powieść internetowa: http://www.blok.art.pl/ )
Karty pracy
Przebieg lekcji:
Sprawdzenie listy obecności
Zapisanie tematu lekcji na tablicy.
Nauczyciel informuje uczniów, że dziś będą pracowali z Internetem. Uczniowie wchodzą na podaną przez nauczyciela stronę, na której znajduje się powieść internetowa Blok Sławomira Shuty.
Uczniowie mają 15 min., by zapoznać się z formą powieści i w miarę możliwości z treścią.
Uczniowie wypełniają kartę pracy przygotowaną wcześniej przez nauczyciela (15 min)
Uczniowie odczytują swoje odpowiedzi na pytania umieszczone na karcie pracy, wypowiadają się na temat powieści internetowej Sławomira Shuty (10min)
Uczniowie odpowiadają na pytanie zawarte w temacie lekcji.
Nauczyciel zadaje pracę domową: Stwórz jeszcze jedną rodzinę mieszkającą w bloku Sławomira Shuty, na dowolnym piętrze. Napisz jacy są, jaka jest ich historia, i jakie relacje łącza ich z sąsiadami, którzy na tym piętrze mieszkają.