UNIWERSYTET IM. ADAMA MICKIEWICZA
W POZNANIU
PODYPLOMOWE STUDIUM NAUCZANIA POCZĄTKOWEGO
IMIE I NAZWISKO: Honorata Gruszczyńska
PRZEDMIOT: Kształtowanie kompetencji matematycznych (mgr Halina Piotrowska)
TEMAT: Kształtowanie pojęcia liczby 9
w jej podstawowych aspektach.
Wstęp
Temat jednostki zintegrowanej
Konspekt z matematyki dla kl. I
WSTĘP
Celem mojej pracy jest przedstawienie zagadnienia integracji, która w nauczaniu oznacza dążenie do scalonego obrazu świata. Przejawem występowania zjawiska integracji jest dążenie do scalania poszczególnych elementów w jedną całość. W nauczaniu początkowym przyjmujemy koncepcję integracji czynnościowej.
Rzecz dotyczy zatem nie tyle treści kształcenia, ile czynności dydaktyczno - wychowawczych nauczyciela. Uczniowie w młodszym wieku szkolnym będą poznawali wielostronne uwarunkowania tych samych zjawisk, w zależności od swoistej metodologii danego przedmiotu nauki szkolnej, a tym samym będą poznawali te zjawiska w sposób pełniejszy i głębszy, bez „sztywnego” podziału na przedmioty w sposób całościowy, a więc zintegrowany.
Jednym z efektów integracji w/g Z. Samadeniego powinno być tworzenie się w świadomości dziecka nowych , całościowych pojęć, które nie mogłoby się uzyskać na zajęciach z pojedynczych przedmiotów. Zainteresowania i zdolności dziecka dopiero się krystalizują , a dłuższe skupienie uwagi na jednym temacie jest bardzo trudne „Z tego powodu niesłuszne byłoby dążenie do ścisłego rozgraniczenia zajęć z poszczególnych dyscyplin i przestrzeganie zasady, że każda godzina lekcyjna przydzielona jest jednemu konkretnemu przedmiotowi.”
Postulat łączenia nauczania matematyki z nauczaniem innych przedmiotów powinien być realizowany tak , aby wykorzystać główne zalety takiego łączenia:
Uczeń poznaje scalony obraz świata i przeciwdziała „szufladkowaniu” wiadomości
Przyczynia się do wszechstronnego rozwoju ucznia
Dziecko jest lepiej przygotowane do życia , gdyż te procesy integracyjne wymagają myślenia nie tylko indukcyjnego ale i dedukcyjnego
Uczeń uczy się rozwiązywania problemów
Sprzyja wszechstronnej realizacji celów kształcenia i wychowania
TEMAT JEDNOSTKI ZINTEGROWANEJ W KL.I :
NASZ WKŁAD W UPIĘKSZANIE OTOCZENIA
(4 GODZINY)
TREŚCI ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:
KSZTAŁTOWANIE POJĘCIA LICZBY 9 W JEJ PODSTAWOWYCH ASPEKTACH.
Układanie z rozsypanki wyrazowej i pisanie zdań w związku z wierszem pt. „Kwiaciarka” T. Śliwy.
„Sprzedaję kwiaty” - technika: malowanie.
Jak należy dbać o rośliny ozdobne w klasie?
KONSPEKT Z MATEMATYKI DLA KLASY I
TEMAT: Kształtowanie pojęcia liczby 9 w jej podstawowych aspektach.
CELE OGÓLNE:
poznanie liczby 9 i kształtowanie pojęcia tej liczby w jej podstawowych aspektach
nauka pisania liczby 9, rozkład liczby 9 na składniki
wdrażanie uczniów do starannego pisania i rysowania
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
potrafi nadać tytuł wysłuchanemu utworowi
starannie i poprawnie zapisuje działania w zakresie 9
poprawnie przelicza i odczytuje poznane wcześniej liczby
wie, jak wygląda symbol liczby 9
Potrafi zapisać liczbę 9
zgodnie współdziała w grupie
METODY:
metoda aktywizująca
działania praktyczne, ćwiczenia
FORMY PRACY:
zbiorowa
indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
rysunek choinki do zabawy w „Milczka”
nagranie wiersza K. Śliwy pt. „Kwiaciarka”
ilustracje kwiatów do wiersza „Kwiaciarka”
lizaki matematyczne z cyframi od 0 do 8
tablica magnetyczna, sylwety kwiatów i wazoników
monografia liczby 9 - cyfra 9 i zbiór dziewięcioelementowy
I faza: ś liczbowa i zbiory od 0 do 8
II faza: oś liczbowa i zbiór 9
plastelina
Z. Cydzik „Matematyka I - zeszyt ćwiczeń s. 68
Kwiatki za aktywność
Sylwety kwiatów do zabawy w układanie „bukietów”
PRZEBIEG LEKCJI:
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
UWAGI |
1 |
2 |
3 |
1. Rachunek pamięciowy „Zabawa w Milczka”: N.pokazuje działania na choince np. 5+3= 7+1= 3-1= 4 - 2= |
Uczniowie podnoszą „lizaki” z odpowiednią cyfrą |
Wykorzystanie rysunku choinki Utrwalenie wiado- mości - liczenie do 8 |
2. Prezentacja wiersza K. Śliwy pt. „Kwiaciarka”: Proszę państwa, bardzo proszę! Mam tu kwiatów pełne kosze! 1 - narcyz, 2 - konwalie, 3 - stokrotki - i co dalej? 4 - żółte tulipany, 5 - irysów i goździków 6 różanych. Mam też 7 pięknych róż, 8 - bratków przy nich tuż, 9 - fiołków też tu mam. Chodź tu, proszę - policz sam. |
Dziaci maja za zadanie nadać tytuł wysłuchanemu utworowi
Omówienie treści wiersza, podanie tytułu. |
Wiersz nagrany na taśmie magneto- fonowej |
3. Przeliczenie kwiatów N. prezentuje ilustrację z rysunkami kwiatów z wiersza Następnie pokazuje tą samą ilustrację z brakującymi cyframi N. zadaje pytanie: Ile było konwalii? Ile było tulipanów? itp. |
U. uzupełniają, przez podawanie liczb, a nauczyciel zapisuje liczbę na tablicy. U. sprawdzają poprawność wykonanego zadania Dzieci odpowiadają patrząc na ilustrację |
Wykorzystanie ilustracji kwiatów
|
4. Wprowadzenie liczby 9 N. zawiesza kolorowe wazoniki i prosi jednego z uczniów aby powkładał do nich fiołki.(na tablicy wisi 8 wazoników) N. zadaje pytanie: Co z nimi zrobić? N. zawiesza na tablicy dodatkowy wazonik N. zadaje pytanie:: Który z kolei wazonik? |
U. stwierdza, że na tablicy zawiesił 8 fiołków, a pozostał mu 1 fiołek
U. umieścić go w dodatkowym wazoniku
U przeliczają wazoniki i fiołki. Stwierdzają , że jest 9 wazoników i 9 fiołków |
Wykorzystanie tablicy magnetycznej |
5.Prezentacja symbolu liczby 9 - zbiór truskawek z cyfrą 9. N. Omówienie sposobu jej pisania |
Dzieci omawiają jej wygląd, szukają podobieństw do innych liczb. Lepienie cyfry 9 z plasteliny. Pisanie tej liczby w ćwiczeniach” Matematyka 1 „s. 69 |
Wykorzystanie ilustracji |
6.Zabawa w układanie „bukietów” N. rozdaje po jednym kwiatku każdemu. Kolejno 9 osób ustawia się w szeregu (kwiatki tego samego rodzaju stoją obok siebie). Reszta klasy sprawdza czy kwiatków jest 9 |
Jeden U. podchodzi i przelicza na głos. U. układają działania, patrząc na ustawione w szeregu dzieci np. 2 fiołki + 4 tulipany + 3 goździki = 9 kwiatków. Inny uczeń zapisuje działanie na tablicy: 2+4+3=9 itp |
|
7. Miejsce liczby 9 na osi liczbowej N. rozdaje osie liczbowe I faza - jest narysowana oś i zbiory do 8 II faza - narysowany jest zbiór dziewięcioelementowy i liczba 9 |
Praca samodzielna U. Wpisują cyfrę 9 jako następną i rysują zbiór dziewięcioelementowy. U. sprawdzają poprawność swoich zadań |
Wykorzystanie osi liczbowej II fazy - ilustracje |
8. Podsumowanie lekcji i ocena aktywności uczniów. |
Przyznanie dzieciom kwiatów za aktywność |
|