Konspekt lekcji matematyki w klasie I gimnazjum, z wykorzystaniem gry dydaktycznej
Temat lekcji:
DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH
Cele lekcji:
٭ utrwalenie własności liczb wymiernych,
٭ kształcenie umiejętności wykorzystania poznanych wiadomości w różnorodnych sytuacjach,
٭ ćwiczenie biegłego wykonywania działań na liczbach wymiernych, kolejność wykonywania działań,
٭ wyrabianie umiejętności organizowania pracy w grupie,
٭ zapoznanie uczniów z dominem matematycznym (dydaktycznym).
Metody:
■ gra dydaktyczna- domino matematyczne,
■ pogadanka heurystyczna .
Formy pracy:
♦ praca w grupach,
♦ praca indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
● tablica i kreda,
● podręcznik i zbiór zadań,
● plansza z zadaniem,
● krzyżówka dla każdego ucznia(na pracę domową).
Przebieg lekcji:
♥ Sprawdzenie listy obecności.
♥ Podział na grupy. Uczniowie losują przynależność do grupy (liczby naturalne, liczby całkowite dodatnie, liczby całkowite ujemne, ułamki zwykłe, ułamki dziesiętne) i zajmują swoje miejsce (na stołach leżą nazwy ww. grup). Wybór liderów grup.
♥ Sprawdzenie pracy domowej .(oceniamy stopniem zadanie dodatkowe)
Treść pracy domowej:
1. Oblicz:
1
2
6
a) 4 + 3 • (-
) =
5
3
11
1
b) 3 •(-0,5)2 • (-1) 3 •4 •(- ) =
3
2. Cena detaliczna towaru wynosi 1348,25 zł. Cena hurtowa jest niższa o 4 % ceny detalicznej. Jaka jest cena hurtowa tego towaru?
Zadanie dodatkowe:
NWD dwóch liczb wynosi 3 . Czy najmniejsza wspólna wielokrotność (NWW) tych liczb może wynosić 100? Odpowiedź uzasadnij.
Odpowiedź : Nie, ponieważ 100 nie dzieli się przez 3.
♥ Powtórzenie wiadomości o liczbach wymiernych (wykorzystujemy planszę z zadaniami).
Treść zadań :
1. Dany jest zbiór liczb:
1
Z:{ -7; 4,5; -3; 0; 1,25; ; - 1,25; 0,(3); 7; \-2\ }
7
- jak nazywamy liczby należące do tego zbioru?;
- wymień liczby N, C;
- wymień parę liczb przeciwnych;
- wymień parę liczb odwrotnych.
2 . (zadanie utrwalające przybliżenia )
Ile łokci wzrostu miał król Władysław Łokietek?
( około 140 cm, jeden łokieć wynosi około 59,6 cm)
♥ Zapisanie tematu lekcji i określenie jej celu.
♥ Praca w grupach.
Określenie zasad gry w domino matematyczne i porównanie z tradycyjnym dominem. Opracowane domino składa się z 17
kostek. Uczniowie mają do wykonania 32 działania na liczbach wymiernych w grupach 5 osobowych. Która grupa pierwsza ułoży wszystkie kostki, ta wygrywa.(otrzymuje ocenę) Przykłady są identyczne we wszystkich grupach.
Dla łatwiejszego sprawdzenia poprawności obliczeń, na odwrocie można napisać litery tworzące sensowne hasła.
♥ Praca domowa.(treść przygotowana na kartce dla każdego ucznia) Treść zadania: Rozwiąż krzyżówkę.
A
B
C
D
E
F
G
1
2
3
4
5
Poziomo:
1
1
A-1 6+ (6 +4) :
;
5
100
1 7
A-4 12,75+ 5 • ;
4 3
1
1
B-3 167: +500 – 46 :(-
);
3
50
2
1
B-5 9• ( + 9 );
3
3
131
36
E-5
•
+ 0,4;
2
5
3
F-1 66 - 121•
.
11
Pionowo:
2
A-1 (3 •10 -7): 2,5;
3
1
B-3 (-
) : 0,1 + 360;
10
7
3
C-1 (
+ 2 ) •84;
12
7
6
13
E-2 60 + 1
: 10,25;
7
28
1
F-4 5:
+ 2;
11
G-1 5 + 102 •3.
Rozwią zanie:
A
B
C
D
E
F
G
1
1
0
2
6
3
3
2
0
5
6
0
3
3
3
0
1
5
4
2
5
5
5
9
0
4
7
2
DOMINO MATEMATYCZNE
- LICZBY WYMIERNE -
3 7
1
−
1-0,09
: 5
3
3
3
3
1
1
(7,29-1,29):2
-5+ 12·
(- ) + (- )
·
4
4
4
3
5
-1,7 +0,2
1
1
2
1
-1,2 · (-20)
·4 -2
1 · :
2
2
7
7
12 - 17
3
1
1
1
7· (-0,4)
( - ) :
8 :
4
5
2
3
3
1
1
1
3
1
3
(-2- 6 ) : 8
: - :
z 60
-1 - 1
4
2
5
2
5
5
5
5· 23 – 22
1
-2 – ( -1 )
2,125 -0,125
· (1,2-0,6) + 4,8
3
2: ( 0,8 – 0,4 )
-2 : (7-11)
0,75 + 1,25
3,2 · 1,6
(- 4 ) : ( -8)
2,4 :10
3,07 +2,05
0,0024 · 100
91: 100
Nauczyciel matematyki: Dziura Zdzisław