Kopia Scenariusz lekcji języka polskiego wyrownawcze

Klaudia Haczkowska gr. IIIa

Scenariusz zajęć wyrównawczych z języka polskiego w klasie IV

Temat zajęć: Jak napisać list?

Czas zajęć: 45 min.

I. Cele lekcji

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

po zakończeniu zajęć uczeń powinien:

II. Formy pracy

III. Metody pracy

IV. Środki dydaktyczne

V. Przebieg zajęć

Czas Czynności nauczyciela Czynności uczniów Cele i uwagi
Część wstępna ok. 2 min. Przywitanie się z uczniami. Czynności organizacyjne. Uczniowie wypakowują się, odpowiadają na sprawdzenie obecności .
Ok. 7 min.

Rozdaję podręczniki, proszę o otworzenie na stronie 16.

Zwracam uwagę na użyty związek frazeologiczny „kości zostały rzucone”, pytam uczniów czy wiedzą co on oznacza. Czytam wyjaśnienie ze str. 17.

Wybieram 3 osoby do przeczytania listu.

Uczniowie otwierają podręczniki, odpowiadają na pytanie, słuchają uważnie nauczyciela.

Czytają tekst.

Uczeń czyta ze zrozumieniem. Poznaje znaczenie związku frazeologicznego „kości zostały rzucone”.
Ok. 2 min. Czytam wyjaśnienie słów nadawca, adresat na str.16, a następnie polecenie do zadania nr 1. Proszę jedną osobę o odpowiedź. Słuchają nauczyciela, odpowiadają na pytanie. Uczeń aktywnie słucha. Wyszukuje informacje w tekście. Zna znaczenie słów nadawca i adresat.
Ok. 5 min. Czytam po kolei polecenia nr 3, 4, 5, proszę wybrane osoby o odpowiedź. Uczniowie przypominają sobie treść listu. Wybrana osoba streszcza go na głos. Wyszukują informacji w tekście. Uczeń wyszukuje informacje w tekście.
Ok. 3 min. Czytam polecenie do zadania nr 8. Przyczepiam na tablicy plakat z graficznym schematem listu, proszę o wskazanie, gdzie znajdują się określone w zadaniu elementy. Uczniowie wskazują , gdzie znajdują się stałe elementy listu. Uczeń zapamiętuje graficzny schemat listu.
Ok.2 min Czytam kolejno polecenia do zadań nr 9 i 10, proszę o udzielenie odpowiedzi. Podają przykłady zwrotów grzecznościowych. Zauważają, że w list w podręczniku nie ma podanej miejscowości i daty. Uczeń zna poprawne zwroty grzecznościowe stosowane przy pisaniu listów.
Ok. 20 min

Rozdaję uczniom kartki i podaję polecenie: wyobraź sobie, że znalazłeś się na bezludnej wyspie. Napisz list w butelce, w którym opiszesz jak się tam znalazłeś, czy podoba ci się tam, czy brakuje ci czegoś, czym się tam zajmujesz, itp.

W międzyczasie pomagam uczniom jeśli mają jakiś problem ze zredagowaniem listu.

Proszę 2-3 osoby o przeczytanie.

Piszą list. Praktyczne wykorzystanie wiedzy dotyczącej pisania listów.
Ok. 2 min Podsumowuję wiadomości nt. listu. Proszę o podanie elementów, z których powinien składać się list. Podają elementy listu. Podsumowanie wiadomości.
Ok. 1 min. Dziękuję za lekcję i żegnam się z klasą. Uczniowie pakują się i wychodzą.

BIBLIOGRAFIA

Kulesza Grażyna, Kulesza Jacek, Wyspy szczęśliwe, Podręcznik do kształcenia literacko - kulturowego dla klasy czwartej, Wiking, Wrocław 2011

