Scenariusz zajęć matematycznych dla klasy I szkoły podstawowej
Czas: 30 minut
Prowadząca: Magdalena Kędzierska
Blok tematyczny: Jesień w sadzie
Temat do dziennika: Zapoznanie dzieci z liczbą 8 na podstawie wiersza pt. „Jeżyk Felek”.
Cel ogólny: zapoznanie dzieci z liczbą 8 i jej aspektami: kardynalnym i porządkowym oraz nauka pisania cyfry 8.
Cele operacyjne: uczeń:
tworzy zbiory ośmioelementowe,
przelicza elementy w zbiorach w zakresie 8,
używa liczebników porządkowych do określania kolejności przedmiotów,
zna kształt cyfry 8,
potrafi ułożyć kształt cyfry 8 z włóczki, tasiemki,
potrafi zapisać cyfrę 8 po śladzie i samodzielnie,
rozkłada liczbę 8 na składniki,
dodaje i odejmuje w zakresie 8.
Metody pracy: słowna, oglądowa, aktywizująca.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: wiersz pt. „Jeżyk Felek” i ilustracja do niego, sylwety owoców, plansza z liczbą 8, włóczka, tacki z kaszą manną, karta pracy.
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie obecności i pracy domowej.
Wprowadzenie do tematu na podstawie wiersza pt. „Jeżyk Felek”, stworzenie na tablicy ilustracji do wiersza, rozmowa na temat wiersza. Wskazywanie kolejności owoców.
Nauczyciel czyta dzieciom wiersz:
„Spieszy się jeżyk Felek,
bo pracy ma dzisiaj wiele.
Chce zebrać jabłuszka rumiane.
To wietrzyk mu zebrał nad ranem
jabłuszka z tej krzywej jabłonki,
co rośnie w pobliżu łąki.
Jabłuszek rumianych jest 8
i Felek na kolcach je nosi,
układa równiutko w piwnicy
i ciągle od nowa je liczy:
- na półce mam 8 jabłuszek,
nie zazna głodu mój brzuszek,
więc mogę spokojnie iść spać,
nie muszę zimy się bać”.
Następnie tworzy na tablicy ilustrację do wiersza i zadaje dzieciom pytania:
O kim jest mowa w wierszu?
Co robił jeżyk Felek?
Ile zebrał jabłek na zimę?
Czy ilość przywieszonych na tablicy jabłek zgadza się z ilością podaną w wierszu?
(kilkoro dzieci podchodzi do tablicy i przelicza)
Nauczyciel przywiesza na tablicy w rzędzie 8 owoców i zadaje pytania typu: który z kolei jest dany owoc? Dzieci odpowiadają, podchodzą do tablicy i wskazują.
Pokaz wzoru liczby 8 na planszy, pokaz sposobu pisania na tablicy.
Nauczyciel wiesza na tablicy planszę z liczbą 8. Pyta dzieci z czym kojarzy im się ta liczba. Pokazuje schemat pisania cyfr 8 najpierw po wzorze na planszy a następnie na tablicy.
Układanie liczby 8 z włóczki, pisanie cyfry 8 przez dzieci: w powietrzu, na ławce, na tackach z kaszą manną, po śladzie.
Nauczyciel rozdaje dzieciom włóczkę i prosi o ułożenie z niej na ławce liczby 8 – ćwiczenie wykonywane jest kilka razy. Następnie dzieci piszą 8 palcem na ławce i w powietrzu – w tym czasie nauczyciel rozdaje dzieciom tacki z kaszą manną i kolejnym zadaniem dzieci jest kilkakrotne napisanie 8 palcem w kaszy mannie. Dzieci odkładają tacko na bok i wodzą palcem po wzorze 8, który rozdał nauczyciel.
Zabawa ruchowa „Wykonaj działanie matematyczne i ćwiczenie gimnastyczne”.
Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan i proponuje zabawę ruchową: zadaje działanie matematyczne, chętne dziecko zgłasza się i podaje wynik, który wskazuje ile przysiadów, podskoków, skłonów, pajacyków mają wykonać dzieci.
Np.: 4+4=8 dzieci wykonują 8 przysiadów,
2+5=7 dzieci wykonują 7 podskoków,
3+1=4 dzieci wykonują 4 skłony,
1+5=6 dzieci wykonują 6 pajacyków.
Zadania w karcie pracy: pisanie cyfry 8, dorysowywanie i przeliczanie elementów w zbiorach, rozwiązywanie działań matematycznych.
Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy i wyjaśnia, jak zrobić dane zadanie. Dzieci wykonują polecenia i rozwiązują zadania.
Ozdabianie przez dzieci cyfry 8.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z wydrukowanymi 8 a zadaniem dzieci jest ozdobienie liczby 8 w zależności od tego czy zajęcia się im podobały, czy nie.
Podziękowanie uczniom za współpracę. Zakończenie zajęć.