KONSPEKT LEKCJI DLA KLASY III - opracował:
Cele główne lekcji:
Umiejętności: 1. Tworzenie kół i szeregów- orientacja w przestrzeni i reagowanie na sygnały.
2. Piłka w rzędach-podania i chwyty.
3. Marsz pajaców-koordynacja ruchowa rąk i nóg.
Psychomotoryczność: Kształtowanie sprawności i szybkości ruchowej poprzez zabawy.
Wiadomości: Przepisy o organizacji poznanych zabaw ruchowych.
Wychowawcze: Podporządkowanie własnych ambicji sprawom zespołu.
Miejsce zajęć: boisko
Czas trwania: 45 min.
Pomoce: gwizdek, 4 chorągiewki, szarfy w 4 kolorach, piłka siatkowa, 4 piłki koszowe.
Tok lekcji |
Treść zabaw (zadania lekcji) |
Dozowanie uwagi |
1.Organizacja lekcji.
2.Zabawa orientacyjno-porządkowa
3.Zabawa orientacyjno-porządkowa
4.Gra na czworakach
5.Gra rzutna
6.Gra bieżna
7.Zabawa orientacyjno-porządkowa 8.Zabawa skoczna
9.Zabawa bieżno-rzutna
10.Zabawa orientacyjno-porządkowa. 11.Zakończenie lekcji |
Zbiórka, powitanie, podanie zadań lekcji, podział na zespoły. Rozdanie szarf. „Wąż w kole”. Dwa zespoły, z których jeden to wąż staje w rzędzie wewnątrz koła, drugi zaś ustawia się na obwodzie koła podając sobie, piłkę tak, aby trafić ostatnie dziecko z rzędu, trafione dziecko idzie na początek rzędu. Zbijany jest następny. „Tworzenie kół i szeregów”. Dzieci swobodnie biegają po wyznaczonym terenie. Na gwizdek ustawiają się w szeregu, kołach, dwuszeregu, rzędach w/g wcześniejszej umowy. Dobierają się kolorami szarf przy swoich chorągiewkach. „Wyścigi kretów”. Ustawienie w rzędach. Dzieci stają w rozkroku. Na sygnał dziecko stojące na końcu rzędu przechodzi na czworakach między nogami współćwiczących i ustawia się w rozkroku na początku rzędu. Wygrywa ten zespół, który szybciej wykona zadanie. „Piłka w rzędach”. Ustawienie jw. Połowa dzieci każdego zespołu staje naprzeciwko swojego rzędu w odległości 10 kroków. Pierwsze dziecko z rzędu każdego zespołu rzuca piłkę do dziecka naprzeciwko, a samo idzie na koniec swego rzędu. Drugie dziecko łapie piłkę i odrzuca. Wygrywa zespół, który zadanie wykona szybciej. „Wyścig rzędów”. Zespoły stają w rzędach, każdy za biodra chwyta swego poprzednika. Na sygnał zespoły biegną tam i z powrotem i ustawiają się w rzędach na mecie. Wygrywa ten zespół, który szybciej się ustawi. „Powódź”. Na hasło-dzieci starają się zająć jakieś miejsce ponad powierzchnię podłoża. Wcześniej swobodnie biegają po boisku
„Marsz pajaców”. Rzędami wzdłuż boiska-maszerują, (najpierw w miejscu)rozkrok i zeskok, klaśnięcie dłoni nad głową. Wyścig pajacyków-ustawienie w rzędach, na sygnał pierwszy wykonuje na przemian rozkrok i zeskok do mety. Z powrotem bieg. „ Nie daj piłki berkowi”. Dzieci w rozsypce na boisku. Wyznaczamy dwóch berków. Prowadzący wyrzuca piłkę w górę. Dzieci podają do siebie, piłkę tak, aby berek jej nie złapał. Jeżeli złapie zmiana berka. „Skąd słychać gwizdek”. Dzieci zamykają oczy. Prowadzący gwiżdże a dzieci obracają się w kierunku sygnału. Prowadzący zmienia miejsce i powtarza sygnał. Zbiórka, omówienie przebiegu lekcji. Pożegnanie. |
5 min.
5 min.
4 min.
4 razy. Szeroki rozkrok. Nie na kolanach.
4 razy
4 razy
2-3 min.
3-4 min.
5 min.
2-3 min.
2 min. |