Konspekt lekcji dla klasy I
Temat: Zabawy i gry organizacyjne
Cele główne lekcji:
Umiejętności: czworakowanie, skoki
Psychomotoryczność: reakcja na różne sygnały
Wiadomości: wpływ czworakowania na prawidłową postawę ciała u dzieci
Wychowawcze: sugerowanie wykorzystanie czworakowania do ćw. i zabaw w domu
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce: piłki, szarfy
Data 17.09.2003
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Czas |
Uwagi org. |
Część I 1. Organizacja lekcji 2. Zabawa ożywiająca
3. Ćw. RR
4. Ćw. NN
5. Ćw. T. strz. 6. Ćw. szyi 7. Ćw. T. czoł. 8. Ćw. rów.
9. Ćw. m. brzucha
10. Ćw. m. grzbietu 11. Ćw. sk. Część II główna 1. Zabawa ze śpiewem
2. Zab. orient. porz.
3. Zabawa na czworakach
4. Zabawa rzutna
|
- sprawdzenie ćwiczących w szatni, wychodzenie parami do sali gimnastycznej, zbiórka
- „Samochodziki”- dzieci biegają po sali i wymijają się. Na sygnał zatrzymują się w pozycji nieruchomej - ręce na wysokości głowy naśladując chwyt płótna i rozrywanie go - „Chód konika”- marsz z wysokim unoszeniem kolan - skłony T w przód, lekki rozkrok
- „Mały dzwon”- skłony boczne głowy - skłony boczne T
- postawa wysoka: obroty raz w L raz w P stronę, na sygnał stajemy na jednej nodze - „Mucha chodzi po suficie”- w leżeniu tyłem wznos nóg i rąk w górę, naśladując chód muchy po suficie - w leżeniu przodem tzw. lornetki
- podskoki obunóż w P i L stronę i w przód i tył
- „Nitka”- dzieci śpiewając i maszerując wiążą koło. W czasie powtórzenia zwrotki dzieci przerywają koło i zawijają do środka „ślimaka”- tworząc „kłębek” - „Powódź”- na hasło dzieci zajmują miejsce będąc ponad powierzchnią boiska. Na hasło „powódź minęła” dzieci biegają swobodnie - „Kot i myszka”- gdy myszka oczy zasłania, koty posuwają się w jej stronę, i chcą ją schwytać, myszka słysząc szmery odsłania oczy, gdy jakiś kot się rusza, odsyła go na miejsce skąd przyszedł - „Podrzucanie i chwytanie piłeczek”- dzieci podrzucają p. do góry na coraz większą wysokość i chwytają ją oburącz. Potem utrudnienia: dwukrotne, trzykrotne klaśnięcie, przed sobą, za sobą itp. |
3 min
6 razy
6 razy
30 s
6 razy
6 razy 8 razy
4 razy
1 min
2-5 s
8 razy
3 min
3 min
3 min
3 min |
Dwuszereg
Rozsypka
Na obw. koła
Ustawienie: w szeregu podają sobie ręce Luźna gromadka
Na mecie koty, w norce myszka Luźna grom. |
5. zabawa bieżna
6. Zabawa orient. porz.
7. Zab. skoczna
8. Zab. ze śpiewem
Część III końcowa 1. Ćw. usp. I korekt.
2. zakończenie lekcji |
- „Wilk i owce”- na jednej linii- wilk na drugiej- owce. Wilk woła „boicie się wilka”, owce odp. „nie” i biegną poza linię na której czatuje wilk. Schwytana owca staje się wilkiem - „Pająk i muchy”- 1 os. „pająk”, pozostałe to muchy, które biegają i bzyczą na hasło pająk idzie, dzieci stają nieruchomo - „Skoki żabki”- żabki skaczą, na sygnał zatrzymują się w przysiadzie podp. i rechoczą, po czym dalej podskakują - „W naszej szkole”- dzieci wiążą koło, 1 os. w środku i zasłania oczy. Dzieci posuwają się i śpiewają. W tym czasie jedno umyka z koła i chowa się w pobliżu. Dziecko w środku zgaduje kto wyszedł z koła, gdy zgadnie zamiana.
- pobranie szarf - marsz dookoła sali z podrzucaniem szarf w górę i chwyt - rozłożenie szarfy na podłodze, chód na palcach wokół szarfy - zbiórka, zadanie domowe: kontrola własnej postawy ciała przed lustrem, pożegnanie, zebranie szarf |
3 min
3 min
2 min
2 min
3 min
3 min |
Dwuszereg |
Prowadzący: Paweł Czyżowski