Konspekt lekcji
Temat: Zabawy i gry ruchowe
Cele główne lekcji:
Umiejętności: 1. W dwa ognie - nauka przepisów.
2. Wybijanie w dwuszeregu - uniki, zwody.
Motoryczność: Kształtowanie szybkości, zwinności, koordynacja ruchowa w czasie gry.
Wiadomości: Znajomość zasad przepisów zabaw i gier ruchowych.
Wychowawcze: eksponowanie sukcesów i osiągnięć uczniów w czasie gier ruchowych i drużynowych.
Miejsce zajęć: boisko szkolne.
Data 04.09.2003
Klasa II
Tok lekcji
|
Zadania szczegółowe
|
Czas
|
Metody i formy
|
Pomoce
|
Część I 1. Organizacja.
2. Gra orientacyjno porządkowa
3. Gra rzutna.
4. Gra z mocowaniem.
|
Zbiórka w szeregu, powitanie i zapoznanie z zadaniami lekcji. Sprawdzenie higieny osobistej - czystości. „Do chorągiewki” - podział na 3 zespoły, szarfy. Ustawienie na linii w odległości 15 kroków od ustawionych chorągiewek. Dzieci na sygnał dobiegają do chorągiewek swojego koloru i ustawiają się wokół nich, przybierając przy tym zapowiedzianą postawę np. w rozkroku. „Podawanie piłki górą” - ustawienie w 3 rzędach w odległości 5 kroków od siebie. Pierwsi z każdego rzędu podają piłkę koszykową górą nad głową do następnego dziecka. Gdy piłka zawędruje na koniec rzędu, ten biegnie z nią na czoło skąd podaje piłkę ponownie. „Ryby w sieci” - cały zespół dzielimy na 2 grupy koło „sieć” druga grupa „ryby” stoją w kole. Ryby starają się wydostać z sieci w najrozmaitszy sposób
|
3 min
4 min
3 min
4 min |
-
Metoda zabawowo - klasyczna
Metoda zabawowo - klasyczna.
Metoda zabawowo - naśladowcza |
-
szarfy i chorągiewki.
Piłki koszykowe
- |
Część II główna 5. Gra rzutna.
6. Gra drużynowa.
Część III 7. Zabawa uspokajająca.
8. Ćwiczenia korekcyjne.
9. Ćwiczenia porządkowo wychowawcze |
„Wybijamy z dwuszeregu” - boisko prostokątne - w środku, równolegle do krótszych boków rysujemy korytarz o szerokości 2-3 kroków, w którym staje połowa ćwiczących. Druga połowa dzieci dzieli się na 2 zespoły i ustawia się na krótszych liniach boiska. Ostrymi, niskimi rzutami dzieci z linii bocznych starają się trafić dzieci stojące w korytarzu. „W dwa ognie” - podział na dwie drużyny i wybór kapitana, który staje za polem przeciwnika i rzuca piłki od i do swojej drużyny. Na końcu biorą go w dwa ognie. Cel gry - wybić z boiska swoich przeciwników. Jeśli któryś z graczy zostanie „Zbity” z boiska, staje obok kapitana i pomaga mu zbijać przeciwników. Przeciwnicy mogą łapać piłkę na swoim polu i zdobywają dodatkowe punkty. Jeśli wszyscy gracze zostaną zbici, na pole gry wchodzi kapitan. Korzysta on z prawa trzykrotnego zbicia.
„Lis” - dzieci tworzą zwarte koło, każde z nich przenosi ramiona poza siebie. Na zewnątrz koła znajduje się lis który cichym, skradającym się krokiem obchodzi wokół bawiących się. Lis wkłada szarfę w ręce wybranego dziecka. Wtedy ono uderza swojego sąsiada z prawej strony który natychmiast ucieka. W czasie zabawy dzieci śpiewają piosenkę. Dowolne rzuty piłką do siebie lewą i prawą ręką na przemian, rzuty oburącz znad głowy.
Zbieranie grzybów. Zbiórka - omówienie gier, wyróżnienie dzieci, pożegnanie. |
5min
16 min
3 min
3 min
3 min |
Metoda zabawowo - klasyczna.
Metoda zabawowo - klasyczna.
Metoda zabawowo - naśladowcza
Metoda bezpośredniej celowości ruchu. |
Piłki siatkowe
Piłki siatkowe
-
-
- |
Prowadzący: Paweł Czyżowski