Konspekt lekcji matematyki, PEDAGOGIKA, Edukacja matematyczna, edukacja matematyczna


Konspekt lekcji matematyki

Klasa: II

Temat: Dodawanie i odejmowanie w zakresie w zakresie 100 typu 28+45. Rozwiązywanie zadań tekstowych metodą „kruszenia”.

Cele ogólne: Rozwijanie aktywności twórczej i myślenia matematycznego. Kształtowanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych metodą „kruszenia”.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody: rozwiązywanie zadań metodą „kruszenia”, pogadanka i rozmowa, działania praktyczne

Formy: praca indywidualna i zbiorowa

Środki dydaktyczne: tekst zadania, wzory - formuły matematyczne,

Plan lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Cel czynności

Część wstępna

Rachunek pamięciowy

Podaje ustne polecenia:

Oblicz sumę 27+33, oblicz różnicę 68-21, porównaj liczby 56 i 72, o ile większa jest liczba 72, porównaj liczby 85 i 97, o ile mniejsza jest liczba 85

Uczniowie podają ustne odpowiedzi i zapisują do zeszytów działanie z wynikiem

Utrwalenie dodawania i odejmowania liczb dwucyfrowych w zakresie 100

Nawiązanie do tematu lekcji

Prowadzi rozmowę na temat grzybów jadalnych i trujących. W jaki sposób trzeba się przygotować na grzybobranie? Jak należy zachowywać się w lesie? Czego nie powinno się robić?

Gdy wybieramy się do lasu, np. z tatą możemy się porozglądać po drzewach i zwierzętach. Możemy również podziwia ć widoki. Ale nie tylko. W lesie rosną również grzyby. Jest ich bardzo dużo. Jedne SA jadalne, a inne trujące. Musimy pamiętać o tym, że grzybów trujących nie zbieramy. Grzyby SA także pożywieniem dla wielu zwierząt.

Nauczyciel zadaje pytanie. Czy ktoś potrafi powiedzieć jak rozpoznać grzyby jadalne od trujących?

Doświadczeni grzybiarze rozpoznają grzyby po wygładzie oraz smaku, a Ci którzy nie znają grzybów powinni wybierać się na grzyby z atlasem lub z osobą, która bardzo dobrze zna się na grzybach.

Wypowiadanie się na podany przez nauczyciela temat.

Odpowiadają na pytania nauczyciela.

Zachęcanie do poznawania grzybów i wypraw do lasu

Część główna

Podanie zadania lekcji

Zapowiada pracę nad zadaniem, którego treść związana jest ze zbieraniem, grzybów. Proponuje prac ę nad rozwiązaniem zadania

Słuchają wyjaśnień

Uświadamianie uczniom tematyki pracy

Zapoznanie z treścią zadania

Odsłania tekst: Zuzia znalazła 25 kurek i 18 prawdziwków, a Kuba znalazł tyle kurek, ile Zuzia razem kurek i prawdziwków, a prawdziwków o 15 mniej niż Zuzia.

Przeczytajcie tekst po cichu.

Czytają po cichu tekst

Zrozumienie tekstu po cichym odczytaniu. Rozumienie struktury zadania tekstowego.

Analiza tekstu i układanie pytań szczegółowych

Pomaga uczniom zrozumieć treść zadania. Jeszcze raz przeczytamy głośno. Czego dowiedzieliśmy się z tekstu? Pomyślcie uważnie ponieważ zadaniem każdego z Was jest ułożenie jak największej liczby pytań. Co możemy obliczyć? Każdy z Was niech ułoży jedno pytanie i kolejno je odczytajcie. Wszyscy słuchają i starają się odpowiednio dobrać wzór do pytania. Nauczyciel pisze na tablicy przykładowe działania: 25+18, 18-15, 25+18+3, 43+37

Zaznacza wykorzystane wzory, proponuje pytania, jeśli nie wszystkie wzory będą wykorzystane

Odczytują ułożone pytania:

  1. Ile kurek zebrał Kuba?

  2. Ile prawdziwków zebrał Kuba?

  3. Ile prawdziwków i kurek zebrał Kuba?

  4. Ile prawdziwków i kurek zebrała Zuzia?

  5. Ile kurek i prawdziwków zebrali razem?

Analiza zadania.

Wyszukanie danych, dostrzeganie związku między danymi. Wdrażanie do umiejętnego konstruowania pytań. Uzupełniani e zadania. Dostrzeganie związków między danymi, pytaniem i rozwiązaniem.

Ćwiczenia śródlekcyjne

Nauczyciel podaje przykładowe działania: 5+3, 7+12, 6+7, 19-9, 20-15, 15-7

Wynik dziecko podaje na głos. Po wysłuchaniu prawidłowego wyniku działania dodatniego dzieci wykonują tyle pajacyków ile wynosi wynik, a po wysłuchaniu prawidłowego wyniku działania ujemnego dzieci wykonują tyle przysiadów ile wynosi wynik.

Utrwalanie dodawania i odejmowania. Usprawnianie sprawności fizycznej

Część końcowa

Podsumowanie

Nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące dzisiejszego tematu lekcji. O czym dzisiaj rozmawialiśmy? Jak przygotujecie się na grzybobranie? Jak zachowujemy się w lesie? Czy zbieramy grzyby trujące?

Uczniowie odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela.

Utrwalenie zdobytych wiadomości


