Konspekt lekcji edukacji matematycznej w klasie I
Temat: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
Klasa: I
Data: 23.03.2011r.
Metody pracy: działań praktycznych
Formy pracy: indywidualna, w parach, zbiorowa
Środki dydaktyczne: kartoniki z cyframi od 0 do 9 i znakami „+” „-” „=”; słomki; cukierki; ksero z działaniami na grafach; kartki z działaniami i na odwrocie z literą; muzyka
(w zależności od czasu); plansza z rysunkiem wyspy (w zależności od czasu); ksero łamigłówki matematycznej(jako praca domowa).
Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania liczb w zakresie 10.
Cele operacyjne:
- uczeń oblicza sumy i różnice w zakresie 10;
- uczeń potrafi uporządkować wyniki działań rosnąco i malejąco;
- uczeń liczy w przód i w tył;
- dodaje i odejmuje różnymi sposobami- od liczenia na palcach, na innych zbiorach zastępczych do liczenia w pamięci;
- uczeń potrafi ocenić swoje umiejętności w zakresie dodawania i odejmowania liczb (w zależności od czasu).
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu – rozmowa na temat czy potrzebna ludziom jest matematyka, przykłady gdzie można się z nią spotkać. Przedstawienie dzieciom na „konkretach” – cukierkach – na czym polega dodawanie i odejmowanie.
„Witamy swoje paluszki” – przeliczenie palców obu rąk do przodu i wspak. Następnie działania na palcach pokazane przez nauczycielkę, później dzieci ćwiczą w parach.
Działania na konkretach i liczbach – dzieci układają ze słomek działanie, nauczycielka zapisuje je na tablicy, a dzieci pod słomkami układają odpowiednie kartoniki
z liczbami.
„Hasło” – dzieci podzielone są na dwie grupy – jedna dostaje działania, których wyniki ma ułożyć rosnąco, a druga dostaje działania, których wyniki ułożyć ma malejąco. Po prawidłowym ułożeniu wyników dzieci wybierają lidera grupy, który przyczepi uporządkowane wyniki na tablicy odwracając kartę na drugiej stronie, na której znajduje się litera. Po prawidłowym ułożeniu wyników otrzymamy hasło – „Dodawanie i odejmowanie”
„Grafy” – nauczyciel tłumaczy dzieciom dodawanie i odejmowanie na grafach, po czym dzieci otrzymują ksero z zadaniami na grafach.
„Kto pierwszy ten lepszy” – nauczyciel zapisuje na tablicy działanie na dodawanie, bądź odejmowanie w zakresie 10. Dzieci mają przed sobą kartoniki z liczbami od 0 do 9, podnoszą je z prawidłowym wynikiem (wynik 10 tworzą z cyfr 1 i 0). Pierwsze trzy osoby dostają po 2pkt, pozostałe po 1pkt.
Zabawa ruchowo-muzyczna z liczbami – dzieci chodzą w rytm muzyki z przypiętymi cyframi od 0 do 9, gdy nauczyciel zatrzyma muzykę dzieci dobierają się w pary tak, aby ich suma lub różnica wynosiła liczbę pokazaną/ zapisaną przez nauczyciela.
(w zależności od czasu)
Zadanie pracy domowej – łamigłówka-kolorowanka matematyczna.
Zakończenie zajęć – „Wyspa” – nauczyciel przypina do tablicy planszę z narysowaną dużą wyspą na środku, następnie dzieci podchodzą i rysują małe wyspy (oznaczające siebie) blisko lub daleko od dużej w zależności od tego czy dobrze czy nienajlepiej opanowały dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
Opracowały studentki kierunku ZZI2