Konspekt lekcji historii w kl. II gimnazjum
Temat: Początki Rzeczpospolitej Obojga Narodów
Cele:
- uczeń zna pojęcia unia realna, unia personalna i dostrzega różnice pomiędzy nimi
- rozumie, na jakich zasadach opierał się związek zawarty w 1569 roku
- wie, jakie były postanowienia unii
- potrafi wskazać ( zaznaczyć na mapie granice państwa RzON)
- wskazuje na przyczyny, które doprowadziły do zawarcia unii
- dostrzega znaczenie unii jako związku łączącego narody( w przeszłości i obecnie)
Metody:
- praca z tekstem źródłowym
- analiza SWOT
- praca z mapą
- elementy burzy mózgów
Formy pracy:
- indywidualna jednolita
- zbiorowa jednolita
- praca w grupach dwuosobowych(zróżnicowana)
Środki dyd.:
Mapki, atlasy, mapa ścienna, karty pracy( tabela do analizy SWOT, krzyżówka), teksty do analizy, teksty źródłowe, słownik pojęć(unia realna, personalna), reprodukcja obrazu Jana Matejki” Unia lubelska”, zeszyt ćwiczeń
Tok lekcji:
Fazy lekcji |
Czynności n-la |
Czynności ucz.; uwagi |
1. Czynności organizacyjne.
|
N-ciel sprawdza przygotowanie uczniów do lekcji , zapowiada, że praca przebiegać będzie indywidualnie, ale też w grupach dwuosobowych. |
|
2. Wprowadzenie do tematu. a) rozwiązanie krzyżówki
b) dyskusja na temat pojęcia „unia”
c) wyjaśnienie pojęcia” unia personalna”
d) zapowiedź tematu |
N-ciel poleca samodzielne rozwiązanie krzyżówki, której hasłem głównym jest UNIA. 1) Król Polski, mecenas sztuki i literatury; ożeniony z Włoszką( Zygmunt). 2) Imię jego żony( Bona). 3) Bracia polscy; na znak protestu nosili u boku drewniane miecze(arianie). 4) ………… tolerancji religijnej(akt).
- Co oznacza to pojecie? - Podajcie przykłady? - W jakim celu państwa tworzą unię?
N-ciel nakierowuje rozmowę tak, aby wyniknęło z niej stwierdzenie, że unia zbliża do siebie narody, jednoczy, przez co buduje się bezpieczeństwo, tolerancję dla odmienności, pokój między narodami; wzbogaca kraje kulturowo; N-ciel zauważa, że unia to nie wymysł współczesnych czasów, a jej korzenie sięgają daleko w przeszłości. Czy przypominacie sobie podobny związek z przeszłości Polski? - N-ciel nawiązuje do sytuacji , w której Polska i Litwa nawiązały w 1385 roku unię w Krewie. Połączyła ona oba kraje osoba wspólnego władcy, stąd jej nazwa „unia personalna”
Dziś na lekcji poznamy okoliczności powstania związku, który zapoczątkuje istnienie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Zapisuje temat na tablicy. |
Związek Unia Europejska Wspólna pomoc, wspólne interesy, współpraca, poznanie
Unia polsko- litewska w Krewie;
Przypominają okoliczności związane z zawarciem tej unii.
Uczniowie do zeszytów. |
3. Realizacja tematu a) analiza przyczyn, które doprowadziły do zawarcia unii
b) analiza tekstu źródłowego- fragment tekstu unii
c) analiza różnic pomiędzy unią personalną i realną
d) praca z mapą |
Przeanalizujecie parami tekst próbując odszukać argumenty przemawiające za potrzebą zawarcia unii i przeciwko niej. Każdy uzupełnia właściwą część tabeli: Za - wspólne zagrożenie ze strony Księstwa Moskiewskiego - silne związki kulturalne i gospodarcze obu państw - poparcie ze strony szlachty litewskiej - wspólne interesy obu państw - obrona Inflant i Kurlandii przed zagrożeniem ze strony państw sąsiednich - sprawa następstwa tronu po śmierci bezdzietnego Zygmunta Augusta Przeciw - możnowładcy litewscy obawiający się utraty dominującej pozycji na Litwie - utrata prawa do samodzielności
Szanse - wspólne decydowanie o wyborze króla - większa siła w walce z wrogimi sąsiadami - dalszy rozwój gospodarczy i kulturalny - poprawa sytuacji szlachty litewskiej- zyskanie przywilejów - bezpieczeństwo wynikające z siły obu państw
Zagrożenia - możnowładcy litewscy tracą dominującą pozycję - mniejsza samodzielność
Po przeanalizowaniu tabeli n-ciel prosi o rozwiązanie problemu i opowiedzenie się za „tak” lub „nie”( uczniowie oddają głos na poszczególne opcje). N-ciel podsumowuje, że wówczas również zapadła decyzja na „tak”.
- Waszym zadaniem będzie ustosunkować się do tekstu odnośnie postawionych pytań dotyczących postanowień tego dokumentu; (ćw. 1, s. 22) Odp:
Jak w dokumencie została nazwana ta unia? Co ją różni od poznanej przez nas wcześniej- personalne? Przedstawia wyjaśnienie pojęcia na tablicy.
Pokażcie jak przebiegać będą granice organizmu politycznego, który powstał. |
Czytają tekst, wpisują argumenty;
Czytają tekst indywidualnie lub wybrana osoba głośno. Odpowiadają na postawione pytania.
Próbują zdefiniować;
Uzupełniają tabelę w ćw.2 s. 23( o ile czas pozwoli) Wskazują na mapie ściennej, potem zaznaczają na własnych mapkach. |
4. Podsumowanie lekcji. |
- O jakim wydarzeniu w historii Polski wspominaliśmy na dzisiejszej lekcji? - Dlaczego od 1569 roku mówi się o Rzeczpospolitej Obojga Narodów? - Jakie refleksje na dziś płyną z omawianych wydarzeń? |
Dzielą się spostrzeżeniami i uwagami. Odpowiadają. |
5. Ocena pracy uczniów i zadanie pracy domowej. |
Pochwała słowna lub ocena „+” za aktywny udział. Wykonanie pracy z mapkami wg zamieszczonej instrukcji. Wklejenie materiałów z lekcji do zeszytów, ewentualne uzupełnienie. Rozważenie skutków zawartej unii na przyszłość. |
|
Opracowała: Ewa Krysztofik
Tekst do analizy:
W XVI wieku coraz większego znaczenia nabierał problem związku Polski z Litwą. Widać było bowiem, ze bezdzietny Zygmunt August najprawdopodobniej nie doczeka się potomka. W wypadku śmierci króla dotychczasowemu związkowi obu państw groziłby rozpad. Zacieśnieniu unii sprzeciwiali się jednak litewscy możnowładcy, którzy obawiali się utraty swojej dominującej pozycji w Wielkim Księstwie Litewskim, broniący jego prawa do samodzielności. Jednak szlachta litewska patrzyła z zazdrością na wzrost znaczenia szlachty w sąsiedniej Polsce oraz umacnianie się jej przywilejów. Tylko ściślejszy związek obu państw dawałby jej szanse na zmianę sytuacji.
Za zacieśnieniem unii z Koroną przemawiały coraz ściślejsze związki kulturalne i gospodarcze między obu państwami oraz wspólnota interesów szlachty polskiej i litewskiej, narastające wspólne zagrożenie ze strony Księstwa Moskiewskiego; Inflanty wcielone do Rzeczpospolitej oraz nowe wspólne lenno- Kurlandia wymagały również obrony przed potężnymi sąsiadami: Szwecją, Danią i Moskwą. Konflikt z nimi wymagał jeszcze ściślejszej niż dotychczas współpracy między Polską i Litwą.