Konspekt lekcji techniki dla klasy V a
Prowadzący: Tomasz
Czas trwania lekcji: 2 x 45 min.
TEMAT: Budowa i zasady działania maszyny do szycia.
Cele dydaktyczno - wychowawcze:
wiedzieć do czego służy maszyna do szycia
znać zasady posługiwania się maszyną do szycia
Cele operacyjne:
poznać budowę maszyny do szycia
Metody nauczania - kształcenia:
rozmowa kierowana
pokaz
Forma pracy ucznia:
indywidualna
Typ lekcji:
podająca
Środki dydaktyczne:
maszyna do szycia
Literatura: ABC szycia -Zyśk
Przebieg lekcji:
Sprawdzenie organizacyjno - porządkowe. Nauczyciel sprawdza frekwencję na lekcji i zadanie domowe uczniów - Zasady szycia ręcznego.
Uświadomienie celu lekcji. Przyjemność i satysfakcję sprawia uszycie przez siebie samego jakiejś sukienki, czy spodni. Do tego celu nie wystarczy szycie ręczne, lecz musimy znać też i szycie maszynowe, a w zasadzie na początek budowę i zasady działania maszyny do szycia.
Podanie tematu zajęć. Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji - Budowa i zasady działania maszyny do szycia.
Opracowanie zadań lekcji. Maszyny do szycia najczęściej używa się o napędzie nożnym lub elektrycznym. Nowoczesna maszyna do szycia nie tylko szyje, ale również haftuje, ceruje, robi okrętkę, obrabia dziurki a nawet przyszywa guziki. Po uruchomieniu napędu maszyna wytwarza ścieg z dwóch nitek przechodząc z góry i z dołu i łączących się węzłem w środku szwu zszywającego tkaninę. Nici i igła muszą być dobrane grubością odpowiednią dla rodzaju tkaniny. Nitka górna powinna przechodzić od szpulki znajdującej się na korpusie maszyny, przez haczyk, do talerzyków regulacji naprężenia. Przez oczka i haczyki kierunkowe doprowadzić należy nitkę do uszka igły. Nitka dolna powinna być tego samego rodzaju co górna, mieć tę samą grubość. Naprężenie ich powinno być jednakowe. Jeśli maszyna szyje ciężko, zrywa nici, to prawdopodobnie do jej wnętrza dostała się nitka. Należy wtedy maszynę otworzyć i wyciągnąć nitkę. Przed rozpoczęciem szycia należy sprawdzić, czy nitka górna i dolna są skierowane do tyłu. O maszynę należy dbać. Pamiętać trzeba o czyszczeniu jej z kurzu, oraz oliwieniu. Gdy nie korzystamy z maszyny, powinna ona stać zamknięta i przykryta.
Maszyna do szycia składa się z :
głowicy
stołu
podstawy
igielnicy
stopki
naprężacza nici
koła zamachowego
Nauczyciel tłumaczy i pokazuje uczniom gdzie znajdują się poszczególne części maszyny i tłumaczy ich sposób działania.
Zakończenie zajęć. Nauczyciel zadaje uczniom, aby wypisały w zeszycie z czego składa się maszyna do szycia i krótko opisały zasady działania poszczególnych części.
Zakończenie zajęć. Nauczyciel kończy zajęcia, po czym żegna wychodzących z klasy uczniów.