Konspekt z lekkoatletyki
(start niski prawidłowy układ rąk)
Cele główne lekcji:
Umiejętności:
kształtowanie umiejętności pokonywania krótkich odcinków szybkim biegiem, bieg na 60m (pomiar czasu).
Start niski - prawidłowy układ rąk.
Psychomotoryczność: rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej: szybkości i wytrzymałości.
Cel wychowawczy: - aktywizacja do samodzielnego działania.
Wiadomości: sposoby kształcenia szybkości.
Data: 11.09.2003
Klasa: VI
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna lub boisko szkolne.
Środki dydaktyczne: stoper, piłki.
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Czas |
Metody i formy |
Pomoce |
Część I wstępna. 1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć. 2. motywacja do zajęć w lekcji. 3. Rozgrzewka psychomotoryka, profilaktyka.
4.iczenia mięśni ramion.
5. Ćwiczenia mięśni szyi.
6.ćwczenia nóg
7. ćwiczenia tułowia (płaszczyzna strzałkowa)
8. ćwiczenia tułowia (płaszczyzna czołowa)
9. ćwiczenia ramion i nóg łącznie
10. ćwiczenia obręczy biodrowej
11. ćwiczenia mięśni grzbietu oraz mięśni brzucha
12. ćwiczenia skocznościowe
Część II, główna Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności, rozwijanie inwencji twórczej
Część III końcowa |
1. Zbiórka w miejscu, raport, powitanie. 2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
1. Podanie tematu lekcji.
1. Zabawa ożywiająca: „Berek z przysiadem podpartym”- jeden z uczestników jest berkiem i łapie, reszta ucieka zagrożona schwytaniem, ustawia się w przysiadzie podpartym (start niski), w ten sposób unika schwytania przez berka. W razie dotknięcia następuje zmiana berka. - postawa wyjściowa w ustawieniu przodem do siebie, trzymając się za ręce naprzemienne wyrzuty RR w przód. - p. w ramiona proste, trzymając się za ręce wymachy w bok. - p. w. J. w. - obustronne krążenia ramion na zewnątrz i do wewnątrz. - stoimy w lekkim rozkroku RR splecione na karku, skłon głowy w przód - naciskając rękami na kark. - p. w. j. w. - (lub siad skrzyżny) głowa prosta RR na barkach i powolne skręty głowy z osiągnięciem pozycji skrajnej.
- W ustawieniu przodem do siebie, trzymając się za ręce o tułowiu odchylonym do tyłu. Ćwiczący wykonują przysiady. - ustawienie przodem do siebie w przysiadzie, ręce na wysokości barków odpychanie w podskokach tzw. „Walka kogutów”. - ćwiczący naprzeciw siebie podają sobie prawe lub lewe nogi i prawe lub lewe ręce, następnie wykonują podskoki w dowolnym kierunku. - ćw. w siadzie tyłem do siebie, trzymając się za ręce wzniesione w bok wykonujemy skłony tułowia w prawą i lewą stronę.
- ćw. w siadzie prostym opierając się o siebie plecami, trzymając się za ręce wzniesione do góry, jeden z nich wykonuje skłon w przód, natomiast drugi wznosząc biodra w górę pogłębia go.
- w dwójkach naprzeciwko siebie wykonujemy tzw. „pajacyki”- podskoki z jednoczesnym wymachem ramion w górę.
- w lekkim rozkroku, ręce na biodrach. Kręcenie biodrami w lewą i prawą stronę.
- w leżeniu na brzuchu ręce proste, wyciągnięte do przodu, nogi proste na pierwszym stopniu od drabinek, z tej pozycji unoszenie górnej części ciała do góry. - ćwiczący dobierają się dwójkami, w leżeniu przodem do siebie w odstępie 1,5 m podawanie piłki w powietrzu - jeden z ćwiczących w leżeniu tyłem nogi ugięte w kolanach i ręce za karkiem, wykonujemy skłony tułowia w przód, natomiast drugi opiera ręce o jego stopy - współćwiczący znajduje się w klęku podpartym, natomiast partner siada na jego biodrach i podkładając stopy na jego rękach wykonuje opady i wznosy
- ustawienie przodem do siebie, ćwiczący wykonuje wyskok obunóż i klaśnięcie w dłonie - w ustawieniu bokiem do siebie, ćwiczący w podskokach odpychają się bokiem od siebie
1. ćwicz. techniczne: biegi - każdy próbuje bieg ze startu niskiego - każdy próbuje 2, 3 razy przebiec krótki odcinek ze startu niskiego - bieg na pewnym odcinku w sali (nie do końca sali) ze startu niskiego 2. ćwicz. techniczne: skoki - skoki na lewej (prawej) nodze do końca sali - każdy wykonuje po 3 skoki obunóż (kto dalej) - ćwiczący ustawieni w szeregu, w pozycji stojącej wykonują jeden skok obunóż w dal 3. ćwicz. techniczne: rzuty - ćwiczący ustawieni w dwóch szeregach naprzeciw siebie w odległości 4 m. jeden szereg ma piłki, naprzemienne podawanie piłek prawą i lewą ręką w powietrzu - ustawienie jak wyżej, podawanie piłek w powietrzu lewą ręką - ćwicz. ustawieni w rzędzie 3 m. przed koszem, każdy ma piłkę i wrzuca ją do kosza. Po rzucie ćwiczący idzie na koniec rzędu.
1.ćw. rozluźniające ramion i nóg - w marszu swobodne , luźne wymachy ramion Uspokojenie organizmu 2.ćwicz. oddechowe - wspięcia na palcach z równoczesnym wdechem przez nos, opad na całe stopy z wydechem przez usta 3.omówienie lekcji i ocena uczniów - czynności organizacyjno-wychowawcze 4.Praca domowa - zachęta uczniów do porannego biegania truchtem około 15 min. (nastawienie do wykonywania samodzielnych zadań ruchowych w czasie pozalekcyjnym) |
1 min
2 min
1 min
2 min
20 sek
10 sek
10 sek
8 razy
5 razy
10 razy
5 razy
5 razy w prawo, 5 razy w lewo
10 razy
10 razy
5 razy
10 razy w lewą i 10 w prawą
5 razy
12 razy
10 razy
5 razy
5 razy
5 razy
3 min.
3 min.
10 min.
2 x lewa 2 x prawa 5 min.
2 min.
1 min.
1 min.
2 min.
8 min.
1 min.
2 min.
|
Metoda bezpośredniej celowości ruchu
Metoda bezpośredniej celowości ruchu.
Metoda bezpośredniej celowości ruchu.
Jak wyżej
Jak wyżej
Jak wyżej
Jak wyżej
Jak wyżej
Metoda zadaniowa
Metoda zadaniowa
Metoda zadaniowa |
Piłka
Stoper
Piłka
Piłki
Piłki
|
Prowadzący: Paweł Czyżowski