Konspekt z gimnastyki
Temat: Gry i zabawy ruchowe.
Cele główne lekcji:
Wiadomości: prawidłowe chodzenie na czworakach
Wychowawcze: kształtowanie dyscypliny, współzawodnictwo w grupie.
Umiejętności: „Skąd słychać gwizdek”- opanowanie sygnałów, „Zwiąż - rozwiąż”- szybkość, zręczność, „Skoki z miejsca dodawane”- zwinność, moc, siła.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna.
Pomoce: piłki, szarfy, gwizdek, kreda.
Klasa: III
Data: 12.09.2003
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Czas |
Pomoce |
Część I wstępna 1. Organizacja lekcji. 2. Ćw. RR 3. Ćw. NN 4. Ćw. T w pł. Strzał 5. Ćw. szyi 6. Ćw. T. W pł. Czoło. 7. Ćw. równowagi 8. Ćw. m. brzucha 9. Ćw. m. grzbietu 10. Ćw. skocznościowe Część II główna 1. Zabawy ogólno - rozwojowe 2. Zabawa ze śpiewem „Lambada” 3. Zabawa orientacyjno porządkowa „Skąd słychać gwizdek” 4. Zabawa na czworakach „Wyścig kretów”. |
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć, podanie tematu lekcji.
Zwarte koło, dzieci trzymają się w pasie, śpiewają tekst piosenki, przytupują i poruszają się w P i L. Dzieci zasłaniają oczy dłońmi. Na sygnał poruszają się w stronę sygnału. Prowadzący wtedy cicho zmienia miejsce i znów gwiżdże.
Gracze stojący na końcu rzędów przechodzą na czworakach między nogami współćwiczących i ustawiają się na początku rzędu - wygrywa rząd, który szybciej ukończy wyścig |
(12 - 15 min)
2 min
2 min
4 min |
Gwizdek
|
5. Zabawa bieżna „Zwiąż - rozwiąż” 6. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Parzy łapki”
7. Zabawa skoczna „Skoki z miejsca dodawane” 8. Zabawa ze śpiewem „Łabędzie”
Część III Końcowa 1. Ćwiczenia uspokajające 2.Zakończenie zajęć. |
Na starcie pierwsi z rzędów biegną i zawiązują szarfę. Następni biegną i rozwiązują. Jest to wyścig. Dwuszereg naprzeciw siebie. Dzieci jednego szeregu wyciągają przed siebie ręce, dłońmi do góry. Drugi szereg kładzie na nie swoje ręce, dotykając lekko dłoni współćwiczących. Pierwsze starają się uderzyć ręce drugich, te cofają ręce. W razie chybienia - zmiana. Dwa rzędy na starcie, pierwszy skacze obunóż i zaznacza miejsce lądowania kredą. Od tego miejsca startuje następny, itd. Wygrywa rząd, w którym suma skoków utworzy większą odległość. Dzieci w kole trzymają się za ręce i śpiewają: „Po szerokim stawie...”, przy słowach: „kto swego nie złapie, ten w kole stać będzie” dobierają się parami. Kto zostaje sam, ten staje w środku.
- marsz po obwodzie koła, głębokie oddechy; marsz na palcach, ręce w górę
- zbiórka, pożegnanie |
3 min
2 min.
4 min.
3 min.
3 min.
2 min.
|
kreda |
Prowadzący: Paweł Czyżowski