KONSPEKT ZAJĘĆ
Grupa: klasa I
Czas trwania zajęć: 5h
Temat dnia: W świecie Baloniaków.
Cele ogólne:
motywowanie do aktywności poznawczej i ruchowej;
wzmocnienie pozytywnego myślenia dziecka;
nauka odpoczynku i relaksacji sposobami twórczymi.
Cele operacyjne:
uczeń:
relaksuje się i wycisza dzięki ćwiczeniom oddechowym;
zna zasady kulturalnego zachowania;
wypowiada się na temat treści wiersza pt. „Balony”;
naśladuje ruchy balonu;
rywalizuje w turnieju sportowym;
tworzy balonowego gniotka;
współpracuje w grupie.
Środki dydaktyczne:
Balony, markery, magnetofon, nagrania muzyki relaksacyjnej, tekst do wizualizacji, mąka, lejek, włóczka, łyżka, tekst wiersza D. Gellner: „Balony”, sylwety balonów, karteczki z zapisanymi wypowiedziami,
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do zajęć. Dzieci siedzą w kręgu na podłodze. Nauczyciel zachęca ich do wyprawy do Świata Baloniaków, by poznali jej mieszkańców i ich ulubione zajęcia. Aby tak się stało dzieci muszą pokonać 8 stacji.
Stacja I: Baloniaki - mieszkańcy Balolandii.
Dzieci nadmuchują i ozdabiają markerami balony. Każdy uczeń kulturalnie wita się ze swoim balonem i przekazuje mu miłą wiadomość.
Stacja II: Los Baloniaków.
Prezentacja przez nauczyciela tekstu wiersza D. Gellner Pt. „Balony”.
Wypowiedzi dzieci na temat treści wiersza.
Rozmowa kierowana: Czego się boją balony? Czego nie znoszą? Jakie jest ich ulubione zajęcie?
Improwizacja Ruchowa tekstu (dzieci przebrane są za balony)
Ćwiczenia oddechowo - ruchowe.
Stacja III: Taniec balonów.
Każdy uczeń przywiązuje do swojego balonu półmetrową włóczkę.
Jednak, aby odmierzyć pól metra z całej włóczki każdy uczeń przy pomocy 10-cio centymetrowej linijki odmierza 50 cm.
Gdy już przywiążą włóczkę do balonu trzymają za jego koniec tak, aby balon znajdował się na wysokości twarzy. Powietrze wydmuchiwanie ustami ma wprowadzać balon w ruch, zgodnie z rytmem wysłuchiwanych utworów muzycznych.
Stacja IV: Jesteś balonem.
Uczniowie udają, że są balonami. Wciągają przez nos powietrze, naprężają mięśnie. Chwilę wytrzymują, a następnie wypuszczają powietrze, wiotczeją- powoli, chaotycznymi ruchami kładą się na podłogę.
Stacja V: Turniej sportowy w Balolandii.
Dwie drużyny o jednakowej liczbie zawodników. Każdy trzyma balon (bez sznurka). Na sygnał nauczyciela należy wszystkie balony przerzucić na pole przeciwników. Po dwóch minutach nauczyciel daje sygnał, aby dzieci zatrzymały się w bezruchu. Kiedy wszystkie balony swobodnie opadną następuje ich przeliczanie na poszczególnych polach. Punkt zdobywa ta drużyna, która odrzuciła na pole przeciwników więcej balonów. Konkurencję tę zawodnicy wykonują jeszcze dwukrotnie.
Ćwiczenia izometryczno-relaksacyjne.
Stacja VI: Lot balonem.
ćwiczenia izometryczne.
Nauczyciel podaje polecenia:
„Kładziemy się na plecach, układamy ręce wzdłuż tułowia, lekko rozchylamy stopy. Zamykamy oczy i próbujemy się odprężyć, rozluźnić całe ciało.
Zaczynamy od stóp. Poruszamy nimi na wszystkie strony, aż staną się rozluźnione. Teraz pozwólmy odpocząć swoim nogom. Wyobraźmy sobie, że są ciężkie, bardzo ciężkie - jak kamienie. Takie ciężkie, że nie możemy ich podnieść, ani nawet poruszyć.
Teraz napinamy brzuszki.
Napinany, rozluźniamy.
Napinamy, rozluźniamy.
Wszyscy czujemy się wypoczęci. Czujemy jak ciepło ogarnia nasze brzuszki i całą klatkę piersiową. Oddychamy wolno, spokojnie, bez wysiłku. Wdech, wydech, wdech, wydech, wdech, wydech.
Teraz napinamy nasze ramiona, plecy i szyję.
Napinany, rozluźniamy.
Napinamy, rozluźniamy.”
Wizualizacja „Lot balonem” (w tle słychać muzykę relaksacyjna).
„Wyobraź sobie, że unosisz się balonem do góry. Pod sobą masz wyjątkowo piękną krainę. Pełno w niej drzew, krzewów i roślin. Widzisz płynący szybko strumień. Jego wody opływają kamienie i pędzą dalej, zostawiając po sobie pianę. Słyszysz szum. Uważnie słuchasz wszystkich odgłosów. Słyszysz szmer wody płynącej w strumieniu. Wdychasz głęboko świeże powietrze i czujesz cudowny zapach kwiatów. Zapach jest tak przyjemny, że z każdym oddechem ogarnia cię błogi i cudowny nastrój. Oddychasz równo, spokojnie i bez wysiłku. Wdech, wydech, wdech, wydech, wdech, wydech. Lecisz dalej. Widzisz jak wiatr kołysze konarami drzew, jakby chciał je utulić i ukołysać do snu. Teraz delikatnie wiruje, tańczy. Podąża w twoim kierunku. Pięknie szumi, chyba szepce ci coś do ucha? Nie on śpiewa tak z wszystkimi ptakami tej krainy. Ach, jakże przyjemnie jest słuchać takich delikatnych dźwięków. Wydaje się, że te wszystkie drobne ptasie istotki tworzą najpiękniejszy chór, a wiatr solo wyśpiewuje swą melodię. Kiedy tak lecisz wciąż naprzód i coraz wyżej, czujesz jak białe kłębiaste chmurki delikatnie głaszczą cię po policzku. Nagrzane są one jakby promyczkami słońca. Czujesz się cudownie i dlatego podążasz w ich kierunku. Czujesz jakby wszystkie troski i niepowodzenia znikły z twojego umysłu. Jesteś lekki, niesłychanie lekki. Teraz wiesz, co robić, gdy jesteś smutny. Zamykasz oczy i coraz wyżej lecisz balonem.”
Grupowe wykonanie balonowych zabawek.
Stacja VII: Balonowa gniotka.
Nauczyciel demonstruje dzieciom, jak można samodzielnie wykonać zabawkę, która stale będzie przypominać im lot balonem i umożliwić wyładowanie złości ( do wykonania poszczególnych czynności włącza chętne osoby)
Instrukcja:
1.Przygotuj balon w dowolnym kolorze. Nie nadmuchuj go! Przez lejek wsyp do środka mąkę.
2. Kiedy balon kształtem będzie przypominał dojrzałą gruszkę, zawiąż jego górną część w supeł.
3. Potnij kolorową włóczkę na kawałeczki długości 10 cm i 5 cm. Im przygotujesz ich więcej, tym główka będzie mieć bujniejszą czuprynkę. Złóż je ze sobą, przewiąż po środku jedną z nitek.
4. Przymocuj czuprynę do supła na balonie. Możesz ją spleść w warkocze.
5. Wymyśl i narysuj flamastrami buzię gniotka. Uważaj żeby nie rozmazać tuszu. Zanim zaczniesz się bawić, odczekaj chwilę, żeby rysunek dobrze wysechł
Gdy gniotek będzie gotowy grupa ma nadać mu imię, oraz wymyślić wierszyk, rymowankę lub historyjkę dotyczącą ich gniotka.
Balonowe czary-mary.
Stacja VIII: W Balolandii.
W sali zajęć znajdują się 3 balony przygotowane wcześniej przez nauczyciela. Dzieci traktują je jako elementy dekoracyjne. Teraz zostaną wykorzystane do zabawy.
a) Zabawa „Listonosz”
Jeden z balonów wypełniony jest helem. Nauczyciel poleca dzieciom, aby szeptem przekazały Balonikowi - balonowemu listonoszowi - swoje marzenia. Kiedy wszyscy to uczynią, wypuszczają listonosza w świat, aby ich marzenia w przyszłości zostały spełnione.
Ewaluacja „Zaczarowane balony”:
Pozostałe dwa balony chcą „przekazać dzieciom wiadomości”. Wybrane dziecko przebija szpilka balon i odczytuje jego wypowiedź:
„Nie podobała mi się wyprawa do świata Baloniaków”
Te dzieci, które zgadzają się z pierwszą wypowiedzią staja na jednej nodze, drugą przytrzymują ręką za stopę.
Te samą czynności wykonuje drugie dziecko i odczytuje napis:
„Bawiłem się doskonale!”
Te dzieci, które zgadzają się z drugą wypowiedzią machają ręką.
Wszyscy dostają balonik na pożegnanie.