KONSPEKT LEKCJI HISTORII W KLASIE III GIMNAZJUM
TEMAT LEKCJI
Obrona Polski we wrześniu 1939 roku
CEL OGÓLNY:
- zapoznanie uczniów z przebiegiem wojny obronnej we wrześniu 1939 roku , z najbardziej charakterystycznymi epizodami Września oraz z postawą wojska i społeczeństwa polskiego walczącymi w osamotnieniu z dwoma najeźdźcami.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń pamięta:
- daty: 1.09.1939 r.,3.09.1939 r., 17.09.1939 r.,28.09.1939 r.
- pojęcia: agresja, pakt, wojna obronna, patriotyzm, heroizm
- miejsca bitew: Westerplatte, Gdańsk, Wizna, Bzura, Warszawa, Kock, Tomaszów Lubelski, Lwów
- nazwiska bohaterów: mjr H. Sucharski, T. Kutrzeba, Wł. Raginis, St. Starzyński
- zasady polskiej polityki zagranicznej i sytuację Polski przed wybuchem wojny
- przebieg wojny polsko - niemieckiej w 1939 roku
Uczeń rozumie:
- znaczenie poznanych pojęć
- przyczyny klęski Polaków we Wrześniu 1939 roku
Uczeń potrafi: /stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych/
- wyjaśnić i zastosować poznane pojęcia
- pokazać na mapie sąsiadów Polski i zlokalizować miejsca bitew
wojny obronnej 1939 roku
- wskazać i opisać przebieg granicy stref wpływów Niemiec i ZSRR ustalonej w traktacie Ribbentrop-Mołotow
- zinterpretować diagramy porównawcze sił Polski i Niemiec
- dokonać pod kierunkiem nauczyciela analizy tekstu źródłowego
- korzystać z różnych środków dydaktycznych: podręcznik do historii, film, ilustracje, mapa przedstawiająca wydarzenia z 1939 roku, książki o tematyce wojennej, antologia poezji polskiej, prasa
Uczeń potrafi: /stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych/
- zaprezentować scenkę dramatyczną, przeprowadzić wywiad, zdać relacje z przebiegu bitwy
- ocenić postawę Polaków w czasie wojny obronnej
- dokonać oceny postawy sojuszników Polski
- wyjaśnić przyczyny klęski Polski, uwzględniając czynniki wewnętrzne i zewnętrzne
- odnaleźć we współczesności przykłady nie wywiązywania się państw z przyjętych wcześniej zobowiązań politycznych i militarnych
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
podręcznik: ”U źródeł współczesności. Dzieje nowożytne i najnowsze” kl. III.Wł. Mędrzecki, R.Szuchta, s.216-221, zeszyt przedmiotowy, mapa ścienna „Europa w latach 1919-1939”, zeszyt do ćwiczeń na mapach konturowych, słownik szkolny: Terminy i pojęcia historyczne, film „Cień swastyki nad Polską”, L. Bakuła ”Wizna”, album „Polski czyn zbrojny 1939-1945” St. Bałuk, M. Michałowski, portret Wł. Raginisa, St. Starzyńskiego, kpt T. Kosińskiego- szefa sztabu obrony odcinka Białystok, diagam przedstawiający stosunek sił Polski i Niemiec - Wojskowy Przegląd Historyczny Nr 1-2 1980 r., „Gazety Wojenne”, Antologia poezji polskiej, Teksty źródłowe do nauki historii w szkole podstawowej, s. 177.
METODA:
nauczanie polimetodyczne - rozmowa nauczająca, praca z tekstem źródłowym, praca z mapą, elementy dramy, „Burza mózgów”, dyskusja
FORMY PRACY:
praca w grupach
zbiorowa
indywidualna
PRZEBIEG LEKCJI
OGNIWO LEKCJI |
TOK LEKCJI |
CZYNNOŚCI UCZNIA I NAUCZYCIELA |
UWAGI |
Rekapitulacja wtórna |
1.Wskazanie na mapie Polski i jej sąsiadów w 1939 r. |
Uczniowie pokazują na mapie i odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela. |
|
Część wiążąca |
1. Zasady polskiej polityki zagranicznej w latach 30-tych
2. Żądania Niemiec wobec Polski 3. Sytuacja międzynarodowa w przededniu wybuchu wojny polsko -niemieckiej |
Obejrzenie fragmentu filmu „ Cień swastyki nad Polską”. Przeczytanie i interpretacja tekstu źródłowego./ uczniowie / Wyjaśnienie pojęcia - pakt / uczniowie / Pokazanie na mapie planowanej granicy „stref interesów” Niemiec i ZSRR /uczniowie / |
|
Część główna |
Zagadnienia:
1. Wybuch wojny polsko- niemieckiej 1.09.1939 r. 2. Główne kierunki działań
3. Przebieg walki, miejsca bitew wojska polskiego i ludności cywilnej |
Omówienie zagadnień według planu przez nauczyciela i uczniów w formie rozmowy nauczającej. |
Korelacja z j.polskim Pokazanie portretu Raginisa szefa sztabu odcinka Białystok-T.Kosińskiego. Edukacja regionalna
Prezentacja przez nauczyciela ilustracji przedstawiających bitwy polskiego Września
|
Rekapitulacja pierwotna |
1. Przyczyny klęski Polaków w 1939 roku. 2.Ocena podstawy społeczeństwa polskiego podczas wojny obronnej. 3.Ocena postawy sojuszników Polski- Anglii i Francji. |
„Burza mózgów”, praca nauczyciela. Podkreślenie postaw patriotycznych. Wyjaśnieniepojęcia- heroizm, patriotyzm /uczniowie/ Przedstawienie przez nauczyciela plakatów, gazet z okresu wojny. Nawiązanie do czasów współczesnych, podanie przykładów podobnego zachowania się państw, jak sojuszników Polski w 1939 roku /nauczyciel/. Recytacja przez ucznia wiersza Wł. Broniewskiego „Żołnierz polski” /przygotowane w ramach pracy domowej/ uczniów |
Wychowanie patriotyczne i obywatelskie Korelacja z j.polskim |
Praca domowa |
Dla wszystkich: Przedstaw chronologicznie wydarzenia Września 1939 r.w zeszycie przedmiotowym. Zaznacz na mapie konturowej ważne miejsca bitew oraz linię „stref interesów” Niemiec i ZSRR. Dla zainteresowanych: Przeprowadź wywiad, poszukaj informacji o przebiegu działań wojennych 1939 r. na Białostocczyźnie. |
Zadaje pracę domową nauczyciel. |
Edukacja regionalna Edukacja czytelnicza i medialna
|
|
Ocena pracy uczniów -pracy domowej -aktywności podczas lekcji |
Ocenia nauczyciel w sposób jawny |
|
opracowały: EWA MROZIEWSKA, EWA KOTYŃSKA