Konspekt lekcji z matematyki
Klasa: II
Prowadzące: Anna Waloryszak, Joanna Gasek, Karina Pieróg.
Temat: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 50 typu 14+27. Rozwiązywanie zadań tekstowych metodą „kruszenia”.
Cele ogólne:
- ćwiczenie rachunku pamięciowego;
- doskonalenie techniki dodawania i odejmowania w zakresie 50;
- doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych;
- pobudzenie aktywności ucznia.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- dodaje, odejmuje i porównuje liczby w zakresie 50;
- zna drzewa rosnące w lesie i parku;
- dostrzega związki i zależności w zadaniach tekstowych i wykorzystuje je do
tworzenia nowych wersji zadań;
- pobudza swoją aktywność;
- poprawnie rozwiązuje zadania tekstowe.
Metody: pokaz, rozmowa, rozwiązywanie zadań metodą „kruszenia”, praktyczne działanie.
Formy pracy: indywidualna.
Środki dydaktyczne: tekst zadania, wzory działań matematycznych, obrazki z
drzewami, liście, kasztany, żołędzie, buczyna, szyszki.
Plan lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Cel czynności |
Rachunek pamięciowy. |
Nauczyciel podaje ustne polecenia: Obliczcie sumę 14+27, 31+8, 2+18, obliczcie różnicę 48-12, 29-18, 36-14, porównacie liczby 11 i 17, o ile mniejsza jest liczba 11 od liczby 17, porównajcie liczby 46 i 21, o ile większa jest liczba 46 od liczby 21? |
Uczniowie po uprzednim zgłoszeniu się odpowiadają na zadane pytanie. |
Utrwalenie dodawania i odejmowania w zakresie 50. |
Nawiązanie do tematu lekcji. |
Nauczyciel zadaje pytanie Jakie drzewa spotykamy w parku? Jakie drzewa spotykamy w lesie? Czy drzewa te mają owoce? Jakie to są owoce? Nauczycielka prezentuje drzewa, liście i owoce drzew. |
Uczniowie odpowiadają, że spotykamy drzewa iglaste: sosna, modrzew, świerk i mają szyszki oraz drzewa liściaste: dąb-żołędzie, kasztanowiec-kasztany, buk-buczyna, brzoza, topola. |
Zachęcenie do obserwacji otaczających nas drzew, do zbierania „darów” lasu i parku. |
Podanie treści zadania. |
Nauczycielka odsłania napisany na tablicy tekst zadania. W lesie Tomek zebrał 9 szyszek i 18 żołędzi, Agata w parku zebrała 11 żołędzi i 12 szyszek. Przeczytajcie teraz po cichu tekst. Czy uważacie, że to zadanie jest dokończone. |
Uczniowie czytają po cichu treść zadania. Dzieci zauważają, że w tekście nie ma postawionego pytania. |
Rozumienie struktury zadania tekstowego. |
Analiza tekstu i układanie pytań szczegółowych. |
Nauczyciel razem z dziećmi czyta treść zadania. Czego dowiadujemy się z treści zadania?
Teraz niech każdy z Was pomyśli jakie pytanie można zadać do tekstu, jak ktoś już wie, niech podniesie rękę.
Nauczyciel wiesza na tablicy wzory działań 11+18=, 12-9=, 27+23= (uczniowie mogą obliczać działania wykorzystując kasztany i żołędzie) |
Uczniowie czytają z nauczycielem tekst.
Uczniowie mówią, że Tomek zebrał 9 szyszek i 18 żołędzi. Agata zebrała 11 żołędzi i 12 szyszek.
Dzieci myślą nad pytaniami, następnie zgłaszają swoje pomysły. Ile razem Tomek zebrał szyszek i żołędzi Ile razem Agata zebrała szyszek i żołędzi? Ile razem szyszek zebrał Tomek z Agatą Kto zebrał więcej szyszek? Ile razem żołędzi zebrał Tomek z Agatą? O ile mniej szyszek zebrał Tomek? Kto zebrał więcej żołędzi? O ile więcej żołędzi zebrał Tomek Ile razem zebrali szyszek i żołędzi? Uczniowie układają pytania do podanych działań i podają ich wyniki. Uczniowie układają działania do pytań. |
Analiza zadania. Wyszukiwanie danych i niewiadomych. Uczeń potrafi skonstruować pytania. |
Zabawa „Co by było, gdyby…?” |
Nauczyciel zmienia treść zadania. Powiedzcie, co by było, gdyby Tomek zebrał 6 szyszek i 18 żołędzi, Agata w parku zebrała 11 żołędzi i 12 szyszek.
|
Dzieci układają pytania, równania i wyniki działań do zmienionej treści. Ile razem szyszek zebrał Tomek z Agatą? Kto zebrał więcej szyszek? Ile razem żołędzi zebrał Tomek z Agatą? O ile mniej szyszek zebrał Tomek? O ile więcej żołędzi zebrał Tomek? Następnie dzieci same wprowadzają zmiany do treści zadania, układają pytania i równania np. W lesie Tomek zebrał 9 szyszek i 15 żołędzi, Agata w parku zebrała 11 żołędzi i 12 szyszek. Ile razem szyszek zebrał Tomek z Agatą? Kto zebrał więcej szyszek? Ile razem żołędzi zebrał Tomek z Agatą? O ile więcej szyszek zebrał Tomek?
|
Uczeń wprowadza zmiany do tekstu zadania. |
Przerwa śródlekcyjna |
Stańcie obok ławki. Podnosimy ręce do góry- tak jak byśmy chcieli dotknąć sufitu, opuszczamy ręce x4. Teraz „wkręcamy żarówki”. Siadamy do ławki, nasze paluszki chodzą po ławce do góry i na dół, a prawą stronę i w lewą-tak jak byśmy grali na pianinie. |
Uczniowie wykonują ćwiczenia. |
|
Podsumowanie lekcji. |
Teraz niech każdy z was zapisze treść zadania w zeszycie, wybierze jedno pytanie i dobierze do niego odpowiedni wzór działania. W domu sprawdzicie czy dobrze zapisaliście równanie i obliczycie je. |
Uczniowie zapisują w zeszycie treść zadania, pytanie i wzór działania. |
Pisanie treści zadania i pytania. Dobieranie i zapisanie wzoru działania w zeszycie. |