Zespół Szkół w Urszulinie 16 maja 2003 r.
Konspekt lekcji z matematyki w klasie I a gimnazjum, w dniu 16 maja 2003 roku
Temat lekcji: Zaznaczanie danych statystycznych na diagramach. Moda i średnia arytmetyczna.
Cele operacyjne lekcji:
Uczeń:
Zna: pojęcie średniej arytmetycznej, mody i procentu;
Umie: zaznaczyć na diagramie prostokątnym, kołowym i słupkowym, dane statystyczne.
Rozumie: różnicę między średnią arytmetyczną a modą;
Metoda: problemowo-ćwiczeniowa.
Pomoce: przybory do rysowania, kolorowe kredki, linijka, kątomierz, cyrkiel, kreda biała i kolorowa.
Tok lekcji:
Sprawy organizacyjne.
Sprawdzenie zadania domowego.
Opracowanie nowego tematu:
sporządzanie danych dotyczących numeru obuwia, jakie noszą uczniowie klasy I,
zaznaczanie tych danych na diagramie słupkowym wg schematu:
sporządzenie diagramu prostokątnego z legendą wg schematu:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dzielimy prostokąt na tyle części, ilu jest uczniów w klasie, np. 21
Wprowadzamy legendę:
*-nr buta 35
*-nr buta 36 itd.,
zaznaczenie danych na diagramie kołowym:
-obliczamy ile stopni przypada na jednego ucznia, np.
360°:21≈17°;
1 uczeń-17°;
3 uczniów-51°, itd.
Rysunek:
-niebieski kolor- nr buta 35,
-fioletowy kolor- nr buta 36,
-żółty kolor- pozostałe numery butów,
przedstawienie danych procentowo:
1 osoba-
....... (nr buta 35)
3 osoby-
...... (nr buta 36),
przypomnienie definicji średniej arytmetycznej i obliczenie średniego numeru buta w klasie,
rozmowa z uczniami na temat mody w potocznym słowa znaczeniu i podanie definicji mody w statystyce matematycznej,
odczytanie mody z danych przedstawionych na lekcji,
porównanie mody i średniej arytmetycznej.
Zadanie pracy domowej.
Rekapitulacja poznanych wiadomości.
Obserwujący lekcję: Prowadzący lekcję:
mgr Izabela Zacharska mgr Izabela Dziura
(nauczyciel kontraktowy) (opiekun stażu)
3