Konspekt z piłki nożnej
Temat: Gry i zabawy doskonalące podstawowe elementy techniki piłki nożnej.
Cele:
Motoryczność: kształtowanie koordynacji ruchowej, szybkości reakcji, wyobraźni przestrzennej.
Umiejętności: doskonalenie prowadzenia przyjęcia, uderzenia piłki oraz dryblingu i wyjścia na pozycję.
Motoryczność: zasady postępowania indywidualnego i grupowego w czasie zajęć ruchowych.
Cele wychowawcze: kultura uczestnictwa w różnych formach aktywności ruchowej.
Klasa: VI
Data: 15.09.2003
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Czas |
Metody i formy |
Pomoce |
Część I wstępna. Moment organizacyjno porządkowy. Zabawa o charakterze ożywiającym.
Część II główna. Zabawa kopna kształtująca czucie piłki. Gra kopna doskonaląca prowadzenie piłki P i L N.
Gra 1x1 doskonaląca drybling, prowadzenie piłki, grę ciałem. Gra kopna doskonaląca uderzenia i przyjęcia piłki.
Gra doskonaląca prowadzenie i odbiór piłki.
Mini gra doskonaląca krycie i wyjście na wolna pozycję.
Część III końcowa. Zabawa uspokajająca doskonaląca uderzenie piłki wewnętrzną częścią stopy. Czynności organizacyjno porządkowe. |
1. Zbiórka, sportowe przywitanie, sprawdzenie obecności i ubioru, podanie tematu oraz zadań lekcji. 2. „Berek głową” - zadaniem berka jest trafić uciekającego piłką uderzaną głową po własnym podrzucie. Po trafieniu zmiana berka. 3. „Ranny żołnierz” - w ograniczonym polu wszyscy ćwiczący w posiadaniu piłki, gracz prowadzący piłkę nogą stara się stara się trafić nią w piłkę, przeciwnika jednocześnie uważając aby w jego [piłkę nie trafił zawodnik z przeciwnej drużyny. Trafiony zawodnik siada na piłce i czeka aż go wybawi partner z drużyny poprzez, uderzenie swoją piłką w piłkę na której siedzi trafiony zawodnik.
4. „Żongler” - ćwiczący w parach. Jeden z pary uderza piłkę stopą po wcześniejszym odbiciu od podłoża drugi głośno liczy ilość odbić partnera. 5. „Szarfa wahadłowa po kopercie” - ćwiczący prowadzą piłkę po trasie „koperty”, następnie podają ją partnerowi z przeciwnego rzędu, który wykonuje to samo wracając. 6. „Piłka na linii”- ćwiczący dobrani są parami, na sygnał poszczególne pary rozpoczynają grę 1 na 1, punkt zdobywa zawodnik który ustawi piłkę podeszwą na linii końcowej.
7. „Strzelcy”- zawodnicy obu drużyn oddają strzały zza linii środkowej w kierunku linii końcowej bronionej, przez przeciwników. Punkt zdobywa się wówczas gdy strzał został oddany do wysokości głowy i piłka przeszła swoim obwodem linię końcową. 8. Boisko dryblingu - każda drużyna wyznacza „obrońcę”, pozostali są w posiadaniu piłek, które prowadzą po własnym polu. Obydwie drużyny wysyłają jednocześnie obrońców na pole gry przeciwnika. Zadaniem ich jest wybicie jak największej liczby piłek przeciwnikom z ich pola gry, zawodnik który utracił piłkę jest eliminowany z gry. Zwycięż zespół, który stracił mniej piłek. 9. „Gra 4x4 do jednej bramki” - 4 drużyny (a, b, c, d), na dwóch połowach sali, gra w składach czteroosobowych atakując i broniąc tej samej bramki o szerokości 2 m ustawionej w środku pola gry. Strzały na bramkę można wykonać z obu jej stron.
10 „Celowanie do piki lekarskiej” - w grze uczestniczą 4 drużyny 4- osobowe, które celują piłką do piłki lekarskiej starając się w nią trafić.
11. Zebranie przyborów, zbiórka, wyróżnienie najlepszych w zawodach „żongler”, „celowanie do piłki lekarskiej”. Wyjaśnienie różnicy między rzutem wolnym pośrednim a bezpośrednim. |
2 min
3 min
3 min
4 min
2/5 razy
3 min
5 min
3/5 razy
2x5
3 min
2 min |
Metoda zabawowo - klasyczna.
Metoda zabawowo - klasyczna.
Metoda zabawowo - klasyczna.
Metoda zabawowo - klasyczna.
- || -
- || -
-
-
-
- |
piłka
piłki
piłki
piłki
piłka
piłki
piłki
piłka
Piłki, piłka lekarska
|
Prowadzący: Paweł Czyżowski