Scenariusz lekcji języka polskiego
w klasie czwartej.
Temat: Wprowadzenie pojęcia legenda na podstawie
tekstu „ Wars i Sawa”
Cel główny: uczeń zapoznaje się z istotą legendy
Cele operacyjny:
uczeń potrafi czytać tekst ze zrozumieniem;
zna nazwę miasta /stolicę Polski/ i potrafi odszukać ją na mapie;
określa miejsca, czas akcji, bohaterów w utworze prozatorskim;
wyodrębnia elementy realistyczne i fantastyczne w utworze;
rozróżnia zdanie od równoważnika;
układa plan wydarzeń zgodnie z chronologią.
Metody pracy:
metody eksponujące /mapa Polski; reprodukcje obrazów B. Canaletta/
metody aktywne, praca z tekstem literackim.
Formy pracy:
indywidualna - jednolita,
grupowa - zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
mapa Polski; tekst legendy pt. „Wars i Sawa” - podręcznik „Słowa na start” s. 147, pisemne zadania dla każdego ucznia z podziałem na grupy, kolorowy schemat /słoneczko/ do wyrazu legenda, książki - „Legendy polskie” i „Legendy Ostrzeszowskie”
Czas trwania zajęć: 45 minut.
PRZEBIEG LEKCJI
I. Rozmowa wstępna dotycząca stolicy Polski - podanie nazwy, wskazanie na mapie.
II. Zapowiedź tematu : Skąd pochodzi nazwa Warszawa ?
III. Głośne czytanie przez wybranych uczniów tekstu „Wars i Sawa. Zapisanie na tablicy w formie równoważników planu wydarzeń :
Życie Warsa - rybaka
Pojawienie się dziewczyny - syrenki
Pokochanie syrenki
Wyznanie miłości przez Warsa
Pocałunek rybaka
Syrenka - kobietą
Huczne wesele
Warszaw - miastem..
IV. Odczytanie planu. Określenie rodzaju zapisanych wypowiedzi
i ich istoty /równoważnik zdania/
V. Przydział uczniom zadań /z podziałem na grupy/ .Objaśnienie zadań przez nauczyciela.
Zadania dla grup:
Zapisany plan wydarzeń przekształć w formie zdań. Podkreśl w każdym zdaniu czasownik
Wypisz elementy świata przedstawionego:
bohaterowie:
miejsce wydarzeń:
czas wydarzeń:
Utwórz przymiotniki określające cechy syrenki:
Na podstawie tekstu i rysunku opisz wygląd syrenki.
Utwórz wyrazy bliskoznaczne do wyrazów :
rzeka,
miasto,
łódź,
dziewczyna
Zbuduj trzy zdania z wybranymi wyrazami.
5. Na podstawie tekstu opisz wygląd i życie Warsa.
VI. Praca uczniów w grupach.
VII. Odczytanie podsumowanych zadań przez liderów grup.
VIII. Śpiewanie piosenki „Płynie Wisła”
IX. Pytania nauczyciela dotyczące analizy świata przedstawionego w
utworze - utworzenie schematu „legenda” /na tablicy/
X. Odczytanie przez uczniów definicji legendy / podręcznik s. 147/
XI. Zapis do zeszytu tematu lekcji i schematu pojęcia legenda.
Temat: Poznajemy legendę powstanie Warszawy.
XII. Prezentacja i omówienie reprodukcji B. Canaletta .
Odczytanie z podręcznika /s. 147/ informacji „Warto wiedzieć - Warszawa”
XIII. Podsumowanie zajęć, aktywności uczniów.
Pokaz i omówienie książek „Legendy polskie” oraz „Legendy ostrzeszowskie”
XIV. Zapis i omówienie zadania domowego:
Czytanie legendy pt. „Wars i Sawa”
Odmiana przez przypadki związku wyrazowego „piękna Warszawa”