KONSPEKT LEKCJI HISTORII W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM
TEMAT: PIERWSZE WOLNE ELEKCJE
PROWADZĄCY: mgr Alina Czaja
TYP LEKCJI: Zapoznanie z nowym materiałem.
CELE:
I. Wiadomości
A.Zapamiętanie wiadomości
Zna pojęcia: interrex, wolna elekcja, artykuły henrykowskie, pacta conventa,
piechota wybraniecka
Zna postacie: Henryk Walezy, Stefan Batory, Jan Zamojski
Zna zasługi St. Batorego (wojna z Rosją, poszerzenie terytoriów
Rzeczypospolitej na wschód, założenie Akademii w Wilnie, piechota
wybraniecka)
Zna przyłączone terytoria do Rzeczypospolitej w okresie wojny polsko -
rosyjskiej
Zna datę 1573
Zna przyczyny wojny
B.Rozumienie wiadomości
Rozumie pojęcia poznane w czasie lekcji
Rozumie jakie reformy w państwie przeprowadził St. Batory
Potrafi streścić przebieg wojny z Rosją
Zna znaczenie artykułów henrykowskich i akt pocta conventa dla władzy
królewskiej i pozycji szlachty
XII. II Umiejętności
C.Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Umie wykazać związek między śmiercią Zygmunta Augusta a wolnymi
elekcjami
Umie dostrzec wpływ artykułów henrykowskich na kształtowanie się ustroju
Rzeczypospolitej
Potrafi wykazać pozytywne i negatywne skutki wolnych elekcji
Dostrzega niebezpieczeństwo płynące z coraz większego wpływu szlachty na
władzę
D.Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Potrafi ocenić i porównać władzę pierwszych władców elekcyjnych
Potrafi napisać krótki tekst przemówienia kandydata na króla
Samodzielnie analizuje i interpretuje fragmenty tekstu źródłowego
III. Podstawy
KONSPEKT LEKCJI HISTORII W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM
Budzenie świadomości, że każdy dobry obywatel w swoim postępowaniu
powinien kierować się dobrem ojczyzny
Zainteresowanie omawianym okresem historii państwa polskiego
Rozbudzenie aktywności uczniów
Umiejętność pracy w grupie
METODY:
Podająca - pogadanka, rozmowa nauczająca
Problemowa - praca z tekstem źródłowym, odrywanie ról
Praktyczna - praca z mapą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Podręcznik
Mapa ścienna
Atlasy historyczne dla kl. I-III gimnazjum
Tekst źródłowy: Reinhold Heidenstein - „Dzieje Polski... XVI w.” - wystąpienie
St. Batorego do szlachty
Portrety obrazów: M. Bylina „Batory”, J. Matejko fr. „Batory pod Pskowem”, A.
Grottger „Ucieczka Henryka Walezego z Polski”.
LITERATURA DLA NAUCZYCIELI
H. Samsonowicz - Historia Polski do roku 1795. W-wa 1973r.
Poczet królów i książąt polskich. W-wa 1991r.
P. Jasienica - Ostatnia z rodu. W-wa 1988r.
Poczet władców Polski. Poznań 1996r.
Zeszyty - Kronika Polski 1573 - 1599. Kraków 1999r.
K. Bogucka - Krenz, T. Małkowski, K. Stawiarz - Labirynty historii. Gdańsk
1999r.
TOK LEKCJI
I. Czynności wstępne - powitanie, podział klasy na grupy.
II. Rekapitulacja wtórna
1. Co to jest dynastia?
2. Jakie dynastie panowały dotychczas w Polsce?
3. Kto i dlaczego był ostatnim władcą z dynastii Jagiellonów?
III. Lekcja właściwa
1. Nawiązanie do tematu. Nauczyciel przypomina, że za panowania Jagiellonów
odbywały się elekcje królów, ale dopiero po śmierci ostatniego Jagiellona
Rzeczpospolita stanęła przed faktem rzeczywistego wyboru króla.
2. Podanie tematu lekcji - Pierwsze wolne elekcje. Krótka informacja o tym czego
uczniowie dowiedzą się na lekcji.
KONSPEKT LEKCJI HISTORII W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM
3. Nauczyciel omawia jakie zapadły ustalenia dotyczące wyboru króla, podaje
informacje o interrexie, sejmie konwokacyjnym i sejmie elekcyjnym. Opowiada o
polu elekcyjnym i przebiegu wyborów. Podaje datę 1573.
4. Grupy otrzymują informacje o kandydatach do tronu polskiego (każda grupa
reprezentuje innego kandydata)
H. Walezy - Francja, brat króla Francji Karola IX
Ernest, arcyksiążę habsburski - Austria
Iwan IV Groźny - car Rosji
Stefan Batory - arcyksiążę siedmiogrodzki
Jan Waza - król Szwecji
Grupy piszą krótkie przemówienie dla swojego kandydata, w którym przekonuje
szlachtę aby wybrała ich na tron polski.
5. Nauczyciel informuje, że teraz wszyscy jesteśmy szlachtą na polu elekcyjnym i
zaraz dokonamy wyboru króla. Kandydaci odczytują swoje wystąpienia. Teraz
następuje głosowanie szlachty (nie możemy przewidzieć jego rezultatu).
6. Nauczyciel mówi o tym jak dużo mógł uczynić przypadek, co tak naprawdę
decydowało o przebiegu elekcji. Przekazuje informacje na temat wyboru H.
Walezego. Wyjaśnia co to były artykuły henrykowskie i pacta conventa. Następnie
mówi o ucieczce króla i jego detronizacji. Omawia wybór Stefana Batorego.
7. Jeden z uczniów (może być wcześniej wyznaczony) odczytuje przemówienie
Batorego do szlachty; „Jestem waszym rzeczywistym, a nie malowanym
monarchą”.
8. Nauczyciel wspólnie z klasą, na podstawie tekstu źródłowego, ustala, że Batory
chciał rzeczywiście rządzić krajem, a nie podporządkowywać się szlachcie.
9. Czy mu się to udało? - nauczyciel stawia pytanie klasie. Następnie opowiada o:
Wojnie z Rosją - Połock, Wielkie Łuki, Psków, rozejmie (uczniowie
odszukują te ziemie w atlasach i na mapie)
Piechocie wybranieckiej
Akademii wileńskiej
Przedstawia krótko postać J. Zamoyskiego
10. Przypomina wcześniej postawione pytanie. Wspólnie z klasą ustala odpowiedź i
dokonuje porównania obu królów elekcyjnych, wykorzystując do tego celu
wiadomości zdobyte na lekcji i ilustracje obrazów władców.
IV. Rekapitulacja pierwotna
1. Każdy uczeń uzupełnia tekst, który jest jednocześnie notatka z lekcji.
2. Grupy lub cała klasa w trakcie dyskusji ocenia wolną elekcję. Otrzymują pytanie:
Czy taki wybór króla zapewniał bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne
Rzeczypospolitej? Jakie musiały być spełnione warunki?
Notatka
Każdy uczeń dostaje do uzupełnienia:
X
był to wybór króla przez szlachtę, pierwsza odbyła się w 1573r.
X
KONSPEKT LEKCJI HISTORII W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM
był pierwszym królem elekcyjnym
X
to drugi król elekcyjny, prowadził wojnę z Rosją i poszerzył granice Rzeczypospolitej na
wschodzie, zorganizował piechotę wybraniecką i założył Akademię w Wilnie.
X
były to takie same zobowiązania dla każdego króla elekcyjnego. Nazwę wzięły od Henryka
Walezego. Stały się zbiorem praw ustroju Rzeczypospolitej.
X
były to osobiste zobowiązania ustalone dla każdego króla elekcyjnego, miały różną treść.
V. Ocena uczniów
VI. Praca domowa.
Tron elekcyjny czy dziedziczny był lepszy dla Rzeczypospolitej? Uzasadnij swój
wybór.
Polecenia dla grup
1) Wyobraź sobie, że jesteś reprezentantem określonego kandydata. Napisz krótkie
przemówienie do szlachty, w którym przekonasz ją, że właśnie tego kandydata ma
wybrać na króla Rzeczypospolitej.
W pierwszych wyborach elekcyjnych w 1573r. o tron ubiegali się:
królewicz francuski Henryk Walezy, brat ówczesnego króla Francji Karola IX, z
Austrii arcyksiążę habsburski Ernest, z Rosji car Iwan Groźny, ze Szwecji król Jan
Waza oraz książę siedmiogrodzki Stefan Batory.
2) Spróbujcie ocenić wolną elekcję. Czy wybór króla poprzez wolną elekcję
zapewniał Rzeczypospolitej bezpieczeństwo?