KONSPEKT LEKCJI EDUKACJI POLONISTYCZNEJ W KLASIE III
Klasa: III
Temat lekcji: O tym jak Bogumił został piernikowym mistrzem – uczymy się pisać plan wydarzeń.
Czas: 45 min.
Cel ogólny:
kształtowanie umiejętności swobodnego wypowiadania się
ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
poznanie przez uczniów różnorodnych legend,
utrwalenie utworów już wcześniej poznanych,
rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i zainteresowanie przeszłością.
Cele operacyjne:
Dziecko:
Uważnie czyta tekst i odpowiada na pytania dotyczące treści
Wypowiada się na zadany przez nauczyciela temat
Współpracuje w grupie rówieśniczej
Stosuje zasady ortografii
Utrwala formy czasowników – czasownik w czasie teraźniejszym
definiuje legendę i wymienia jej cechy,
umieszcza wydarzenia legendarne w określonym czasie i miejscu historycznym,
wskazuje istotne i atrakcyjne miejsca wybranych miast oraz opowiada o nich.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, pogadanka, rozmowa nauczająca
Metody pracy: burza mózgów, praca z tekstem
Środki dydaktyczne: fragment legendy M. Berowskiej „Toruńskie pierniki”, pierniki, zestaw wyrazów dla uczniów, karta pracy przygotowana przez nauczyciela
PRZEBIEG LEKCJI
I Część wstępna:
Czynności wstępne (sprawdzenie obecności, przygotowanie do lekcji)
Wprowadzenie do tematu lekcji. Wprowadzenie w nastrój pracy przez przypomnienie terminu „legenda”. (dzieci rozszyfrowują hasło)
Legenda- opowiadanie fantastyczne, przeważnie o postaciach lub wydarzeniach historycznych, oparte zwykle na podaniach ludowych, pełne niezwykłości i cudowności.
Rozmowa o znanych dzieciom legendach.
II Część główna:
Wysłuchanie piosenki pt. Pyszne pierniki” i prezentacja pierników. Wskazanie dzieciom tematu lekcji.
Indywidualne czytanie fragmentów legendy i rozmowa na temat treści
Praca w grupach – dzieci układają przebieg wydarzeń i zapisują na kartkach. Kapitan grupy odczytuje wynik pracy. Wspólne ułożenie planu wydarzeń na tablicy. Nauczyciel wspólnie z uczniami podaje zasady tworzenia planu wydarzeń.
GRUPA 1 – akapit 1
GRUPA 2 – akapit 2
GRUPA 3 – akapit 3
Plan wydarzeń:
W Toruniu piekarze pieką pyszne pierniki
W piekarni mistrza Bartłomieja pracuje piekarczyk Bogumił
Bogumił wypieka w nocy piernikowe serca dla Katarzyny
Piekarczyk idzie za miasto, by rozmyślać o ukochanej
Bogumił ratuje pszczołę, która tonęła
Królowa Pszczół dziękuje piekarczykowi za pomoc
Królowa zdradza Bogumiłowi sekret pieczenia pysznych pierników
Bogumił wraca do miasta i piecze pierniki według przepisu królowej
Do Torunia przyjeżdża z zapowiedzianą wizytą król
Pierniki Bogumiła najbardziej smakują królowi
Król spełnia marzenie Bogumiła
Bogumił zostaje mistrzem piekarskim
Król nadaje Toruniowi przywilej wypieku pierników
III. Zakończenie:
Podsumowanie lekcji – karta pracy przygotowana przez nauczyciela
Wyciągnięcie wniosku i ustalenie cech legendy:
- miejsce akcji jest historycznie prawdziwe,
- określone są w przybliżeniu czasy historyczne,
- bohaterami mogą być postacie historyczne lub fikcyjne,
- obok świata realnego mogą wystąpić postacie, przedmioty lub wydarzenia
fantastyczne.
Zadanie pracy domowej:
„Co by było, gdyby Bogumił…” napisz w kilku zdaniach swoją wersję zakończenia przygody młodego piekarczyka.