Konspekt lekcji matematyki w klasie 1
Temat lekcji: Poznajemy znaki: <, >, =.
Typ lekcji: ćwiczeniowa
Cel ogólny: nabycie umiejętności posługiwania się znakami matematycznymi: <, > =.
Uczeń powinien:
dziecko zna znaki < , > , = i potrafi je zastosować
dziecko rozwiązuje zadania samodzielnie, w parach i w małym zespole.
Czytać ze zrozumieniem,
Pracować w grupie.
Metody i formy pracy: metoda czynnościowa i aktywizująca, , praca grupowa.
Środki dydaktyczne: paluszki, ołówki, diagramy z ilustracjami.
Porządek lekcji:
Część przygotowawcza:
Wstępna organizacja i przygotowanie do lekcji.
Sprawdzenie pracy domowej.
Część podstawowa:
Podanie celu i tematu lekcji
Opracowanie tematu.
Przebieg zajęć:
Na wstępie rysuje na tablicy znaki <, > ,= każdy uczeń z paluszków układają znaki narysowane na tablicy.
Uczniowie na przygotowanych ilustracjach ze znakami <,>,= uczą się pisać znaki matematyczne.
Dzieci uczą się piosenki:
Dziubek w prawo Dziubek w lewo
Dziubek w prawo większy jest
Dziubek w lewo mniejszy jest
Gdy wychodzi tyle samo to Równa się!!!
Duża piłka znaczek w Prawo!!!
Mała piłka znaczek w Lewo!!!
Takie same to wtedy równa się!!!
Uczniowie na wstawiają znaki równości w diagramach.
Uczniowie za zadanie domowe mają poćwiczyć pisownie znaków, które poznali na lekcji oraz uzupełnić diagramy wpisując znaki <,>,=.
Ewaluacja:
Rozmawiam z uczniami o przeprowadzonych zajęciach, pytam:
-jakie znaki dziś poznaliśmy?
- co robiliśmy na zajęciach?
- czy zajęcia wam się podobały?
- czy jest coś czego nie rozumiecie?
- czy coś było trudnego do zrobienia?
Wnioski:
Uważam, że uczniowie znacznie lepiej rozumieją i chętniej uczą się przez zabawę, chciałabym wprowadzić więcej piosenek i zabaw ruchowych. Bardzo pomocne są kolorowe rysunki i diagramy, które zachęcają dzieci do nauki.