Konspekt lekcji biologii
Klasa I z
Temat lekcji : zasady i technika mikroskopowania
Cel ogólny: Zapoznanie się z zasadami i techniką mikroskopowania
Cele szczegółowe:
Zapamiętane wiadomości-
Uczeń potrafi wymienić układy w budowie mikroskopu i poszczególne części z których się składa mikroskop.
Rozumienie wiadomości.
Uczeń podaje charakterystykę poszczególnych części mikroskopu
Stosownie wiadomości w sytuacjach typowych.
Uczeń umie posługiwać się mikroskopem.
Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych.
Uczeń zna zasady mikroskopowania i celowość posługiwania się mikroskopem.
Forma pracy:
grupowa, zbiorowa.
Metoda pracy:
słowna (praca z podręcznikiem ), ćwiczeniowa
Środki dydaktyczne:
Środki dydaktyczne wykorzystane:
do ćwiczenia A:
mikroskop, oznakowane szkiełko przedmiotowe
Ćwiczenie B:
Tkanki roślinne (preparaty trwałe ): przekrój poprzeczny liścia ( w celu zwrócenia uwagi na kształty komórek miękiszowych ), skórka z górnej strony liścia mirtu lub pelargonii, skórka z liścia spichrzowego cebuli jadalnej.
Tkanki zwierzęce (preparaty trwałe): tkanka łączna, chrzęstna szklista, nabłonek płaski żaby, rozmaz krwi ssaka, tkanka nerwowa.
TOK LEKCJI
Faza wprowadzająca:
sprawdzenie obecności, stworzenie atmosfery pracy, przygotowanie mikroskopu .
(czas realizacji 4 minuty)
Faza realizacyjna:
CZĘŚĆ TEORETYCZNA
Zapisanie tematu lekcji
Nauczyciel pokazuje mikroskop i omawia poszczególne części z jakich składa się mikroskop świetlny.
Nauczyciel tworzy grypy uczniów i omawia zasady mikroskopowania
( dzieli uczniów na 5 grup po 4 osoby)
Każda z grup ma do dyspozycji mikroskop świetlny.
(czas realizacji 15 minut)
CZĘŚĆ PRAKTYCZNA , ĆWICZENIA
Dyżurni klasy rozdają pomoce dydaktyczne każdej grupie.
Ćwiczenie 1
ma na celu badanie ostrości obrazu mikroskopowego. Uczniowie badają głębię ostrości mikroskopu przy zastosowaniu szkiełka przedmiotowego, na którym po obu stronach umieszczono punkty dwoma kolorami od góry czerwony, a od dołu niebieski.
Ćwiczenie 2.
ma na celu przedstawić wiadomości różnorodności form komórek roślinnych i zwierzęcych.
(czas realizacji 20 minut)
Na podstawie gotowych preparatów tkanek roślinnych i zwierzęcych. Uczniowie zapoznają się z różnorodnością kształtów komórek.
Porównują wielkość komórek roślinnych i zwierzęcych.
Przeprowadzają obserwację pod mikroskopem, wykonują rysunki komórek z różnych tkanek roślinnych i zwierzęcych,
Podsumowanie wykonanych ćwiczeń
Kontrola rysunków przez nauczyciela, wymiana spostrzeżeń uczniów
Faza podsumowująca
Uczniowie wymieniają części poszczególnych elementów mikroskopu - zapis na tablicy.
(czas realizacji 5 minut)
Praca domowa
Narysuj w zeszycie schemat mikroskopu świetnego i opisz jego poszczególne elementy.
(czas realizacji 1minuta)
1