Konspekt lekcji techniki dla klasy IV c
Prowadzący: Tomasz
Czas trwania lekcji: 2 x 45 min
TEMAT: Budowa i konserwacja roweru.
Cele dydaktyczno - wychowawcze:
dbałość o stan techniczny pojazdu
bezpieczna jazda rowerem
umiejętność naprawy i konserwacji roweru
Cele operacyjne:
uczeń zna historię roweru
uczeń umie nazwać i pokazać części układu kierowniczego
podaje proste metody konserwacji roweru
Metoda kształcenia - nauczania:
podająca
rozmowa kierowana
Forma pracy ucznia:
indywidualna
w małych zespołach
Środki dydaktyczne:
plansza roweru lub model
encyklopedia
ilustracje modeli dawnych rowerów
Literatura: Technika. Wychowanie komunikacyjne - Czyżewski, Zeszyt ćwiczeń z wychowania komunikacyjnego na przedmiocie technika w szkole podstawowej - Dembek
Przebieg lekcji:
Sprawdzenie organizacyjno - porządkowe. Nauczyciel sprawdza stan uczniów na lekcji i pyta się uczniów, czy posiadają w domu rowery.
Podanie tematu zajęć - Budowa i konserwacja roweru. Nauczyciel zapisuje pismem technicznym temat lekcji na tablicy.
Wyszukiwanie w materiałach źródłowych wiadomości dotyczących historii powstania roweru. Rower wynaleziono w XIX wieku. W roku 1817 Baron von Drais skonstruował urządzenie z dwoma kołami, które jechało dzięki odpychaniu się nogami od podłoża. Nazwano go wózkiem biegowym. Bracia Michaux zastosowali pedały na osi przedniego koła. Pod koniec XIX wieku skonstruowano rower podobny do używanych obecnie. W 1905 roku Sachs zastosował „wolne koło” co pozwalało na jazdę z górki bez obracania pedałami. Wprowadzono też wówczas hamulec nożny.
Omówienie budowy roweru. Nauczyciel omawia budowę roweru zwracając uwagę na poszczególne układy. Nauczyciel wyjaśnia co to jest układ jezdny, co napędowy a co oświetleniowy.
Układ jezdny składa się z ramy, siodełka, kierownicy oraz kół jezdnych.
Układ napędowy składa się z mechanizmu korbowego z pedałami, koła łańcuchowego
Układ oświetleniowy składa się z dwóch lamp i prądnicy zwanej dynamo (ostatnio dynamo nie ma jednak większego zastosowania - zastąpiono je lampami na baterie).
Nauczyciel wspólnie z uczniami omawia zasady konserwacji roweru.
konserwowanie układu jezdnego
rower należy czyścić po każdym zabłoceniu
czyszczenie przeprowadza się najczęściej na mokro
po umyciu części należy przetrzeć do sucha elementy mokre
należy sprawdzić ustawienie kół, wysokość siodełka i kierownicy
należy sprawdzać ustawienie przerzutek, jeśli rower je posiada
konserwowanie układu napędowego
czyszczenie łańcucha - po umyciu należy go zanurzyć w mieszaninie konserwującej
czyszczenie koła łańcuchowego
sprawdzenie działania hamulca lub hamulców
konserwowanie układu oświetleniowego
sprawdzenie działania lamp podczas jazdy
sprawdzenie ustawienia światła
Podsumowanie. Nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili obowiązkowe wyposażenie roweru i określili, jaki wpływ na bezpieczeństwo jazdy mają niesprawne hamulce.
Zakończenie zajęć. Nauczyciel żegna uczniów i prosi, by po lekcji sprawdzili stan techniczny swoich rowerów i wyczyścili swoje pojazdy.