Konspekt lekcji
wg Davida E. O'Connor'a
1. Temat lekcji.
Przedstaw koncepcję, ideę lub przedmiot lekcji w postaci krótko rzeczowo sformułowanego zdania gotowego do zapisu w dzienniku i zeszytach uczniów.
2. Cele lekcji
Zapisz co UCZEŃ POTRAFI ... co będzie w stanie .... jakie winien wykazać wiadomości i umiejętności
3. Organizacja lekcji
Ustal przebieg lekcji. Co będzie przedmiotem dyskusji, a co wykładu? Czy pokażesz film? ... foliogramy? ...
Czy planujesz pracę w grupach? ... Czy połączysz różne techniki dydaktyczne?
4. Materiały
Ustal źródła, z których będziesz korzystać podczas lekcji, np.: filmy video, artykuły z gazet, czasopism, podręczniki, zeszyty ćwiczeń... Upewnij się, co do tytułów i numerów stron.
5. Ewaluacja
Ustal w jaki sposób zorientujesz się, że założony cel (cele) został osiągnięty.
Czy uczniowie będą pytani podczas lekcji?
Czy będą rozwiązywali „testy” pod koniec lekcji?
Czy zadasz uczniom pracę domową?
Jakie wyciągniesz wnioski do przyszłych działań? (LK)
SCHEMAT KONSPEKTU LEKCJI
(DLA POTRZEB ĆWICZENIOWYCH)
TEMAT LEKCJI
CELE OPERACYJNE:
METODY:
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
TOK LEKCJI
OGNIWA |
TREŚCI MERYTORYCZNE |
CZYNNOŚCI N/U |
I - CZYNNOŚCI organizacyjno - porządkowe II - REKAPITULACJA WTÓRNA III - OGNIWO WIĄŻĄCE IV - TOK LEKCJI WŁAŚCIWEJ (opracowanie nowych treści) V - REKAPUITULACJA PIERWOTNA VI - KONTROLA I OCENA VII - PRACA DOMOWA |
TREŚCI HISTORYCZNE ROZWINIĘTY PLAN MERYTORYCZNY LEKCJI WNIOSKI |
SYSTEM ZADAŃ - PYTAŃ - POLECEŃ KIEROWANYCH DO UCZNIÓW WPROWADZENIE N - LA SPOSOBY PRACY/METODY, ŚRODKI DYDAKTYCZNE/ SPOSOBY PRACY, METODY |
Wskazówki do planowania lekcji
wg Elizabeth Perrott „EFEKTYWNE NAUCZANIE
Praktyczny Przewodnik Doskonalenia Nauczania”
WSiP, Warszawa, 1995.
Informacje wstępne:
data, klasa, wiek uczniów, czas trwania lekcji, nauczany przedmiot.
2. Ogólny cel:
Dlaczego nauczam właśnie tego?
Cel szczegółowy lub zadania nauczania:
Czego dokładnie uczniowie mają się nauczyć w wyniku tej lekcji?
Temat:
Czego nauczam?
Zamierzona struktura lekcji, czyli jak czas będzie spożytkowany.
Może to być opisane na różne sposoby, w zależności od tego, jakie prace będą podejmowane.
Powinny się tu znaleźć:
Praca nauczyciela: np. pokazanie czegoś, pytanie, prezentacja filmu lub zdjęć, indywidualna praca z uczniami - tłumaczenie; jeśli to możliwe - ukazanie, jakiego rodzaju pomoc będzie na pewno konieczne.
Praca uczniów: np. ich udział w planowaniu i realizacji pracy, dyskusja, wykonywanie ćwiczeń, wypełnianie kwestionariuszy, praca indywidualna lub grupowa.
O ile to możliwe, kolejność, w jakiej prace mają być wykonywane - dołączony diagram mógłby ukazać, co planuje się przedstawić na tablicy, jaki ma być rodzaj i charakter innych pomocy wizualnych, próbki ćwiczeń, zadań itp.
Materiały i wyposażenie:
Wymagane przez nauczyciela,
Wymagane przez uczniów.
Komentarze i oceny (do wypełnienia jak najszybciej po zakończeniu lekcji):
W jakim stopniu praca przebiegła zgodnie z planem.
Szczególnie dobre aspekty pracy: sprawy, wobec których dzieci wykazywały niezwykłe zainteresowanie, wyjątkowo dobra współpraca, szczególnie pożyteczne materiały ucznia i pomoce naukowe, wyjątkowo dobra praca.
Szczególnie złe aspekty pracy: sprawy, wobec których dzieci: wykazywały bardzo małe zainteresowanie, niewłaściwe zachowanie, nie nadające się materiały lub pomoce naukowe, nieprzewidziane trudności, wyjątkowo za praca.
Ocena całej sytuacji, sugestie dla przyszłej pracy, zalety, które należy kontynuować, braki, które należy usunąć, pożądane modyfikacje w pierwotnym programie.