Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV
Temat : Nasze spotkanie z Pinokiem - bohaterem książki C. Collodiego.
Cele lekcji: Uczeń:
potrafi budować dłuższe wypowiedzi,
redaguje plan wydarzeń,
układa samodzielnie zdania pytające,
wciela się w role,
wykorzystuje w praktyce uzyskaną wiedzę,
dostrzega związki przyczynowo - skutkowe między wydarzeniami,
doskonali technikę opowiadania,
na podstawie utworu wskazuje wartości moralne, które obowiązują każdego człowieka.
Metody:
Praca w grupie,
drama (techniki - scenki improwizowane, wywiad).
Pomoce:
Utwór C. Collodiego "Pinokio" książka i film
TOK LEKCJI
Przeczytanie uczniom fragmentu książki.
"Dawno, dawno temu w niewielkim włoskim mieście żył samotnie pewien stolarz o imieniu Dżeppetto. Pewnego razu otrzymał w prezencie od przyjaciela spory kawałek drewna, z którego wystrugał drewnianego pajacyka i nadał mu imię......"
Uczniowie dopowiadają imię bohatera. Następnie oglądamy fragmenty filmu Disneya pt. "Pinokio". Proponuję, aby wybrane fragmenty filmu dotyczyły wydarzeń umoralniających oraz śmiesznych, np.
stworzenie pajacyka przez Dżeppetto,
spotkanie z Lisem i Kotem,
u Wróżki,
pajac w opałach itd. ...
Określenie czasu i miejsca wydarzeń na podstawie obejrzanych fragmentów. Wspólne sformułowanie wniosków dotyczących elementów świata przedstawionego w utworze.
Gry dramatyczne.
Uczniowie w dwuosobowych zespołach inscenizują kolejne wydarzenia z życia Pinokia. Zastanawiają się nad postępowaniem bohatera, wyciągają wnioski. Po każdej scence zapisują na tablicy i w zeszycie tytuły przedstawianych scenek, w ten sposób powstanie plan wydarzeń.
Plan wydarzeń.
Narodziny pajaca.
Ucieczka z domu.
Sprzedanie elementarza.
Spotkanie z marionetkami i podarunek Ogniojada.
Rady Lisa i Kota.
Spotkanie ze zbójcami.
Uratowanie Pinokia przez dziewczynkę o błękitnych włosach.
Oszustwa Lisa i Kota.
Pajac psem podwórzowym.
Pogoń za Dżeppettem.
Spotkanie z wróżką na Wyspie Pracowitych Pszczół.
Pragnienie zostania chłopcem.
Bójka z kolegami i jej skutki.
Ucieczka do Krainy Zabawek.
Odnalezienie tatusia.
Zamiana w chłopca.
Drama "gorące krzesło".
Jeden z uczniów prowadzi konferencję prasową (wita zebranych, udziela głosu itp. ...), drugi wciela się w rolę Pinokia - który udziela wywiadu. Pozostali uczniowie zadają pytania, np.:
Kto pomógł ci stać się chłopcem?
Które zdarzenie było dla ciebie najbardziej przykre i dlaczego?
Dlaczego postępowałeś źle?
Kto próbował ci radzić? Czy słuchałeś tych rad?
Kiedy zrozumiałeś, że warto być grzecznym chłopcem?
Po przeprowadzeniu wywiadu dzieci ustalają co pomagało, a co przeszkadzało pajacykowi stać się chłopcem.
Sformułowanie wniosku. Rozdanie dzieciom karteczek z zapisaną częściowo notatką , w której należy uzupełnić wykropkowane miejsca. Książka pt. "Pinokio", którą napisał .......................... ........................., opowiada o przygodach drewnianego ........................ . Tytułowy bohater - ....................... podczas wędrówki po świecie uczy się, jak należy postępować, aby stać się prawdziwym .......................... . Pragnął się zmienić, pomagali mu w tym głównie .......................... i ................................. .
Praca domowa (Praca pisemna do wyboru)
Pinokio opowiada jedną ze swoich przygód. (opowiadanie w 1 os.)
Stałem się porządnym chłopcem i … (Pinokio opowiada o swoim dalszym życiu).