ADVENTURES PRE-INTERMEDIATE ROZDZIAŁ 2 LEKCJA 1
KONSPEKT LEKCJI
ZAŁOŻENIA OGÓLNE
DATA |
|
KLASA |
|
POZIOM |
Pre-intermediate |
LICZBA UCZNIÓW |
|
PODRĘCZNIK |
Adventures Pre-intermediate |
ROZDZIAŁ |
2 Crime - 2a Crazy criminals |
TEMAT |
Criminals and crimes (Przestępstwa i przestępcy) |
CELE LEKCJI:
Cele ogólne
Uczeń:
zapoznaje się z treścią rozdziału Crimes;
rozumie teksty na temat różnych przestępstw i przestępców;
Cele szczegółowe
Uczeń:
poznaje tematykę rozdziału związanego z przestępstwami i przestępcami;
odpowiada na pytania na podstawie wysłuchanego i przeczytanego tekstu;
przyporządkowuje ilustracje do fragmentów tekstu;
wskazuje w tekście czasowniki w czasie Past simple, podaje ich formy podstawowe
i znaczenie;
METODY:
komunikacyjna;
TECHNIKI:
przegląd rozdziału (scanning);
„burza mózgów” na temat programów telewizyjnych związanych z przestępstwami;
Przyporządkowywanie nazw przestępstw z ramki do odpowiadających im rysunków;
słuchanie i powtarzanie słów za wzorem;
uszeregowanie przestępstw według stopnia szkodliwości społecznej (od najcięższych do najlżejszych);
zapis nowego słownictwa we własnych słowniczkach w kategorii „crime”;
czytanie i słuchanie zabawnych historyjek w celu ogólnego zrozumienia i znalezienia konkretnych informacji;
dopasowywanie historyjek do rysunków;
odpowiedzi na pytania do tekstów;
wyszukiwanie podanych czasowników w tekście, podawanie ich formy podstawowej
i znaczenia;
zapis poznanych czasowników w notatnikach;
FORMY PRACY:
praca całą klasą (lockstep);
praca indywidualna, kierowana przez nauczyciela i samodzielna;
ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE:
podręcznik;
magnetofon i kaseta audio lub audio CD;
obrazki przedstawiające różne przestępstwa (flashcards);
tablica;
zeszyt;
II. PRZEBIEG LEKCJI
Uwagi do przebiegu lekcji:
|
ADVENTURES PRE-INTERMEDIATE ROZDZIAŁ 2 LEKCJA 2
KONSPEKT LEKCJI
I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE
DATA: |
|
KLASA: |
|
POZIOM: |
Pre-intermediate |
LICZBA UCZNIÓW: |
|
PODRĘCZNIK: |
Adventures Pre-intermediate |
ROZDZIAŁ: |
2 Crime - 2a Crazy criminals |
TEMAT: |
Stories from the mad, sad world of crime (Historie ze zwariowanego, smutnego świata przestępstw) |
CELE LEKCJI:
Cele ogólne
Uczeń
uzyskuje informacje i wypowiada się na temat przestępstw;
opisuje sytuacje z przeszłości;
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń zna:
budowę i zastosowanie czasu Past simple (forma twierdząca, pytająca i przecząca);
szyk wyrazów w pytaniach o podmiot i o dopełnienie.
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń potrafi:
wskazać w tekście czasowniki w czasie Past simple i podać ich formy podstawowe;
uzupełnić teksty formą przeszłą czasowników wybranych z ramki;
uzupełnić pytania wyrazami wybranymi z ramki;
dopasować odpowiedź do pytania;
uzupełnić pytania w czasie Past simple, korzystając z podanych w nawiasie sugestii;
uzupełnić dialog odpowiednią formą czasowników podanych w nawiasach (WB)
dopasować nazwy przestępstw do nagłówków prasowych (WB);
opisać wymyśloną przeszłość kryminalną.
METODY:
komunikacyjna;
indukcyjna lub dedukcyjna (przy prezentacji gramatyki).
TECHNIKI:
analiza przykładów i podanie reguły gramatycznej odnośnie budowy i zastosowania czasu Past simple;
ocena informacji gramatycznych techniką prawda / fałsz;
uzupełnianie luk w tekstach formą przeszłą czasowników wybranych z ramki;
uzupełnianie pytań wyrazami wybranymi z ramki;
dopasowywanie odpowiedzi do pytań;
uzupełnianie pytań w czasie Past simple z wykorzystaniem sugestii podanych w nawiasie;
opisywanie wymyślonej przeszłości kryminalnej;
dopasowywanie przestępstw do nagłówków prasowych (WB);
podawanie czasowników w formie podstawowej na podstawie obrazków i dopisywanie do nich formy przeszłej (WB);
uzupełnianie wywiadu, używając czasowników w nawiasach w czasie Past simple.
FORMY PRACY:
praca indywidualna, kierowana przez nauczyciela i samodzielna;
praca całą klasą;
praca w parach - porównywanie wyników zadań; zadawanie pytań i odpowiadanie na nie.
ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE:
podręcznik;
zeszyt ćwiczeń;
zeszyt;
tablica.
PRZEWIDYWANE PROBLEMY:
Trudności z określeniem czy pytanie jest pytaniem o podmiot, czy o dopełnienie, co powoduje błędy w konstrukcji pytań w czasie Past simple.
II. PRZEBIEG LEKCJI
Uwagi do przebiegu lekcji:
|
ADVENTURES PRE-INTERMEDIATE ROZDZIAŁ 2 LEKCJA 3
KONSPEKT LEKCJI
I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE
DATA: |
|
KLASA: |
|
POZIOM: |
Pre-intermediate |
LICZBA UCZNIÓW: |
|
PODRĘCZNIK: |
Adventures Pre-intermediate |
ROZDZIAŁ: |
2 Crime - 2b Confess! |
TEMAT: |
What were you doing at two o'clock? (Co robiłeś o godzinie drugiej?) |
CELE LEKCJI:
Cele ogólne
Uczeń:
wypowiada się na temat zachowania przestępców i świadków;
porównuje czasy Past simple i Past continuous;
relacjonuje zdarzenia z przeszłości.
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń zna:
różnice w budowie i zastosowaniu pomiędzy czasami Past simple i Past continuous;
szyk wyrazów w pytaniach o podmiot i dopełnienie.
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń potrafi:
odpowiedzieć na pytania do wysłuchanego dialogu;
dopasować informacje na podstawie dialogu;
uzupełnić zdania podanymi czasownikami w czasie Past continuous;
powtórzyć poprawnie zdania zawierające głoski nieakcentowane;
uszeregować podane wyrazy i wyrażenia, tworząc zdania w czasie Past continuous (WB);
wybrać odpowiednią formęczasownika w czasie Past simple lub Past continuous (WB);
tworzyć zdania w czasie Past continuous, używając podanych wyrażeń;
odpowiadać na pytania na podstawie ilustracji (WB);
uzupełniać tekst podanymi czasownikami w czasie Past simple lub Past continuous.
METODY:
komunikacyjna;
indukcyjna lub dedukcyjna (przy prezentacji gramatyki).
TECHNIKI:
słuchanie i czytanie wywiadu w celu ogólnego zrozumienia i znalezienia konkretnej informacji (dopasowanie godziny do rysunków, odpowiedzi na pytania do tekstu);
formułowanie zasady gramatycznej związanej z czasem Past continuous na podstawie przykładów jego zastosowania;
uzupełnianie dialogu formą Past Continuous czasowników podanych w nawiasie;
uzupełnianie pytań w czasie Past continuous i wymyślanie odpowiedzi na te pytania;
uzupełnianie zasad gramatycznych ukazujących różnice pomiędzy czasami Past continuous
i Past simple;
uzupełnianie kwestionariusza właściwą formą czasowników podanych w nawiasie, wykorzystując czas Past simple lub Past continuous;
słuchanie i powtarzanie zdań zawierających głoski akcentowane i nieakcentowane;
rozmowa z partnerem na temat zachowania w sytuacji, gdy jest się świadkiem przestępstwa;
układanie własnych pytań do kwestionariusza;
uszeregowanie podanych wyrazów i wyrażeń w celu tworzenia pytań w czasie Past continuous i dopasowanie odpowiedzi do pytań (WB);
wybieranie odpowiedniej formy czasownika w czasie Past simple lub Past continuous (WB);
odpowiedzi na pytania do ilustracji (WB);
FORMY PRACY:
praca całą klasą;
praca indywidualna, kierowana przez nauczyciela i samodzielna;
praca w parach - zadawanie pytań z kwestionariusza i odpowiadanie na nie; praca z arkuszem zadaniowym Pairwork - zadawanie pytań i odpowiadanie na nie, w celu uzupełnienia wywiadu pomiędzy świadkiem napadu na bank a policjantem.
ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE:
podręcznik;
zeszyt ćwiczeń;
zeszyt;
magnetofon i kaseta audio lub audio CD;
tablica;
kserokopie zadań do pracy w parach (TB: Pairwork, s. 184).
II. PRZEBIEG LEKCJI
Uwagi do przebiegu lekcji:
|
ADVENTURES PRE-INTERMEDIATE ROZDZIAŁ 2 LEKCJA 4
KONSPEKT LEKCJI
I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE
DATA: |
|
KLASA: |
|
POZIOM: |
Pre-intermediate |
LICZBA UCZNIÓW: |
|
PODRĘCZNIK: |
Adventures Pre-intermediate |
ROZDZIAŁ: |
2 Crime - 2c Murder mystery |
TEMAT: |
A confession: “so” and “because” (Przyznanie się do winy: „więc” i „ponieważ”) |
CELE LEKCJI:
Cel ogólny
Uczeń:
doskonali sprawności językowe, utrwalając poznane słownictwo i struktury gramatyczne
w wypowiedziach na temat przestępstw, dochodzenia, przyznania się do winy i kar za przestępstwa.
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń zna:
słownictwo związane z przestępstwami, prowadzeniem dochodzenia i karami;
czasy: Past simple i Past continuous;
budowę zdań złożonych, połączonych spójnikami so i because.
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń potrafi:
odpowiedzieć na pytania na podstawie wysłuchanego dialogu;
dopasować części zdań, uzupełniając je spójnikami so i because;
uszeregować wydarzenia w odpowiedniej kolejności na podstawie przeczytanego tekstu (WB);
wskazać prawdziwą odpowiedź na podstawie przeczytanego tekstu (WB);
uzupełnić tekst spójnikami so i because;
utworzyć zdania złożone, używając spójników so i because (WB);
zapisać zdania, proponując odpowiednie kary za różne przestępstwa;
napisać wyznanie kryminalisty.
METODY:
komunikacyjna;
indukcyjna (przy prezentacji gramatyki).
TECHNIKI:
słuchanie wywiadu w celu ogólnego zrozumienia i znalezienia szczegółowych informacji;
udzielanie odpowiedzi na pytania do wysłuchanego tekstu;
wymiana opinii z partnerem z użyciem wyrażeń I agree / I disagree;
analiza przykładów zdań złożonych ze spójnikami so i because i określanie, który z nich poprzedza przyczynę, a który skutek;
łączenie zdań pojedynczych w zdania złożone ze spójnikami so i because;
uzupełnianie luk w tekście spójnikami so i because;
uszeregowanie wydarzeń w odpowiedniej kolejności na podstawie przeczytanego tekstu (WB);
zakreślanie prawidłowej odpowiedzi na podstawie przeczytanego tekstu (WB);
pisanie opowiadania w oparciu o rysunki, z wykorzystaniem podanych wyrażeń i spójników so i because (WB);
pisanie wyznania kryminalisty w oparciu o podane pytania pomocnicze;
wymyślanie kar za różnego typu przestępstwa.
FORMY PRACY:
praca całą klasą;
praca indywidualna, kierowana przez nauczyciela i samodzielna;
praca w parach: a) wymiana opinii na temat podejrzanych o dokonanie przestępstwa,
b) scenka: wywiad policjanta z podejrzanym o dokonanie przestępstwa;
praca w grupach - określanie kar za różnego rodzaju przestępstwa.
ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE:
podręcznik.
zeszyt ćwiczeń;
zeszyt;
magnetofon i kaseta audio lub audio CD;
arkusz Skills extention (TB, s. 171)
tablica.
II. PRZEBIEG LEKCJI -
Uwagi do przebiegu lekcji:
|
ADVENTURES PRE-INTERMEDIATE ROZDZIAŁ 2 LEKCJA 5
KONSPEKT LEKCJI
I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE
DATA: |
|
KLASA: |
|
POZIOM: |
Pre-intermediate |
LICZBA UCZNIÓW: |
|
PODRĘCZNIK: |
Adventures Pre-intermediate |
ROZDZIAŁ: |
2 Crime - Progress Check |
TEMAT: |
Powtórzenie gramatyki i słownictwa z rozdziału 2 |
CELE LEKCJI:
powtórzenie i utrwalenie wiadomości i umiejętności z rozdziału 2 (słownictwo związane z przestępcami i przestępstwami, czasy Past simple i Past continuous, pytania o podmiot i o dopełnienie)
rozwijanie umiejętności korzystania z materiałów źródłowych (np. z informacji gramatycznych
w podręczniku, zeszycie ćwiczeń i własnych zeszytach, ze słowniczków, itp.);
zachęcanie uczniów do systematycznego powtarzania i utrwalania wiadomości, a także do samodzielnej oceny posiadanych wiadomości i umiejętności (samoocena);
rozwijanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za własną naukę i osiągane postępy.
METODA:
komunikacyjna;
dedukcyjna (przy powtarzaniu i utrwalaniu zagadnień gramatycznych).
TECHNIKI:
dopisywanie nazw przestępstw do rzeczowników oznaczających przestępców;
dopasowywanie czasowników do ilustracji;
uzupełnianie dialogu wyrazami wybranymi z ramki;
układanie pytań o podmiot i o dopełnienie w oparciu o podany diagram;
układanie zdań w czasie Past continuous w oparciu o pytania pomocnicze;
uzupełnianie zdań właściwą formą czasowników podanych w nawiasie z wykorzystaniem czasu Past simple lub Past continuous, w zależności od kontekstu;
analiza informacji gramatycznych z podręcznika i zeszytu ćwiczeń;
porównywanie rozwiązań zadań;
wypełnianie arkusza ewaluacyjnego (samoocena uczniów).
FORMY PRACY:
praca indywidualna, kierowana przez nauczyciela i samodzielna.
praca w parach i grupach:(a) porównywanie wyników, (b)wymiana wiadomości,
i (c) samopomoc koleżeńska.
ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE:
podręcznik;
zeszyt ćwiczeń;
własne notatki;
słowniki.
II. PRZEBIEG LEKCJI -
Uwagi do przebiegu lekcji:
|