Konspekt lekcji wosu dla klasy 1 gimnazjum

KONSPEKT LEKCJI WOS DLA KLASY I GIMNAZJUM

TEMAT: Samorząd uczniowski – szkoła demokracji

Czas realizacji tematu: 90 minut

  1. CELE LEKCJI:

Po skończonych zajęciach:

a) zna zakres uprawnień i formy działania samorządu uczniowskiego

b) umie wymienić cechy, jakimi powinny się charakteryzować osoby pełniące funkcje w samorządzie uczniowskim

c) zna procedurę wyborów do samorządu uczniowskiego

d) potrafi wyjaśnić, dlaczego samorząd uczniowski jest szkołą demokracji

  1. METODY I FORMY PRACY:

  1. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  1. PRZEBIEG ZAJĘĆ:

A) Wprowadzenie – 5 minut:

B) Rozwinięcie – 70 minut:

Nauczyciel dokonuje podziały klasy na grupy. Każdy z zespołów otrzymuje inne zadanie do wykonania, we własnym gronie podejmuje najważniejsze decyzje. Podczas pracy uczniów nauczyciel sprawuje merytoryczną opiekę nad uczniami, jest konsultantem wspomagającym zespoły.

GRUPA 1:

Jakie kompetencje ma samorząd uczniowski?

GRUPA 2:

Wybory do samorządu uczniowskiego

GRUPA 3:

Kampania wyborcza – konferencja prasowa

Po wykonaniu zadań przez uczniów, nauczyciel prosi liderów dwóch pierwszych grup o zaprezentowanie wyników pracy grup na forum klasy. Czas prezentacji wyników wynosi po 5 minut dla każdej z grup. Następnie grupa trzecia przeprowadza konferencję prasową. Reszta uczniów odgrywa rolę dziennikarzy, którzy będą zadawać pytania. Czas przebiegu konferencji to 15 minut.

Nauczyciel ponownie dzieli klasę na 3 grupy - nowe, w których znajduje się co najmniej jeden członek z dotychczasowych zespołów.

Uczniowie otrzymują duże arkusze papieru, flamastry. Nauczyciel stawia wszystkim grypom ten sam problem do rozwiązania:

Czy istnienie samorządu uczniowskiego jest dla uczniów szansą?

ANALIZA SWOT

A) MOCNE STRONY:

B) SŁABE STRONY:

C) SZANSE:

D) ZAGROŻENIA:

Uczniowie na podstawie przedstawionych wcześniej informacji, mają 15 minut na wypełnienie arkuszy, a następnie 5 minut na prezentację własnych przemyśleń na forum klasowym.

  1. PODSUMOWANIE – 15 minut:

Ustalenie przez klasę wspólnego, ostatecznego stanowiska. Zapisanie

przykładowych ustaleń do zeszytu:

A) MOCNE STRONY:

B) SŁABE STRONY:

C) SZANSE:

D) ZAGROŻENIA:

Zakończenie zajęć przez nauczyciela.

