Klaudia Haczkowska gr. IIIa
Scenariusz zajęć z języka polskiego w klasie V
Temat zajęć: To się zdarzyło niedaleko Rzeszowa…
Czas zajęć: 45 min.
I. Cele lekcji
Cel ogólny:
utrwalenie pisowni wyrazów z rz niewymiennym.
Cele szczegółowe:
uczeń powinien:
znać treść opowiadania,
zapamiętać jak najwięcej wyrazów z rz ,które pojawiły się w tekście,
odnaleźć w tekście rzeczowniki i czasowniki z trudnością ortograficzną rz.
II. Formy pracy
Jednostkowa
III. Metody pracy
Podające, praktyczne.
IV. Środki dydaktyczne
Podręcznik Między nami klasa 5, s. 20-22.
V. Przebieg zajęć
Czas | Czynności nauczyciela | Czynności uczniów | Cele i uwagi |
---|---|---|---|
Część wstępna ok. 2 min. | Przywitanie się z uczniami. Czynności organizacyjne. | Czynności organizacyjne, rozpakowanie się, przygotowanie do lekcji. | Czas na wyciszenie się po przerwie. |
Ok. 2 min. | Zapisuję na tablicy temat lekcji. Proszę o przepisanie do zeszytów. | Zapisują w zeszycie temat zajęć . | Wstęp do zajęć. |
Ok. 5 min | Proszę o otworzenie podręcznika na stronie 20. Czytam tekst opowiadania pt. „Co się zdarzyło rzeźbiarce Katarzynie?”. Informuję, że co fragment będę robić krótkie przerwy, żeby uczniowie mogli dokładnie przyjrzeć się ilustracjom do tekstu. |
Otwierają podręcznik, śledzą czytany przez nauczyciela tekst. Przyglądają się ilustracjom. |
Uczeń aktywnie słucha i czyta. |
Ok. 5 min. | Czytam polecenie do zadania nr 1 ze strony 22. Proszę 5 osób o znalezienie elementów, które zostały przedstawione na ilustracjach, a o których była mowa w utworze. | Wykonują polecenie, szukają na ilustracjach elementów wymienionych w opowiadaniu. | Odnajduje na ilustracjach te elementy, które zostały wymienione w tekście. |
Ok. 4 min. | Czytam polecenie do zadania 2. Proszę o ustne wykonanie zadania. Pytam, co łączy te wszystkie wyrazy (każdy z nich zawiera trudność ortograficzną – rz). | Wykonują zadanie. Odpowiadają na pytanie. | |
Ok. 15 min. | Rysuję na tablicy tabelkę z podziałem na rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki oraz zapisuję polecenie – Znajdź w tekście wszystkie rzeczowniki i czasowniki z rz niewymiennym i wpisz je do odpowiedniej kolumny w tabeli. Proszę uczniów, by otworzyli zeszyty , przerysowali tabelkę i przepisali polecenie. Pytam na jakie pytania odpowiadają ww. części mowy. Proszę o wykonanie zadania. Właściwe odpowiedzi zapisuję w tabelce narysowanej na tablicy, gdy uczniowie skończą zadanie. | Przerysowuję tabelkę, przepisuję polecenie, podają pytania rzeczownika, czasownika, przymiotnika, wykonują zadanie. | Odnalezienie w tekście wyrazów z trudnością ortograficzną rz i nazwanie ich odpowiednią częścią mowy. Przypomnienie pytań części mowy. |
Ok. 3 min. | Zapisuję na tablicy zadanie domowe: wybierz z tabeli 6 wyrazów i ułóż z nimi zdania. | Przepisują zadanie do zeszytów. | Wykorzystanie wyrazów z trudnością ortograficzną. |
Ok. 5 min | Czytam polecenie do zadania nr 5, wybieram jedną osobę, by zaczęła opowiadać. Każdy uczeń mówi po 2 zdania i wyznacza kolejną osobę, by kontynuowała. | Opowiadają historię rzeźbiarki. | Przypomnienie i utrwalenie fabuły opowiadania. |
Ok. 1 min. | Dziękuję za lekcję i żegnam się z uczniami. | Pakują się i żegnają z nauczycielem. |