Konspekt lekcji z gimnastyki dla klasy I
Temat: Przetaczanie się na miękkim podłożu
Cele główne lekcji:
Umiejętności:
przetaczanie na materacu w leżeniu
kołyska
„Zmywanie owoców”- siła, wytrzymałość
Psychomotoryczność: Zwinność, siła, wytrzymałość
Wiadomości: wyjaśnienie pojęcia - zwinność
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Data: 24.09.2003
Pomoce: materace
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Czas |
Uwagi org. |
Część I 1. Organizacja lekcji 2. Zabawa Ożywiająca
3. Ćw. RR 4. Ćw. NN
5. Ćw. T. strz. 6. Ćw. szyi 7. Ćw. T. czoł.
8. Ćw. RR i NN 9. Ćw. m. brzucha 10. Ćw. m. grzbietu 11. Ćw. sk. Część II 1. Ćw. ogólno- rozwojowe 2. Przetaczania
3.Ćw. w zwisach i podporach
4. Ćw. zwinnościo- we
Część III 1. Czynności porządkowe 2. Ćw. usp.
3. Ćw. korekt. 4. Zakończenie zajęć |
- sprawdzenie ćwiczących w szatni, wychodzenie do sali gimn., zbiórka, powitanie
- „Lawina”- jedno dziecko oznaczone szarfą łapie pozostałe. Złapane dziecko otrzymuje szarfę i też łapie - Postawa zasadnicza, krążenia RR w przód i tył - P. zas. skurcz nogi lewej (p) podciągnięcie kolana w górę, opuszczenie N - siad prosty, skurcz i wyprost L, P nogi i skłon T w przód - w siadzie „mały dzwon”- skłony boczne głowy - siad skrzyżny „Łódka na falach”- ręce oparte na podłodze naśladując wiosła. Dzieci odpychają się RR raz na jedną raz na druga stronę - czworakowanie przodem
- tzw. „rowerek”
- leżenie przodem RR przed sobą skłon T w tył - wytrzymanie i powrót do pw. - podskoki obunóż w przód i w tył
Stacja I - przetaczanie na materacu (w leżeniu tyłem skulenie i przetoczenie w przód i w tył, potem z siadu skulonego przetoczenie w tył na plecy i z powrotem) Stacja II - „Zrywanie owoców”- stojąc na 2-3 szczeblu drabinki odrywamy raz jedną to raz drugą rękę. Potem „Zjeżdżalnia”- dzieci zjeżdżają na kocykach po ławeczce zwieszonej ukośnie na drabince Stacja III - w leżeniu przodem na materacu chwyt RR za kostki - tzw. kołyska - zabawa z piłeczką- dowolna zabawa z piłeczką Stacja IV - dzieci przechodzą pod i nad plotkami po przejściu przeplot przez szarfy
- odnoszenie pomocy
- z przysiadu podp. przez skłon swobodny wyprost ciała RR w górę- wdech, powrót do pw.- wydech - marsz na palcach i piętach - zbiórka, omówienie lekcji. Sprawdzenie, pożegnanie |
2 min
3 min
6 razy 8 razy
6 razy
6 razy 8 razy
4 razy
6 razy
30 s
8 razy
5 min
5 min
5 min
5 min
2 min
1 min
1 min
2 min |
Dwuszereg
Rozsypka
Rozsypka
Podział na 4 zespoły
Na zasadzie kto prędzej
Ustawienie w kole |
Prowadzący: Paweł Czyżowski