Konspekt lekcji historii dla klasy II gimnazjum specjalnego z wykorzystaniem metod aktywizujących
Temat:
Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o Napoleonie i epoce napoleońskiej w Polsce.
Cele:
poznawczy:
powtórzenie i utrwalenie wiadomości o Napoleonie i epoce napoleońskiej.
kształcąco - rewalidacyjny:
rozwijanie zdolności logicznego myślenia w kategoriach przyczynowo - skutkowych,
kojarzenie faktów historycznych,
umiejscowienie postaci i faktów na osi czasu.
wychowawczy:
kształtowanie postaw patriotycznych w oparciu o wydarzenia związane z symbolami narodowymi.
Metody:
gry dydaktyczne,
elementy dyskusji,
praca z tekstem,
oglądowa - mapy, rysunki,
elementy metody problemowej.
Formy pracy:
zindywidualizowana, zespołowa.
Środki dydaktyczne:
Samodzielne wykonane przez nauczyciela karty z ćwiczeniami dla każdego ucznia, kartki samoprzylepne z pojęciami i postaciami historycznymi.
Przebieg lekcji
1. Wprowadzenie
Wybrany uczeń odczytuje fragment tekstu z pierwotną wersją "Mazurka Dąbrowskiego". Za pomocą pytań nauczyciel dowiaduje się, co to jest za utwór i z czym się kojarzy uczniom, np.:
- Kto napisał tę pieśń?
- Gdzie on przebywał, gdzie ją napisał?
- Dla kogo ją napisał?
- Co tam robili Polacy?
- Kto im pozwolił tworzyć Legiony?
- Kto dowodził Legionami?
Następnie uczniowie na kartach pracy poprawiają tekst pieśni do obecnie używanej wersji.
2. Rozwinięcie tematu
Nauczyciel stawia problem: "Jak doszło do powstania Legionów Polskich we Włoszech?" - uczniowie rozwiązując kolejne zadania na kartach pracy rozwiązują problem.
Po rozwiązaniu w/w problemu uczniowie w formie odpowiedzi na pytania przedstawiają historię Legionów Polskich od momentu utworzenia Legionów do klęski Napoleona w Rosji.
- Dlaczego Napoleon znalazł się we Francji?
- Co się wcześniej działo we Francji?
- Przeciwko komu wybuchła Wielka Rewolucja Francuska?
- Co zrobili rewolucjoniści na początku?
- Co to była Bastylia?
- Jakie nowe specjalne urządzenie wówczas wymyślono?
- Co to jest gilotyna i kto ją obsługiwał?
- Gdy Legiony wraz z Napoleonem przedostały się na tereny, gdzie dawniej była Polska co utworzyli?
- W którym to było roku?
- Czym było dla Polaków Księstwo Warszawskie?
- Co Napoleon napisał dla Polaków?
- Co to jest konstytucja?
- Jaka była następna wyprawa Napoleona i Legionów?
- Jak się ta wyprawa na Moskwę zakończyła?
- Czy Napoleon zdobył Moskwę?
- W którym to było roku?
- Ile wojsk powróciło do Księstwa Warszawskiego?
Rozwiązywanie zadania na karcie pracy, sprawdzenie poprawności wykonania zadania.
3. Zakończenie
Powtórzenie i utrwalenie wiadomości w formie gry dydaktycznej polegający na odgadywaniu wydarzeń i postaci historycznych za pomocą skojarzeń i podpowiedzi: "Napoleon", "Mazurek Dąbrowskiego" "Legiony" "Jan Dąbrowski", "Gilotyna" "Józef Wybicki", "Wyprawa na Moskwę".
Zadanie domowe
Uzupełnij na karcie pracy pozostałe zadania:
- narysuj na mapie linię, która pokaże drogą legionistów polskich w armii Napoleona,
- uszereguj wydarzenia według kolejności zdarzeń.
Bogdan Kurzelnik, Zespół Szkół Specjalnych w Prudniku